[Folyóirat] Sztálin meghalt. A Szabad Nép különkiadása. (1953. március 6.) [Budapest], 1953. [Szabadság Lapkiadóvállalat - Szikra Lapnyomda]. Egyetlen levél, mérete: 595x420 mm. Joszif Visszarionovics Sztálin (1878-1953), a Szovjetunió Minisztertanácsának elnöke, a Szovjetunió Kommunista Pártja Központi Bizottságának titkára 1953. március 5-én elhunyt. A Szabad Nép egyleveles, gyászkerettel övezett, Sztálin portréjával díszített, egyetlen oldalán nyomott, így falragasznak is alkalmas különkiadása az SZKP Központi Bizottságának nevében búcsúzik a generalisszimusztól, a munkások, kolhozparasztok és értelmiségiek forrón szeretett vezetőjétől. A gyászlevél felsorolja a vezető múlhatatlan érdemeit, méltatja a szovjet állam megteremtésében, a második világháború megnyerésében betöltött szerepét. A gyászlevél mellett Sztálin orvosi zárójelentése, a szovjet egészségügyi miniszter, valamint más szovjet akadémikusok aláírásával. Jobb oldalt ismeretlen szerzőtől származó nekrológ, amely megrendült hangon nevezi a szovjet vezért minden élők legnagyobbikának. Különszámunk jobb alsó sarkában apró hiány, a lapszélen apró, a szövegtükröt nem érintő repedésnyom, a hajtások mentén szakadásnyomok. Emlékezetes retorikájú, történelmi jelentőségű dokumentum. Korának megfelelő állapotú lap, hajtogatva.
[Folyóirat, 1956.] Szabad Nép. A Magyar Dolgozók Pártjának központi lapja. XIV. évfolyam, 295. szám. (1956. október 23.) [A lengyelországi változásokhoz: szembenézés a múlt hibáival. Megalakult a Petőfi Kör a budapesti egyetem bölcsészeti karán. A Petőfi Kör vezetősége Nagy Imre kormánytagságát, Rákosi Mátyás kizárását és Farkas Mihály felelősségre vonását sürgeti. A Műszaki Egyetem ifjúsága 15 pontos követelést fogalmazott meg.] Budapest, 1956. Szabadság Lapkiadó Vállalat - Szikra Lapnyomda. 4 p. Folio. Az 1956-os forradalom kitörésének napján megjelent központi pártlap emlékezetes politikai pillanatképet rögzít. A Szabad Nép újságírói természetesen nem értesülhettek a nap későbbi eseményeiről, ám a forradalom kirobbanásához vezető út bizonyos tényezőit lapszámunk ismerteti. Ezek elsője a lengyelországi helyzet. A sztálini módszereket elítélő hruscsovi beszéd híre, valamint a lengyelországi iparosítás nyomorító terhe 1956 nyarán a poznani munkásfelkeléshez vezetett. Bár a mozgalmat kíméletlenül leverték, a korábban bebörtönzött lengyel kommunista vezető, Gomulka az ősz folyamán előreléphetett, és meghirdethetett egyfajta demokratizálódást, egyben kritizálta a lengyel iparosítás erőltetését. A hibákkal való szembenézés programja a hazai diákság körében reményeket, a lengyel felkelés eltiprása indulatokat kavart, ennek nyomán pedig a Szegedi Egyetem, a Műegyetem és az ELTE diákjai követeléseket megfogalmazó szervezeteket alakítottak. Lapunk közzéteszi az ELTE bölcsészeti karán alakult Petőfi Kör nyílt levelét, amely Rákosi Mátyás és Farkas Mihály felelősségre vonását, és az 1955-ben leváltott Nagy Imre kormányzati szerepbe emelését követeli. A változatlanul Gerő Ernő által uralt párt lapja természetesen elhallgatja a lengyelországi és hazai események valódi természetét: Lengyelországban a beköszöntött társadalmi béke képét közvetíti, a hazai egyetemi diákság híreit pedig békülékeny diákhírekkel elegyíti. Lapszámunk hajtásai mentén kisebb szakadásnyomok. Jó állapotú lap, hajtogatva.
Schulek Tibor: Bornemisza Péter 1535-1584. A XVI. századi magyar művelődés és lelkiség történetéből. Sopron-Budapest-Győr, 1939, Keresztyén Igazság Kiadása. 450p. Modern műbőr kötésben
Magyar történeti bibliográfia 1825-1867. I?III. kötet. Szerk. Tóth Zoltán vezetésével a Történettudományi Intézet munkaközössége. (I.: Általános rész.. II.: Gazdaság. III.: Politika, Jog, Oktatás?Iskolák, Tudomány, Művészet, Sajtó, Vallás?Egyházak.)Bp., 1950?1959, Akadémiai Kiadó. 118,[1]; 260; 407; p. Egy kötetbe kötve, javított gerincű kartonált papírkötésben
Boehm, Max von: Vom Kaiserreich zur Republik. Eine französische Kulturgeschichte des 19. Jahrhunderts. Berlin, 1917. Hyperion Verlag (Druck von Rossberg'sche Buchbruckerei, Leipzig). 1 t. (színes címkép) + XV + [1] + 491 + [1] p. + 23 t. (9 színes). Első kiadás. A 19. századi Franciaország kultúrtörténete, korabeli karikatúrákkal, divatképekkel, utcaképekkel gazdagon illusztrálva. A napóleoni időktől a Harmadik Köztársaságig tartó korszak olvasmányos társadalomtörténeti albuma. Az illusztrációkon nem csupán a férfi és női divat évtizedenkénti radikális fordulatai elevenednek meg: a párizsi arisztokraták, bankárok és nyárspolgárok belvilágán túl a nyomornegyedek és a munkásság világa is felvonul a képeken, a szerkesztőségi életképeken kívül a népiskolák, a sikátorok és a szalonok, operák és kétesebb mulatók világa is bemutatkozik. A társadalomtörténeti fejezetek utáni zárófejezet még egyszer kivonatolja az Európa-szerte bámult és utánzott párizsi divat százéves történetét. Aranyozott gerincű kiadói félbőr kötésben, felül színes festésű lapszélekkel. Jó példány.
Három klasszikus latin történetírói munka kolligátuma Karl Tauchner lipcsei könyvkiadó javított kiadásában (1828-1829). Cornelius Nepos: Vitae excellentium imperatorum cum fragmentis. Ad optimorum librorum fidem adcuravit C. H. Weise. [Lipcse] Lipsiae, 1828. Sumtibus et typis Caroli Tauchnitii. VI +132 p. Elékötve: Velleius Paterculus, Marcus: Historiae Romanae Libri duo. Brevibus notis adiectis et indice rerum. [Lipcse] Lipsiae, 1829. Sumtibus et typis Caroli Tauchnitii. [2] + 158 p. Hozzákötve: Annaeus Florus, Lucius: Epitome Rerum Romanorum. Ad optimorum librorum fidem emendationesque recentissimas expressa. [Lipcse] Lipsiae, 1829. Sumtibus et typis Caroli Tauchnitii. [4] + 116 p. A latinoktatás céljaira kiadott, javított szövegű klasszikus történetírói kolligátumunk három klasszikus auktor fontos műveit adja közre. Első szerzőnk Cornelius Nepos (Kr. e. 100 - Kr. e. 27), a kései köztársaság korának történetírója, aki neves görög és római hadvezérek és diktátorok tetteit sorolja fel. Következő szerzőnk a római aranykorban alkotó Marcus Velleius Paterculus (Kr. e. 19 - Kr. u. 31), műve a római történet egészét fogja át Trója elesésétől Augustus császárig. Kolligátumunk záró műve Lucius Annaeus Florus (Kr. u. 74 - Kr. u. 147) munkája. A Hadrianus és Antonius Pius császárok korában alkotó ezüstkori történész nagy erőkkel próbálja bizonyítani, hogy a Római Birodalom a császárkor első évszázadának zűrzavarai után megfiatalodva, megújulva és új erőre kapva várhatja következő évszázadok kihívásait. Enyhén kopott korabeli vászonkötésben, színes festésű lapszélekkel, az aranyozott címfelirat a gerincen zöld címkén. Jó példány.
Boross István: Gyóni Géza. A költő halálának tíz éves évfordulójára. Irodalomtörténeti tanulmány. Mezőtúr, [1927], Török Könyvkiadó-Vállalat. 91p. Kiadói papírkötésben.
Schreiner, Peter: Studia Byzantino-Bulgaria. Miscellanea Bulgarica 2. Wien, 1986, Verein "Freunde des Hauses Wittgenstein". Kiadói papírkötés, jó állapotban.
Bumüller János: Világtörténet II. Ford. Feniczy János és Danielik József. Pest, 1858. Herz János ny. Emich Gusztáv ny. [2] 467 p., [4] 375 p. Az utolsó, katolikus szemléletű világtörténelmi összefoglalás, amelynek még nem kellet Darwin evoluciós elméletével foglalkoznia. Aranyozott félvászon kötésben.