Books: History

Number of items: 346

[Konkoly-Thege] Konkoli Thege Pál: 1840-dik évi országgyűlés. II. köt. Pest, 1847, Emich Gusztáv (Buda, M. k. egyetemi-ny.), 2 sztl. lev.+ 620 p. Egyetlen kiadás. Átkötött félvászon-kötésben, helyenként kissé foltos lapokkal. Konkoly-Thege Pál (1814-1884) országgyűlési képviselő, az aranyos-maróti királyi törvényszék elnöke, a barsi evangélikus református egyházmegye segédgondnoka. Cikkei a Falusi Gazda, a Magyar Gazda ill. a Gazdasági Lapok c. folyóiratokban, országgyűlési beszédei a Naplóban jelentek meg. Az 1840-dik évi országgyűlés c. kétkötetes munkája az egyetlen önálló, nyomtatásban megjelent műve.
22512.

{d<} {dn} {dl} {d>}{hnn}{sep}{mnn}{sep}{snn} left
Available for bidding
4 600 HUF
12,47
14,38
Minimum bid:
4 600 HUF
4 600 5 500 6 000
22513.

Available for bidding
4 000 HUF
Minimum bid:
4 000 HUF
4 000 4 800 5 500
Kosáry Domokos: A Görgey-kérdés és története. Bp., 1936, Kir. M. Egyetemi Nyomda, 328+1 p. Átkötött egészvászon-kötés, kopott, foltos borítóval, néhány kissé foltos lapokkal.
22514.

Available for bidding
4 000 HUF
Minimum bid:
4 000 HUF
4 000 4 800 5 500
Rexa Dezső: Libellum rerum memorabilium. Emlékezésre méltó dolgok könyvecskéje. Bp. 1930. Egyetemi Ny. 1 t. (címkép). 24 l. 1 kih. mell. (családfa). Zsinórral átfűzött kiadói borítékban. A mű Rexa-Palásthy család anyakönyvét ismerteti.
22515.

Available for bidding
4 000 HUF
Minimum bid:
4 000 HUF
4 000 4 800 5 500
[Folyóirat] Sztálin elvtárs a ravatalon. A Szabad Nép lapszáma Sztálin moszkvai temetése és budapesti gyászszertartása alkalmából. I. P. Berija elvtárs beszéde. V. M. Molotov elvtárs beszéde. Gerő Ernő elvtárs beszéde. Muszka Imre Kossuth-díjas esztergályos elvtárs beszéde. Sztálinváros küldöttének beszéde. (1953. március 10.) (Budapest), 1953. Szabadság Lapkiadóvállalat - Szikra Lapnyomda. 4 p. Folio. Joszif Visszarionovics Sztálin (1878-1953), a Szovjetunió Minisztertanácsának elnöke, a generalisszimusz 1953. március 5-én elhunyt. Halálhírét másnap különkiadásban tette közzé a Szabad Nép, a Magyar Dolgozók Pártjának központi lapja. Felvételekkel illusztrált lapszámunk a márciusi 9-i moszkvai gyászszertartással foglalkozik, közli a beszédeket, Berija és Molotov elvtárs beszédét, valamint név szerint felsorolja, hogy mely kormányküldöttségek vettek részt a halotti meneten. A magyar küldöttséget Rákosi Mátyás vezette, a legmagasabb szinten képviselték államukat a szovjet blokk országai is, mellettük Finnország államfője jelent meg. Nagy-Britanniából a moszkvai követet kérték fel, az Amerikai Egyesült Államok nem vett részt a megemlékezésen. Erről a lap nem ejt szót, helyette a budapesti Sztálin-téren tartott gyászszertartástól olvashatni, az eseményen Gerő Ernő elvtárs vázolta a veszteség mértékét. A továbbiakban különféle gyárak részvét-táviratai, illetve költemény a halott tiszteletére. A magyar mozik Sztálin életét bemutató filmeket vetítettek. [Berija elvtárs nekrológjának különös pikantériát ad az a korszakban is elterjedt szóbeszéd, miszerint maga Berija mérgezte meg Sztálint; ennek valóságtartalma máig találgatások tárgya, ám a módszer a szovjet hatalomgyakorlás világától nem idegen.] Lapszámunk nyitóoldalának alján kisebb hiány, oldalt kézi satírozás, belíve egy oldalán széljegyzet. A hajtások mentén apróbb szakadások, repedésnyomok, a lapszélen apróbb gyűrődések. Korának megfelelő állapotú lapszám, hajtogatva.
22516.

[Folyóirat] Sztálin elvtárs a ravatalon. A Szabad Nép lapszáma Sztálin moszkvai temetése és budapesti gyászszertartása alkalmából. I. P. Berija elvtárs beszéde. V. M. Molotov elvtárs beszéde. Gerő Ernő elvtárs beszéde. Muszka Imre Kossuth-díjas esztergályos elvtárs beszéde. Sztálinváros küldöttének beszéde. (1953. március 10.)
(Budapest), 1953. Szabadság Lapkiadóvállalat - Szikra Lapnyomda. 4 p. Folio.
Joszif Visszarionovics Sztálin (1878-1953), a Szovjetunió Minisztertanácsának elnöke, a generalisszimusz 1953. március 5-én elhunyt. Halálhírét másnap különkiadásban tette közzé a Szabad Nép, a Magyar Dolgozók Pártjának központi lapja. Felvételekkel illusztrált lapszámunk a márciusi 9-i moszkvai gyászszertartással foglalkozik, közli a beszédeket, Berija és Molotov elvtárs beszédét, valamint név szerint felsorolja, hogy mely kormányküldöttségek vettek részt a halotti meneten. A magyar küldöttséget Rákosi Mátyás vezette, a legmagasabb szinten képviselték államukat a szovjet blokk országai is, mellettük Finnország államfője jelent meg. Nagy-Britanniából a moszkvai követet kérték fel, az Amerikai Egyesült Államok nem vett részt a megemlékezésen. Erről a lap nem ejt szót, helyette a budapesti Sztálin-téren tartott gyászszertartástól olvashatni, az eseményen Gerő Ernő elvtárs vázolta a veszteség mértékét. A továbbiakban különféle gyárak részvét-táviratai, illetve költemény a halott tiszteletére. A magyar mozik Sztálin életét bemutató filmeket vetítettek. [Berija elvtárs nekrológjának különös pikantériát ad az a korszakban is elterjedt szóbeszéd, miszerint maga Berija mérgezte meg Sztálint; ennek valóságtartalma máig találgatások tárgya, ám a módszer a szovjet hatalomgyakorlás világától nem idegen.]
Lapszámunk nyitóoldalának alján kisebb hiány, oldalt kézi satírozás, belíve egy oldalán széljegyzet. A hajtások mentén apróbb szakadások, repedésnyomok, a lapszélen apróbb gyűrődések.
Korának megfelelő állapotú lapszám, hajtogatva.

Available for bidding
3 200 HUF
8,67
10,00
Minimum bid:
3 200 HUF
3 200 3 800 4 400
[Folyóirat, 1956.] Az ország népének fájdalmas búcsúja nagy halottainktól. A Szabad Nép lapszáma Rajk László és társai százezres tömeg kíséretében lezajlott újratemetése alkalmából. (1956. október 7.) Budapest, 1956. Szabadság Lapkiadó Vállalat - Szikra Lapnyomda. 6 p. Folio. A központi pártlap, a Szabad Nép lapszáma a rehabilitált Rajk László százezres tömeg kíséretében lezajlott újratemetésről számol be. Rajk Lászlót, az egykori kommunista politikust, a teljhatalmú belügyminisztert (1946-1948) és külügyminisztert (1948-1949) a kommunista párton belüli leszámolások keretében, Rákosi Mátyás kezdeményezésére, koholt vádak alapján letartóztatták, perbe fogták és kivégezték. A széles nyilvánosságot kapott tárgyalást 1949 őszén a rádió is közvetítette. A kivégzett Rajk László rehabilitálása hosszú folyamat eredménye volt. Sztálin 1953. évi halálán, valamint helytartójának, Rákosi Mátyásnak ebből következő lefokozásán kívül szükség volt arra is, hogy Hruscsov Sztálint megtagadó beszéde kiszivárogjon az SZKP XX. kongresszusáról. Az 1956 tavaszán kipattant beszéd nyomán több szocialista országban a korábbi sztálinista terror módszertanának felülvizsgálatára került sor, Rákosi Mátyás és klikkje így végképp kellemetlenné vált az állampárt számára. E jelenségek következtében került sor Rákosi Mátyás egykori riválisának, Rajk Lászlónak rehabilitálására. Az 1956. október 6-i Rajk-újratemetésen százezres tömeg jelent meg: ez az 1956. október eleji esemény, mely a terror, a sztálinizmus és a tervgazdasági kivéreztetés elleni néma tüntetéssé vált, sokban hozzájárult október 23-hoz, a forradalom kirobbanásához. Lapszámunk Apró Antal és Münnich Ferenc gyászbeszédeit közli. A címlapon az újratemetés képsorai. Néhány oldalon kisebb foltosság, a hajtás mentén kisebb sérülések. Jó állapotú lapszám, hajtogatva.
22517.

[Folyóirat, 1956.] Az ország népének fájdalmas búcsúja nagy halottainktól. A Szabad Nép lapszáma Rajk László és társai százezres tömeg kíséretében lezajlott újratemetése alkalmából. (1956. október 7.)
Budapest, 1956. Szabadság Lapkiadó Vállalat - Szikra Lapnyomda. 6 p. Folio.
A központi pártlap, a Szabad Nép lapszáma a rehabilitált Rajk László százezres tömeg kíséretében lezajlott újratemetésről számol be. Rajk Lászlót, az egykori kommunista politikust, a teljhatalmú belügyminisztert (1946-1948) és külügyminisztert (1948-1949) a kommunista párton belüli leszámolások keretében, Rákosi Mátyás kezdeményezésére, koholt vádak alapján letartóztatták, perbe fogták és kivégezték. A széles nyilvánosságot kapott tárgyalást 1949 őszén a rádió is közvetítette. A kivégzett Rajk László rehabilitálása hosszú folyamat eredménye volt. Sztálin 1953. évi halálán, valamint helytartójának, Rákosi Mátyásnak ebből következő lefokozásán kívül szükség volt arra is, hogy Hruscsov Sztálint megtagadó beszéde kiszivárogjon az SZKP XX. kongresszusáról. Az 1956 tavaszán kipattant beszéd nyomán több szocialista országban a korábbi sztálinista terror módszertanának felülvizsgálatára került sor, Rákosi Mátyás és klikkje így végképp kellemetlenné vált az állampárt számára. E jelenségek következtében került sor Rákosi Mátyás egykori riválisának, Rajk Lászlónak rehabilitálására. Az 1956. október 6-i Rajk-újratemetésen százezres tömeg jelent meg: ez az 1956. október eleji esemény, mely a terror, a sztálinizmus és a tervgazdasági kivéreztetés elleni néma tüntetéssé vált, sokban hozzájárult október 23-hoz, a forradalom kirobbanásához. Lapszámunk Apró Antal és Münnich Ferenc gyászbeszédeit közli. A címlapon az újratemetés képsorai.
Néhány oldalon kisebb foltosság, a hajtás mentén kisebb sérülések.
Jó állapotú lapszám, hajtogatva.

Available for bidding
3 200 HUF
8,67
10,00
Minimum bid:
3 200 HUF
3 200 3 800 4 400
[Folyóirat, 1956.] Szabad Nép. A Magyar Dolgozók Pártjának központi lapja. XIV. évfolyam, 297. szám. (1956. október 29.) [Nagy Imre rádiónyilatkozata: Azonnal kivonják a szovjet csapatokat Budapestről. Tárgyalások kezdődnek a szovjet haderők hazánkból való teljes kivonásáról. Megszűnik az Államvédelmi Hatóság.] Budapest, 1956. Szabadság Lapkiadó Vállalat - Szikra Lapnyomda. 4 p. Folio. Az MDP központi pártlapjának utolsó lapszáma. Az MKP (MDP) éppen aktuális politikai céljait szolgáló, a szovjetrendszert, a tervutasításos gazdasági rend eredményeit magasztaló napilap a forradalom bekövetkeztével az ellehetetlenülés küszöbére került. Jóllehet a lap az 1956. februári hruscsovi beszéd hatására az év folyamán finomított hangvételén: a múlt hibáival való őszinte szembenézés jegyében megtört hangon számolt be a kivégzett Rajk László és társainak rehabilitálásáról és újratemetéséről, sőt a háttérbe szorított Nagy Imre levelét is közölte 1956. októberi lapszámai egyikében, a lapot továbbra is a kommunista államhatalom szócsövének tekintették. Ezen nem változtat az a tény sem, hogy lapszámunk kiáll az új, nemzeti kormány mellett. Az MDP-hitű lapszerkesztőség valódi nézeteiről árulkodó részlet ugyanakkor, hogy a lap első helyen hozza Wladyszlaw Gomulka lengyel vezető békére hívó levelét, melyet elsősorban Kádár Jánosnak, az MDP titkárának, másodsorban Nagy Imrének, a nemzeti kormány miniszterelnökének címeznek. A szerkesztőség e végső lapszám kiadása után a szovjet fegyverekkel hatalomba emelt Kádár János új pártjának, az MSZMP-nek szolgálatába állt, Szabad Nép elnevezését pedig Népszabadságra cserélte. A tartalomból: Az MDP Központi Vezetőségének nyilatkozata -- Nagy Imre rádiónyilatkozata -- Hajnalodik -- Tűzszüneti felhívás -- A SZOT elnökének felhívása -- Egy volt harcostárs [fegyverletételi] felhívása a harcolókhoz -- Elmegyünk az olimpiára! A lapszéleken kisebb hiány, apró sérülések, a hajtás mentén erősebb szakadásnyomok. Korának megfelelő állapotú lap, hajtogatva.
22518.

[Folyóirat, 1956.] Szabad Nép. A Magyar Dolgozók Pártjának központi lapja. XIV. évfolyam, 297. szám. (1956. október 29.) [Nagy Imre rádiónyilatkozata: Azonnal kivonják a szovjet csapatokat Budapestről. Tárgyalások kezdődnek a szovjet haderők hazánkból való teljes kivonásáról. Megszűnik az Államvédelmi Hatóság.]
Budapest, 1956. Szabadság Lapkiadó Vállalat - Szikra Lapnyomda. 4 p. Folio.
Az MDP központi pártlapjának utolsó lapszáma. Az MKP (MDP) éppen aktuális politikai céljait szolgáló, a szovjetrendszert, a tervutasításos gazdasági rend eredményeit magasztaló napilap a forradalom bekövetkeztével az ellehetetlenülés küszöbére került. Jóllehet a lap az 1956. februári hruscsovi beszéd hatására az év folyamán finomított hangvételén: a múlt hibáival való őszinte szembenézés jegyében megtört hangon számolt be a kivégzett Rajk László és társainak rehabilitálásáról és újratemetéséről, sőt a háttérbe szorított Nagy Imre levelét is közölte 1956. októberi lapszámai egyikében, a lapot továbbra is a kommunista államhatalom szócsövének tekintették. Ezen nem változtat az a tény sem, hogy lapszámunk kiáll az új, nemzeti kormány mellett. Az MDP-hitű lapszerkesztőség valódi nézeteiről árulkodó részlet ugyanakkor, hogy a lap első helyen hozza Wladyszlaw Gomulka lengyel vezető békére hívó levelét, melyet elsősorban Kádár Jánosnak, az MDP titkárának, másodsorban Nagy Imrének, a nemzeti kormány miniszterelnökének címeznek. A szerkesztőség e végső lapszám kiadása után a szovjet fegyverekkel hatalomba emelt Kádár János új pártjának, az MSZMP-nek szolgálatába állt, Szabad Nép elnevezését pedig Népszabadságra cserélte.
A tartalomból: Az MDP Központi Vezetőségének nyilatkozata -- Nagy Imre rádiónyilatkozata -- Hajnalodik -- Tűzszüneti felhívás -- A SZOT elnökének felhívása -- Egy volt harcostárs [fegyverletételi] felhívása a harcolókhoz -- Elmegyünk az olimpiára!
A lapszéleken kisebb hiány, apró sérülések, a hajtás mentén erősebb szakadásnyomok.
Korának megfelelő állapotú lap, hajtogatva.

Available for bidding
3 200 HUF
8,67
10,00
Minimum bid:
3 200 HUF
3 200 3 800 4 400
Rokolya Gábor A polgári közjegyzőség emlékezete 1875-1949 Magánkiadás, 2010. Kiadói kartonált papírkötésben
22519.

Available for bidding
4 000 HUF
Minimum bid:
4 000 HUF
4 000 4 800 5 500
22520.

Magyar Zoltán 3 műve:
Szent István a magyar néphagyományban.;
Szent László a magyar néphagyományban.;
Rákóczi a néphagyományban. Rákóczi és a kor mondavilága.
Osiris Könyvtár Foklór. Bp., 1998-2000, Osiris. Kiadói papírkötések, karcos borítókkal.

Available for bidding
4 000 HUF
Minimum bid:
4 000 HUF
4 000 4 800 5 500
[A mykénéi írás képeskönyve] H. Kluge: Die Schrift der Mykenier: eine Untersuchung über System und Lautwert der von Arthur J. Evans. Entdeckten vorphönizischen Schriftzeichen. Mit 4 Schrifttafeln und 80 Abbildungen und Reproduktionen von Inschriften. Göthen, 1897. Schulze 110p. Kiadói enyhén sérült papírkötésben
22521.

Available for bidding
3 200 HUF
8,67
10,00
Minimum bid:
3 200 HUF
3 200 3 800 4 400
Hubay Ilona: Magyar és magyar vonatkozású röplapok, újságlapok, röpiratok az Országos Széchényi Könyvtárban 1480-1718. Az Országos Széchényi Könyvtár kiadványai XXVIII. Bp., 1948, OSZK, 307+(1) p.+ 1 (kihajtható) t. Kiadói papírkötés.
22522.

Available for bidding
3 200 HUF
8,67
10,00
Minimum bid:
3 200 HUF
3 200 3 800 4 400
[Folyóirat, 1956.] Kis Ujság. A Független Kisgazda, Földmunkás és Polgári Párt politikai napilapja. Főszerkesztő: Kovács Béla. Új folyam, 1. szám. (1956. november 1.) Budapest, 1956. Független Kisgazdapárt (Október 23. nyomda). 4 p. Folio. Az 1945-ös választásokon abszolút többséget szerzett Független Kisgazdapárt a kezdetektől kemény nyomás alatt állt. A munkáspártokkal koalícióra kényszerített párt néhány év alatt megsemmisült, vezetőit ellehetetlenítették, elüldözték vagy börtönbe zárták. Kovács Bélát, a párt főtitkárát 1947 elején hurcolta el hivatalából az ÁVO, a politikus évekig a Szovjetunióban raboskodott. 1956-ban adták át a magyar hatóságoknak, innentől az ÁVH foglya volt, a forradalom idején szabadult börtönéből. A Kisgazdapárt újra megjelenő lapja, a Kis Újság első számában közli a párt régi-új főtitkárának pécsi beszédét, melyben korábbi sérelmeit egyetlen szóval sem említi, helyette az újjáalakított FKGP-ra váró kormányzati feladatokat tekinti át. A tartalomból: Köszöntjük az olvasót! -- Tiszta párt, tiszta újság, tiszta út -- A magyar nép semleges Magyarországot kíván. Kovács Béla beszéde -- Tíz év után mindenki szegényparaszttá vált ebben az országban -- Maléter Pál a honvédelmi miniszter első helyettese -- Mindszenty bíboros Budapestre érkezett -- Gyűlés a Műszaki Egyetemen -- Megalakult a Magyarországi Szociáldemokrata Párt -- Szüntessék meg a külföldi adások zavarását! Jó állapotú lap, hajtogatva.
22523.

[Folyóirat, 1956.] Kis Ujság. A Független Kisgazda, Földmunkás és Polgári Párt politikai napilapja. Főszerkesztő: Kovács Béla. Új folyam, 1. szám. (1956. november 1.)
Budapest, 1956. Független Kisgazdapárt (Október 23. nyomda). 4 p. Folio.
Az 1945-ös választásokon abszolút többséget szerzett Független Kisgazdapárt a kezdetektől kemény nyomás alatt állt. A munkáspártokkal koalícióra kényszerített párt néhány év alatt megsemmisült, vezetőit ellehetetlenítették, elüldözték vagy börtönbe zárták. Kovács Bélát, a párt főtitkárát 1947 elején hurcolta el hivatalából az ÁVO, a politikus évekig a Szovjetunióban raboskodott. 1956-ban adták át a magyar hatóságoknak, innentől az ÁVH foglya volt, a forradalom idején szabadult börtönéből. A Kisgazdapárt újra megjelenő lapja, a Kis Újság első számában közli a párt régi-új főtitkárának pécsi beszédét, melyben korábbi sérelmeit egyetlen szóval sem említi, helyette az újjáalakított FKGP-ra váró kormányzati feladatokat tekinti át.
A tartalomból: Köszöntjük az olvasót! -- Tiszta párt, tiszta újság, tiszta út -- A magyar nép semleges Magyarországot kíván. Kovács Béla beszéde -- Tíz év után mindenki szegényparaszttá vált ebben az országban -- Maléter Pál a honvédelmi miniszter első helyettese -- Mindszenty bíboros Budapestre érkezett -- Gyűlés a Műszaki Egyetemen -- Megalakult a Magyarországi Szociáldemokrata Párt -- Szüntessék meg a külföldi adások zavarását!
Jó állapotú lap, hajtogatva.

Available for bidding
3 200 HUF
8,67
10,00
Minimum bid:
3 200 HUF
3 200 3 800 4 400

up to 1.000 HUF 100 HUF
up to 5.000 HUF 200 HUF
up to 10.000 HUF 500 HUF
up to 20.000 HUF 1.000 HUF
up to 50.000 HUF 2.000 HUF
up to 100.000 HUF 5.000 HUF
up to 200.000 HUF 10.000 HUF
up to 500.000 HUF 20.000 HUF
up to 1.000.000 HUF 50.000 HUF
up to 2.000.000 HUF 100.000 HUF
up to 5.000.000 HUF 200.000 HUF
up to 10.000.000 HUF 500.000 HUF
over 10.000.000 HUF 1.000.000 HUF

News

Auction 517:
From 13 to 22 January

End of bidding: 19:00 22 January

Viewing: 19 to 22 January
Item pick up from 26 January on Andrássy Avenue
Payment deadline is 6 February
Pay-off from 11 February

  Events