Bücher: Reise und Ortgeschichte

Zahl der Lose: 207

Markos Béla:  Magyar-e Budapest? Markos Béla előadása az Országos Nemzeti Klubban, 1943. február 10-én. Budapest, 1943. Királyi Magyar Egyetemi Nyomda. 20 p. Egyetlen kiadás. Markos Béla (1893-1974) jogász, Bárczy István főpolgármester titkára, 1938-tól a Székesfővárosi Idegenforgalmi Hivatal vezetője. Rövid áttekintésében Buda, Pest és Óbuda, majd Budapest magyar lakosságának időben változó arányait kutatja. A szerző úgy látja, hogy a középkor végére csaknem teljesen magyarrá váló városhármas lakossága az 1686-os újraalapítást követően szinte kizárólagosan németté és szlávvá vált, a városok lassú magyar nyelvűvé válása két évszázados szívós fejlesztő munkájának eredménye. A szerző a főváros lakosságának magyar tudatát vizsgálva úgy látja, hogy a főváros lakossága a tanácsköztársasági incidens, illetve a munkásság körében folytatott nemzetközi propaganda ellenére megmaradt döntően magyar tudatúnak. (Az Országos Nemzeti Klub kiadványai, 69. szám.) Fűzve, feliratozott kiadói borítóban. Jó példány.
19074.

Markos Béla: Magyar-e Budapest? Markos Béla előadása az Országos Nemzeti Klubban, 1943. február 10-én.
Budapest, 1943. Királyi Magyar Egyetemi Nyomda. 20 p. Egyetlen kiadás.
Markos Béla (1893-1974) jogász, Bárczy István főpolgármester titkára, 1938-tól a Székesfővárosi Idegenforgalmi Hivatal vezetője. Rövid áttekintésében Buda, Pest és Óbuda, majd Budapest magyar lakosságának időben változó arányait kutatja. A szerző úgy látja, hogy a középkor végére csaknem teljesen magyarrá váló városhármas lakossága az 1686-os újraalapítást követően szinte kizárólagosan németté és szlávvá vált, a városok lassú magyar nyelvűvé válása két évszázados szívós fejlesztő munkájának eredménye. A szerző a főváros lakosságának magyar tudatát vizsgálva úgy látja, hogy a főváros lakossága a tanácsköztársasági incidens, illetve a munkásság körében folytatott nemzetközi propaganda ellenére megmaradt döntően magyar tudatúnak.
(Az Országos Nemzeti Klub kiadványai, 69. szám.)
Fűzve, feliratozott kiadói borítóban. Jó példány.

Rufpreis:
3 000 HUF

Darvas István:  Az első pesti függőhíd. (Dedikált.) Budapest, [1948]. Budapest Székesfőváros házinyomdája. 16 p. Egyetlen önálló kiadás. Dedikált: "Teljes tisztelettel: a szerző." Rövid technikatörténeti tanulmány a pesti Városligetben megépített első pesti függőhídról, Fritz Antal mérnök művéről, melyet 1826 nyarán avattak fel, és amely 1874-ig teljesített szolgálatot. Oldalszámozáson belül néhány szövegközti illusztrációval. Az első fedőborítón kézi feliratozás: "Érk[ezett] 1948. X. 12-én." (Különlenyomat a Városi Szemle XXXIV. évfolyamából.) Fűzve, feliratozott kiadói borítóban. Jó példány.
19075.

Darvas István: Az első pesti függőhíd. (Dedikált.)
Budapest, [1948]. Budapest Székesfőváros házinyomdája. 16 p. Egyetlen önálló kiadás.
Dedikált: "Teljes tisztelettel: a szerző." Rövid technikatörténeti tanulmány a pesti Városligetben megépített első pesti függőhídról, Fritz Antal mérnök művéről, melyet 1826 nyarán avattak fel, és amely 1874-ig teljesített szolgálatot.
Oldalszámozáson belül néhány szövegközti illusztrációval. Az első fedőborítón kézi feliratozás: "Érk[ezett] 1948. X. 12-én."
(Különlenyomat a Városi Szemle XXXIV. évfolyamából.)

Rufpreis:
4 000 HUF

P. Gergő Elek: A moldvai magyar telepekről. Buda, 1838. REPRINT! Megjelent 500 példányban. Kiadói kartonált kötés, jó állapotban.
19076.

Rufpreis:
2 400 HUF

A Budapesti Közúti Vasút 100 éve. Szerk.: Csuhay Dénes. A vállalati ajándékozással, a vezérigazgató aláírásával. Bp., 1966, Közlekedési Dokumentációs Vállalat, 1 t.+231+1+16 (fekete-fehér fotók) p. Kiadói aranyozott egészvászon kötés, kopott, foltos borítóval. Megjelent 3100 példányban.
19077.

Rufpreis:
3 600 HUF
9,76
11,25

Paulovits Sándor:  Magyarország kegyhelyei és azok csodái. A Szent Imre jubileumi év emlékére. Budapest, 1930. Szerző (Barcza József könyvnyomdája). 64 + [2] p. Egyetlen kiadás. Paulovits Sándor (sz. 1888) Ludovika-akadémiát végzett gyalogsági hadnagy, jogász, szekszárdi rendőrkapitány és tűzoltóság-szervező, budapesti katonai rendészeti tiszt, határőrtiszt, külügyminiszteri titkár. 1927-ben megszervezte az első világháború utáni első nagyobb szentföldi zarándoklatot, a pápa a színes életpályájú férfiút a zarándoklat-szervezési munkájáért a jeruzsálemi Szent Sír-rend lovagjává emelte. A rövid munkában az ország búcsújáróhelyeinek ismertetése Andocstól Búcsúszentlászlóig, Budakeszitől Máriabesnyőig, a Sajó menti Pálfalváig és Szegedig. A címlapon régi szerkesztőségi bélyegzés. Gyűjteményi duplum. Poss.: A budapesti Credo! folyóirat szerkesztősége és kiadóhivatala. Fűzve, kiadói borítóban. Jó példány.
19078.

Paulovits Sándor: Magyarország kegyhelyei és azok csodái. A Szent Imre jubileumi év emlékére.
Budapest, 1930. Szerző (Barcza József könyvnyomdája). 64 + [2] p. Egyetlen kiadás.
Paulovits Sándor (sz. 1888) Ludovika-akadémiát végzett gyalogsági hadnagy, jogász, szekszárdi rendőrkapitány és tűzoltóság-szervező, budapesti katonai rendészeti tiszt, határőrtiszt, külügyminiszteri titkár. 1927-ben megszervezte az első világháború utáni első nagyobb szentföldi zarándoklatot, a pápa a színes életpályájú férfiút a zarándoklat-szervezési munkájáért a jeruzsálemi Szent Sír-rend lovagjává emelte. A rövid munkában az ország búcsújáróhelyeinek ismertetése Andocstól Búcsúszentlászlóig, Budakeszitől Máriabesnyőig, a Sajó menti Pálfalváig és Szegedig.
A címlapon régi szerkesztőségi bélyegzés. Gyűjteményi duplum.
Poss.: A budapesti Credo! folyóirat szerkesztősége és kiadóhivatala.
Fűzve, kiadói borítóban. Jó példány.

Rufpreis:
3 000 HUF

Házi Albert: Okány krónikája a kezdetektől napjainkig. Okány, 1984, Községi Tanács, 227 p. Egyetlen kiadás. Fekete-fehér képekkel illusztrálva. Kiadói papírkötés, kiadói papír védőborítóban. (Ritka!)
19079.

Rufpreis:
3 000 HUF

19080.

Rufpreis:
3 800 HUF
10,30
11,88

Kadic Ottokár:  A budavári barlangpincék, a várhegyi barlang és a Barlangtani Gyűjtemény ismertetése. Budapest, 1942. Magyar Barlangkutató Társulat Várhegyi Bizottsága (Kapucinus-nyomda). 27 + [1] p. Egyetlen kiadás. Kadic Ottokár (1876-1957) geológus, paleontológus, barlangkutató, a Barlangvilág és Barlangkutatás című szakperiodikák szerkesztője, az 1930-as évek elejétől a budavári barlangrendszer feltárója. A Várhegy belsejét földtörténeti időktől fogva egy igen bonyolult hálózatú mésztufa-barlangrendszer szelte keresztül, e barlangrendszer járataiba egyes budavári házak pincéiből lejárás nyílt a török időktől kezdve. A korábban is ismert pince- és barlangrendszert a Váralagút és a Mátyás-templom építése folytán az 1880-as években kezdték el alaposabban tanulmányozni, ám a tudományos barlangkutatás csupán az 1930-as évek elején indult meg, Kadic Ottokár geológus vezetésével. Az egybefüggővé és bejárhatóvá tett barlangrendszert 1935-ben nyitották meg a nagyközönség előtt. Oldalszámozáson belül számos szövegközti felvételt közlő tanulmányunk a barlang korai kutatástörténetét részletezi, illetve a járatrendszer egyes helységeit méltatja. Fűzve, illusztrált kiadói borítóban. Jó példány.
19081.

Kadic Ottokár: A budavári barlangpincék, a várhegyi barlang és a Barlangtani Gyűjtemény ismertetése.
Budapest, 1942. Magyar Barlangkutató Társulat Várhegyi Bizottsága (Kapucinus-nyomda). 27 + [1] p. Egyetlen kiadás.
Kadic Ottokár (1876-1957) geológus, paleontológus, barlangkutató, a Barlangvilág és Barlangkutatás című szakperiodikák szerkesztője, az 1930-as évek elejétől a budavári barlangrendszer feltárója. A Várhegy belsejét földtörténeti időktől fogva egy igen bonyolult hálózatú mésztufa-barlangrendszer szelte keresztül, e barlangrendszer járataiba egyes budavári házak pincéiből lejárás nyílt a török időktől kezdve. A korábban is ismert pince- és barlangrendszert a Váralagút és a Mátyás-templom építése folytán az 1880-as években kezdték el alaposabban tanulmányozni, ám a tudományos barlangkutatás csupán az 1930-as évek elején indult meg, Kadic Ottokár geológus vezetésével. Az egybefüggővé és bejárhatóvá tett barlangrendszert 1935-ben nyitották meg a nagyközönség előtt. Oldalszámozáson belül számos szövegközti felvételt közlő tanulmányunk a barlang korai kutatástörténetét részletezi, illetve a járatrendszer egyes helységeit méltatja.
Fűzve, illusztrált kiadói borítóban. Jó példány.

Rufpreis:
3 000 HUF

Dercsényi Dezső:  A székesfehérvári királyi bazilika. Gerevich Tibor előszavával. Budapest, 1943. Műemlékek Országos Bizottsága (Királyi Magyar Egyetemi Nyomda). XII + 166 + [2] p. + 1 t. (kihajtható) + 2 melléklet (kihajtható ásatási alaprajzok). Egyetlen kiadás. Dercsényi Dezső (1910-1987) művészettörténész, műemlékvédelmi szakértő munkája a téma alapvető monográfiája, oldalszámozáson belül szövegközti és egész oldalakkal felvételekkel és ábrákkal. A munka áttekinti az 1848-tól megkezdődő székesfehérvári ásatások történetét, méltatja az elért eredményeket, illetve katalogizálja a királyi kőtárban kiállított kő- és műtárgyakat. Fényképmelléklet a 129. oldaltól. (Magyarország művészeti emlékei. II. sorozat, I. kötet.) Fűzve, illusztrált kiadói borítóban. Jó példány.
19082.

Dercsényi Dezső: A székesfehérvári királyi bazilika. Gerevich Tibor előszavával.
Budapest, 1943. Műemlékek Országos Bizottsága (Királyi Magyar Egyetemi Nyomda). XII + 166 + [2] p. + 1 t. (kihajtható) + 2 melléklet (kihajtható ásatási alaprajzok). Egyetlen kiadás.
Dercsényi Dezső (1910-1987) művészettörténész, műemlékvédelmi szakértő munkája a téma alapvető monográfiája, oldalszámozáson belül szövegközti és egész oldalakkal felvételekkel és ábrákkal. A munka áttekinti az 1848-tól megkezdődő székesfehérvári ásatások történetét, méltatja az elért eredményeket, illetve katalogizálja a királyi kőtárban kiállított kő- és műtárgyakat. Fényképmelléklet a 129. oldaltól.
(Magyarország művészeti emlékei. II. sorozat, I. kötet.)

Rufpreis:
3 000 HUF

1934 Turistaság és Alpinizmus XXIV. évf. 1-12. szám, 1934. jan.-dec. Teljes évfolyam. Szerk.: Vigyázó János. Bp., Ifj. Kellner Ernő. Gazdag képanyaggal illusztrált. Kiadói papírkötésekben, az utolsó szám borítója leszakadt, részben szakadt borítókkal.
19083.

Rufpreis:
3 000 HUF

Vezető Debrecen sz. kir. város Déri-Múzeumában. Összeállította Ecsedi István igazgató. Debrecen, 1930. Városi nyomda. 248 p. A hosszú tervezés és építés után 1929-ben megnyílt debreceni Déri Múzeum a vidék leggazdagabb általános célú múzeumi gyűjteményének számított. Gazdag képanyaggal illusztrált kiadványunk a gyűjtemény őskori, római, népvándorlás kori és középkori régészeti; néprajzi, irodalmi gyűjtőkörét mutatja be - valamint modern képzőművészeti gyűjteményét. Oldalszámozáson belül a múzeum valamennyi emeletének szokatlan részletességű alaprajzai, a hátsó borítón a múzeum megközelítési lehetőségeinek térképvázlatai. Az első borítón kézírásos jegyzet. (Debrecen sz. kir. város "Déri-Múzeumá"-nak kiadványai. XXIV. szám.) Fűzve, illusztrált, enyhén sérült kiadói borítóban. Jó példány.
19084.

Vezető Debrecen sz. kir. város Déri-Múzeumában. Összeállította Ecsedi István igazgató.
Debrecen, 1930. Városi nyomda. 248 p.
A hosszú tervezés és építés után 1929-ben megnyílt debreceni Déri Múzeum a vidék leggazdagabb általános célú múzeumi gyűjteményének számított. Gazdag képanyaggal illusztrált kiadványunk a gyűjtemény őskori, római, népvándorlás kori és középkori régészeti; néprajzi, irodalmi gyűjtőkörét mutatja be - valamint modern képzőművészeti gyűjteményét. Oldalszámozáson belül a múzeum valamennyi emeletének szokatlan részletességű alaprajzai, a hátsó borítón a múzeum megközelítési lehetőségeinek térképvázlatai.
Az első borítón kézírásos jegyzet.
(Debrecen sz. kir. város "Déri-Múzeumá"-nak kiadványai. XXIV. szám.)
Fűzve, illusztrált, enyhén sérült kiadói borítóban. Jó példány.

Rufpreis:
3 000 HUF

Beszélő tájak. Szerk.: Hatvany Lajos. Gink Károly Balázs Béla-díjas fotóművész fekete-fehér fotóival gazdagon illusztrált. Bp., 1963., Magvető. Első kiadás. Kiadó egészvászon-kötés, kiadói, minimálisan sérült papír védőborítóban.
19085.

Rufpreis:
1 600 HUF

bis 1 000 HUF 100 HUF
bis 5 000 HUF 200 HUF
bis 10 000 HUF 500 HUF
bis 20 000 HUF 1 000 HUF
bis 50 000 HUF 2 000 HUF
bis 100 000 HUF 5 000 HUF
bis 200 000 HUF 10 000 HUF
bis 500 000 HUF 20 000 HUF
bis 1 000 000 HUF 50 000 HUF
bis 2 000 000 HUF 100 000 HUF
bis 5 000 000 HUF 200 000 HUF
bis 10 000 000 HUF 500 000 HUF
ab 10 000 000 HUF 1 000 000 HUF