Krug, Wilhelm Traugott: Systema philosophiae criticae. In compendium redegit, latine interpretatus est, ac edidit [Márton István] Stephanus Márton. Tomus I: Philosophiam Fundamentalem, Logicam, Metaphysicam et Aestheticam in se complectens. [Unicus, nem jelent meg több rész.] [Bécs] Viennae, 1820. Typis Antonii Pichler. 1 t. (rézmetszetű címkép) + 477 + [3] p. Egyetlen latin nyelvű kiadás. Wilhelm Traugott Krug (1770-1842) német kantiánus filozófus, egyetemi tanár. Rendszeres filozófiája eredeti nyelven 1806-1810 között, három kötetben jelent meg, "System der praktischen Philosophie" címmel. A művet a hazai körökben kissé csúfondárosan "pápai Kant"-nak titulált Márton István filozófiaprofesszor fordította latinra. A kantiánus filozófia melletti kiállása mellett a professzor arról volt nevezetes, hogy kollégiumi előadásait, merőben szokatlan módon, magyar nyelven tartotta. E szokását egészen 1815-ig megtartotta, amikor a dunántúli iskolai körök eltiltották a magyar nyelv használatától. 1820-ban latin nyelven kiadott filozófiakötete arról tanúskodik, hogy a felsőbb körök tiltó végzését a pápai professzor tiszteletben tartotta. Az első előzéken régi tulajdonosi bejegyzés, néhány oldalon aláhúzások, illetve latin nyelvű olvasói széljegyzetek. Aranyozott gerincű, vaknyomásos korabeli félbőr kötésben, vörös festésű lapszélekkel, az aranyozott címfelirat a gerincen zöld címkén. Jó példány. Nagyon ritka könyv.
Ruszek József: A' filozofiának elöljáró értekezései. A' filozofiának summás rajzolata, vagyis enczyklopediája. A' filozofiának rövid historiája.I-III. rész [Egybekötve.] I. rész: A' filozofiának elöljáró értekezései. II. Rész: A' filozofiának summás rajzolatja, vagyis enczyklopediája. III. Rész: A' filozofiának rövid historiája. Weszprémben, 1810- 1812. Számmer Klára bötüivel. X, 112 p., 45, [1] p., [2], 378, [8], 1 t. (kihajtható táblázat). Korabeli félpergamen kötésben, gerincén címkével. Címlapon tintafolttal.
Ruszek József (1779-1851) filozófiai író, kanonok. A nyelvújítás egyik ellenfele, a dunántúli ortológusok egyik vezéralakja, részt vett a Mondolat (Pest 1813.) kiadásában.
Fromm, Erich: Die Entwicklung des Christusdogmas. Eine psychoanalytische Studie zur socialpsychologischen Funktion der Religion. [Bécs] Wien, 1931. Internationaler Psychoanalytischer Verlag (Druck von Christoph Reisser's Söhne). 71 + [2] p. Első önálló kiadás. Erich Fromm (1900-1980) német pszichoanalitikus, szociálpszichológus, filozófus. Korai tömeglélektani munkájában az etikai érdeklődésű ateista szemszögéből elemzi a Krisztus-hit szociálpszichológiai alapjait, illetve a katolikus dogma társadalompszichológiai vonatkozásait. A mű először Sigmund Freud "Imago" című pszichoanalitikai folyóiratában jelent meg. [Sonderabdruck aus "Imago, Zeitschrift für Anwendung der Psychoanalyse auf die Natur- und Geisteswissenschaften", Bd. XVI, 1930.] Grinstein, 11012. Korabeli vászonkötésben, az aranyozott címfelirat a gerincen fekete címkén. Jó példány.
Rank, Otto: Die Don Juan-Gestalt. [Lipcse] Leipzig, 1924. Internationaler Psychoanalytischer Verlag (Gesellschaft für Graphische Industrie Ag., Wien). 83 + [1] p. Egyetlen kötetkiadás. Otto Rank (1884-1939) osztrák pszichoanalitikus, Sigmund Freud belső köreinek tagja, a Bécsi Pszichoanalitikus Társaság titkára. A Don Juan-típusról tartott előadása az 1922. évi bécsi Pszichoanalitikai Szimpóziumon hangzott el. Az előadás még ebben az évben napvilágot látott Freud "Imago" című folyóiratában; példányunk a folyóiratcikk bővített, szerkesztett újrakiadása. Néhány oldalon aláhúzások, kiemelések. Feliratozott kiadói kartonkötésben, jó példány.
Tamás Pál - Bulla Miklós: Sebezhetőség és adaptáció. A reziliencia esélyei. Bp., 2011, MTA Szociológiai Kutatóintézet. Kiadói papírkötés, jó állapotban.
Kaplan, Leo: Das Problem der Magie und die Psychoanalyse. Eine etnopsychologische und psychoanalytische Untersuchung. Heidelberg, (1927). Merlin-Verlag (Druck von Mänicke & Jahn, Rudolstadt). X + [2] + 189 + [3] p. Egyetlen kiadás. Az oroszországi születésű Leo Kaplan (1876-1956) matematikus 1910-től érdeklődött Freud tanai iránt. Az autodidakta pszichoanalitikus 1914-ben már publikált Freud lapjában; a pszichoanalízis módszertanának egyik első összefoglalása is tőle származik (Grundzüge der Psychoanalyse). Az egymással rivalizáló pszichoanalitikus iskolák egyikéhez sem sorolható szerző az 1920-as évektől a legkülönbözőbb emberi jelenségeket kívánta megközelíteni lélektani módszerrel. Jelen műve a mágikus gondolkodás pszichoanalitikai megközelítésére tesz kísérletet, a korábban feltárt etnográfiai eredményekre támaszkodva. Az első előzéken kereskedői könyvjegy. (Die Magische Bibliothek. Band 2.) Feliratozott kiadói egészvászon kötésben, eredeti védőborítóban. Jó példány.
Alexander, Franz - Staub, Hugo: Der Verbrecher und seine Richter. Ein psychoanalytischer Einblick in die Welt der Paragraphen. [Bécs] Wien, 1929. Internationaler Psychoanalytischer Verlag (Druck der Vernay Ag.) 124 + [4] p. Első kiadás. Hugo Staub (1886-1942) berlini jogász, üzletember, mecénás és autodidakta pszichoanalitikus Alexander Ferenc (1891-1964) pszichoanalitikussal közösen írt dolgozata a kriminálpszichológia korai szakmunkájának számít: a munkában elméleti fejtegetések váltakoznak elmekórtani és esetleírásokkal. Néhány oldalon apró foltosság, a lapszéleken rozsdafoltosság. Aranyozott, kissé kopott kiadói egészvászon kötésben.