Jefimov, Boris: Hitler-banda. Háborús karrikatúrák 1942-43. Bp., 1945, Athenaeum, 95+(1) p. Kiadói kartonált papírkötés, viseltes állapotban, javított gerinccel, kissé koszos, foltos lapokkal, intézményi bélyegzőkkel. ,,Ezt a könyvet a magyar főváros felszabadulásának első évfordulójára adta ki a munkásság vezetése alatt álló Athenaeum, hálás megemlékezésül hős felszabadítóira. Magyar szöveggel ellátta Byssz Róbert. Budapest, 1946. január havában."
Eperjessy Kálmán: Az első katonai adatfelvétel (1782-1785) országleírásainak forrásértéke. (Dedikált.) (Budapest), 1961. (Akadémiai Nyomda). 521-533 + [1] p. Dedikált: "Major Jenőnek kollegista barátsággal Eperjessy Kálmán. Szeged, 1961. XII. 10." Eperjessy Kálmán (1893-1976) településtörténész, levéltáros az első katonai adatfelvétel településföldrajzi jelentőségét vizsgálja rövid dolgozatában. (Különlenyomat az Agrártörténeti Szemle 1961. évi 3-4. számából.) Prov.: Major Jenő (1922-1988) településtörténész, földrajztudós, urbanisztikai szakíró. Fűzve, feliratozott kiadói borítóban. Jó példány.
Szilágyi János (összeáll.): Beszéljenek a kőemlékek. Vezető az Aquincumi Múzeum írásos kőemlékei között. Budapest, 1949. Budapest Főváros kiadása (Budapest Nyomda NV.) 96 p. Egyetlen kiadás. Szilágyi János (1907-1988) régész, az Aquicumi Múzeum munkatársa, majd igazgatója. Fő kutatási területe Pannonia római kori története, azon belül is elsősorban a római hadtörténet. Rövid munkája az Aquincumi Múzeum területén kiállított, latin nyelvi feliratokat - sírfeliratokat, kegyeleti feliratokat és megemlékezéseket - segít értelmezni, a gyakran rövidítésekből álló latin feliratok feloldásával, illetve a teljessé tett latin felirat magyar fordításával, melyet kultúrtörténeti jegyzetek kísérnek. Fűzve, kiadói borítóban. Jó példány.
Terestyéni Cz. Ferenc: Magyar közszói eredetű személynevek az 1221-i tihanyi összeírásban. Budapest, 1941. Magyar Nyelvtudományi Társaság (Királyi Magyar Egyetemi Nyomda). 60 p. Egyetlen kiadás. Terestyéni Ferenc (1913-1971) nyelvész, nyelvtörténész, a reformkori sajtónyelv szakértőjének korai nyelvtörténeti tanulmánya. A rövid áttekintés a közszói alapú helységnévadások Árpád-kori gyakorlatát térképezi fel, levéltári források alapján. A tanulmány emlékezetes részleteket oszt meg arról, hogy miként keletkeztek életkori, jellembeli, testalkat-béli sajátosságokat kifejező közszavakból, foglalkozásnevekből, óvónevekből, hiedelmi, kalendáriumi megnevezésekből, vagyoni állapotra, társadalmi helyzetre utaló nevekből helységnevek. (A Magyar Nyelvtudományi Társaság kiadványai. 59. szám.) Fűzve, illusztrált, enyhén sérült gerincű kiadói borítóban. Jó példány.
Mályusz Elemér: Egyházi társadalom a középkori Magyarországon. [Különlenyomat.] (Dedikált.) Budapest, 1971. Akadémiai Kiadó [Akadémiai Nyomda]. 16 p. Dedikált: "Major Jenőnek, megemlékezését utólag is hálásan megköszönve és a legjobbakat kívánva, köszönettel: Mályusz Elemér". Mályusz Elemér (1898-1989) történész, középkorász, szerkesztő, levéltáros, a magyar középkor egyik legjobb ismerője. Különlenyomatunk az először 1971-ben megjelent, összesen 398 oldal terjedelmű monográfiának csupán első ívét tartalmazza. Prov.: Major Jenő (1922-1988) településtörténész, földrajztudós, urbanisztikai szakíró. Fűzve, kiadói borítóban. Jó példány. Különlenyomatként igen ritka.
Mikos József: A fehérvári keresztesek 1193. évi oklevele, mint magyar nyelvemlék. [Különlenyomat.] Budapest, 1935. Királyi Magyar Egyetemi Nyomda. 16 p. A János-lovagok (johanniták) magyarországi lovagrendjének fehérvári házát 1156 körül alapította Martirius esztergomi érsek. A félig felépült házat III. Béla anyja fejeztette be, 1193-ban pedig a keresztesen rendháza gazdag adományban részesült III. Béla királytól, erről rendelkezik a magyar földrajzi és közszói anyagot szépen tartalmazó latin nyelvű okiratunk. Mikor József piarista szerzetes nyelvtörténeti értekezése az oklevél anyagát dolgozza fel nyelvtörténeti módszerekkel. Kiadványunk az értekezés különlenyomata, a teljes értekezés 1936-ban jelenik meg, 54 oldal terjedelemben. Példányunk hátsó borítójának fűzése meggyengült. (Palaestra Calasanctiana - A piaristák doktori értekezései. 11. szám.) Fűzve, kissé meglazult fűzésű kiadói borítóban. Ritka.
Filep Antal: Baromudvaros telekelrendezés a Délkelet-Alföldön a XVIII-XIX. században. (Dedikált.) Budapest, 1973. (Akadémiai Nyomda). [483]-506 p. Egyetlen kötetkiadás. Dedikált: "Major Jenőnek meleg baráti szeretettel: Tóni". Filep Antal (sz. 1936) néprajztudós népi építészeti tanulmányában szülővárosa, Szentes néhány XIX. század elején épített épületének példáján vizsgálja a baromudvaros telek-elrendezés tiszántúli gyakorlatát. (A baromudvaros telekelrendezés lényege, hogy a telek épületei - egyes gazdasági épületek kivételével - az utcafronttól távolabb helyezkednek el). Oldalszámozáson belül néhány archív alaprajzzal illusztrált. Az első borítón és a belív néhány oldalán ismeretlen kéztől (a possessortól?) származó korrektúrázások. (Különlenyomat az Ethnographia 1972. évi 4. számából.) Prov.: Major Jenő (1922-1988) településtörténész, földrajztudós, urbanisztikai szakíró. Fűzve, kiadói borítóban. Jó példány.
Gáldi, László: Siebenbürgen im Aufbau der Ungarischen Kultur. Budapest-Leipzig, [1943]. Danubia Verlag (Druckerei der Pester Lloyd-Gesellschaft). 101 + [1] p. + 13 t. (kétoldalas). Egyetlen kiadás. Gáldi László (1910-1974) nyelvész, romanista, műfordító, kolozsvári egyetemi tanár. Áttekintésében a magyarság kultúraalapító és kultúrahordozó szerepét méltatja Erdélyben. A címoldalon régi tulajdonosi bejegyzés. A munka 16 táblával teljes. (Probleme des Donauraumes.) Poss.: Major Jenő (1922-1988) településtörténész, földrajztudós, urbanisztikai szakíró. Fűzve, feliratozott kiadói borítóban. Jó példány.
La péril extérieur: l'Hitlérisme. A "La Petite Illustration" című illusztrált heti folyóirat különszáma. (1938. november 12.) Paris, 1938. Imprimerie de l'Illustration. 31 + [1] p. + 2 t. (kétoldalas) Az 1913-ban alapított "La Petite Illustration" a "L'Illustration" című képes folyóirat irodalmi és színházi melléklete, mely 1913-as alapításától 1939. augusztusi megszűnéséig döntően elbeszéléseket, drámaszövegeket közölt, ám lapszámunk azt is bizonyítja, hogy esszék, politikai elemzések sem álltak távol illusztrált melléklapunk profiljától. A francia nyelvű áttekintés a hitleri ideológia történetét, társadalmi berendezkedését, geopolitikai veszélyeit tekinti át. Fűzve, kétszínnyomású, illusztrált kiadói borítóban. Jó példány.
Gregorovius, Ferdinand: Geschichte der Stadt Rom im Mittelalter. I-II. köt. Dresden, 1926, Wolfgang Jess. Fekete-fehér képekkel illusztrálva. Német nyelven. Kiadói egészvászon-kötés, sérült gerinccel, helyenként kissé foltos lapszélekkel.