Bücher: Geschichte

Zahl der Lose: 257

19304.

Rufpreis:
5 000 HUF

Jelentése Pest Pilis és Solt t. e. megyék 1839/40 évi országgyülési követeinek    Pest, 1840. Trattner és Károlyi. 83 p papírborító nélkül
19305.

Rufpreis:
5 000 HUF

Máriássy Béla: A magyar törvényhozás és Magyarország történelme. I. Miksátul - III. Károlyig. III. kötet. (Forradalmi korszak.) Győr, 1887, Surányi János-ny., 3 sztl. lev.+ 403+(1)+VII+(3) p. Átkötött félvászon-kötésben, festett lapélekkel, intézményi bélyegzőkkel.
19306.

Rufpreis:
4 000 HUF

Fitz Jenő:  Török erődítések Fejér megyében I-II. rész. I. Székesfehérvár. II: Párkányok. [Teljes mű két füzetben.] Székesfehérvár, 1956. István király Múzeum Múzeumi Bizottsága - Székesfehérvári Nyomda). 23 + [1] p.; 18 + [2] p. Egyetlen kiadás. Fitz Jenő (1921-2011) régész, történész, múzeumigazgató helytörténeti kötete összesen 2000 példányban készült, Székesfehérvár és környékének török kori erődítésének témáját dolgozza fel. A vidéket Székesfehérvár központtal 1545-től birtokolta a török, és szervezte meg sajátos, a kötetben is ismertetett közigazgatását. A második kötetben a székesfehérvári és budai szandzsák vonatkozó erődítései Pentelétől Ercsiig, Érdtől (Hamzsbégtől) Szabadbattyánig. Oldalszámozáson belül néhány szövegközti rajzzal illusztrált. (István király Múzeum Közleményei. B. sorozat, 7-8. szám.) Fűzve, egységes kiadói borítóban. Jó példány.
19307.

Rufpreis:
4 000 HUF

Szabó István:  Tanulmányok a magyar parasztság történetéből. Budapest, 1948. Teleki Pál Tudományos Intézet - Athenaeum Ny. 420 + [2] p. Egyetlen kiadás. Szabó István (1898-1969) agrártörténész, településtörténész, egyetemi tanár, a magyar parasztság társadalomtörténetének kutatója. Monográfiájában európai kitekintéssel jellemzi a magyar parasztság jogi, gazdasági körülményeit a késő középkor parasztfelkeléseitől az 1514-et követő jogi és gazdasági megtorláson át az örökös jobbágyság kategóriájának vizsgálatával - a szabad költözés jogának megvonása és a szökött jobbágyok elleni törvénykezés ellenére a jobbágyság magyar formájánál léteztek kíméletlenebb rendszerek is. A munka az adóztatás formáin kívül teret szentel a falusi önkormányzatiság kialakulása és bukásának történetének, végül a jobbágyfelszabadítás 1848 utáni következményeit vizsgálja. Néhány oldalon szövegkiemelések. Példányunk fűzése a kötet végén enyhén meglazult. (A Történettudományi Intézet kiadványai, II. szám.) Fűzve, enyhén sérült gerincű, feliratozatlan, korabeli borítóban.
19308.

Rufpreis:
4 000 HUF

Ember Ödön:  A székelyek eredetének irodalma és annak hatása a nemzeti törekvésekre. Bölcsészdoktori értekezés. Debrecen, 1940. Nagy Károly grafikai műintézete. 39 + [1] p. Egyetlen kiadás. A tudománytörténeti dolgozat őstörténeti kérdést feszeget, nevezetesen a székelyek eredetének, hun leszármazásának kérdését. Az egészen Anonymus elbeszélése óta fennálló, egyre inkább átpolitizálódó kérdéssel krónikaírók, egyháziak, polihisztorok, nyelvészek, történészek, politikusok egész sora foglalkozott, a parázs vita nem csupán nyelvészek és történészek vitája, hanem olykor az Erdély birtokjogáért folyó magyar-román vetélkedés formája is egyben. Mindent összevéve mégis elmondható, hogy az értekezés írója elsősorban a székelyek hun leszármazásának hazai igazolóit és tagadóit állítja szembe egymással. A címoldalon apró felülragasztás. (Közlemények a Tisza István Tudományegyetem Földrajzi Intézetéből. 3. szám.) Fűzve, kiadói borítóban. Jó példány.
19309.

Rufpreis:
4 000 HUF

Eperjessy Kálmán:  Az első katonai adatfelvétel (1782-1785) országleírásainak forrásértéke. (Dedikált.) (Budapest), 1961. (Akadémiai Nyomda). 521-533 + [1] p. Dedikált: "Major Jenőnek kollegista barátsággal Eperjessy Kálmán. Szeged, 1961. XII. 10." Eperjessy Kálmán (1893-1976) településtörténész, levéltáros az első katonai adatfelvétel településföldrajzi jelentőségét vizsgálja rövid dolgozatában. (Különlenyomat az Agrártörténeti Szemle 1961. évi 3-4. számából.) Prov.: Major Jenő (1922-1988) településtörténész, földrajztudós, urbanisztikai szakíró. Fűzve, feliratozott kiadói borítóban. Jó példány.
19310.

Rufpreis:
4 000 HUF

Kecskeméthy Aurél naplója 1851-1878. Sajtó alá rend., bevezetéssel és jegyzetekkel ellátta: Rózsa Miklós. Bp., 1909, Franklin-Társulat, LXIX+(3)+326+(2) p. Kiadói papírkötés, sérült borítóval, foltos, a fűzéstől elváló gerinccel.
19311.

Rufpreis:
1 600 HUF

Gróf Széchenyi István emlékkönyv. Szerk.: Nyesti Pál. Bp., 1906, Uránia-ny., 139+(3) p. Kiadói, aranyozott, festett, dombornyomásos egészvászon-kötés, Dárday Aladár-kötés, a borítón kis foltokkal, némi kopással, helyenként kissé koszos, foltos lapokkal, a hátsó szennylap hiányzik, az elülső szennylapon névbejegyzéssel (Czikó János).
19312.

Rufpreis:
3 200 HUF
8,67
10,00

Jönnek a szoczialisták! Le a felforgatókkal! Le a népbolonditókkal! Őszinte szavak a magyar munkásnéphez. Irta a munkások igaz barátja. Magyar Munkáskönyvtár VII. füzet. Bp., 1894, Neumayer Ede-ny., 14+(2) p. A Magyarországi Szociáldemokrata Párt politikai röpirata. Kiadói papírkötés, sérült, viseltes állapotban, korabeli tulajdonosi bejegyzésekkel. (Ritka!)
19313.

Rufpreis:
4 000 HUF

[Juan Antonio Llorente (1756-1823)-Léonárd Gallois (1789-1851)] Llorente és Gallois: A spanyol inquisitió története I-II. Lipcse, 1863, Köhler. Félvászon kötés, festett lapszélek, elejében tollas bejegyzésekkel, kötetek kezdőlapján hibajavító nyomával.
19314.

Rufpreis:
4 800 HUF
13,01
15,00

19315.

Rufpreis:
2 400 HUF

bis 1 000 HUF 100 HUF
bis 5 000 HUF 200 HUF
bis 10 000 HUF 500 HUF
bis 20 000 HUF 1 000 HUF
bis 50 000 HUF 2 000 HUF
bis 100 000 HUF 5 000 HUF
bis 200 000 HUF 10 000 HUF
bis 500 000 HUF 20 000 HUF
bis 1 000 000 HUF 50 000 HUF
bis 2 000 000 HUF 100 000 HUF
bis 5 000 000 HUF 200 000 HUF
bis 10 000 000 HUF 500 000 HUF
ab 10 000 000 HUF 1 000 000 HUF