Vargyas, [Endre] Andreas: Geschichte des ungarischen Freiheits Kampfes In den Jahren 1848-1849. Pest, 1869. Gustav Heckenast (Druck von Gustav Heckenast). 509 + [3] p. Egyetlen kiadás. Vargyas Endre (1842-1913) újságíró, Sopron megyei hivatalnok, jegyző, tanfelügyelő gazdagon illusztrált, olvasmányos stílusban megírt, német nyelvű szabadságharc-története 1848 januárjától a világosi fegyverletételig és az 1849. évi megtorlásokig követi a magyar szabadságharc történetét. Az eseménytörténeti beszámoló szövegében és képanyagában a hadi és politikai események mellett jelentős terjedelmet szentel a hazai nemzetiségek magyarellenes cselekményeinek, a zalatnai és a zentai mészárlás eseménye egyaránt szerepel a beszámolóban. Néhány oldalon kisebb lapszéli foltosság, számos oldalon enyhe foxing. Aranyozott gerincű korabeli félvászon kötésben. Jó példány.
Mályusz Elemér: Egyházi társadalom a középkori Magyarországon. Bp., 1971, Akadémiai Kiadó. Első kiadás. Kiadói egészvászon-kötés, kiadói papír védőborítóban.
Apponyi Albert et al.: Igazságot Magyarországnak. A trianoni békeszerződés következményeinek ismertetése és bírálata. Bp., 1928, Magyar Külügyi Társaság,(Budapesti Hírlap-ny.), 8+402 p, sérült egészvászon kötés, térkép mellékletek nélkül.
2 darab Trianon témájú könyv. Galántai József: Trianon és a kisebbségvédelem. A kisebbségvédelem nemzetközi jogrendjének kialakítása. 1919-1920. Bp.,1989,Maecenas. 2 színes térkép-melléklettel. Kiadói papírkötés, bontatlan csomagolásban + Kocsis István: Trianon avagy passiójáték a XX. században. Bp., 2020, Napkút Kiadó. Kiadói kartonált papírkötés, jó állapotban.
Hoffmann, Walter: Rumänien von Heute. Eim Querschnitt durch Politik, Kultur und Wirtschaft. Mit zahlreichen Karten und Bildern. [Bukarest-Lipcse] Bucuresti-Leipzig, 1941. Verlag Cugetarea - Felix Meiner Verlag. [8] + 229 + [1] p. + 18 t. (kétoldalas táblán fotóanyag) + 8 térkép (színes, kihajtható). Első kiadás. Walter Hoffman államtudományi professzor kötete a birodalmi németség szemszögéből tekint fontos befolyási övezetére, a kőolajipara miatt jelentős Romániára. A korjellemző Románia-portré méltatja Románia kulturális és gazdasági haladását, elősorolja egyes régióinak etnikai arányait. A német szerző hivatalos román adatokat sorol, ennek összes sajátságos következményével, a román kultúra termékei között ábrázolja az erdélyi magyar népi kerámiaművészet egyes darabjait is. A birodalmi németség és a hivatalos román propaganda közös szempontjából megírt kötet hosszasan taglalja a dél-erdélyi szászok ügyét, illetve a romániai zsidókérdés ügyét. A színes térképmellékletek között román szempontokat érvényesítő ipari, mezőgazdasági és néprajzi térképek, a térképmelléklet fűzése meglazult. Az első nyomtatott oldalon, a címlapon és a belív néhány oldalán régi gyűjteményi bélyegzés, a címlapon kézi számolás. Fűzve, színes, illusztrált, enyhén sérült kiadói borítóban. Jó példány.
Kring Miklós: Burgenland a német történetirodalomban. (Dedikált.) Budapest, 1944. Királyi Magyar Egyetemi Nyomda. 24 p. Egyetlen kötetkiadás. Dedikált: "Mendöl Tibornak őszinte tisztelettel és barátsággal: Komjáti (Kring) Miklós". Kring Miklós tanulmánya a német és a magyar történettudomány társadalmi-néprajzi-gazdaságtörténeti elképzeléseit ütközteti a Trianon után Ausztriához csatolt Várvidék kapcsán; a szövegközti térképvázlattal illusztrált rövid tanulmány a kiadás évéből következően érhető módon nem foglal állást a történeti igaz kérdésében. (Különlenyomat a Századok LXXVII., 1944. évfolyam IV-VI. számából.) Prov.: Mendöl Tibor. [Mendöl Tibor (1905-1966) geográfus, egyetemi tanár, a hazai településföldrajz meghatározó szakértője.] Fűzve, kiadói borítóban, az első borítón régi tulajdonosi bejegyzés.
Heckenast Gusztáv - Nováki Gyula - Vastagh Gábor - Zoltay Endre: A magyarországi vaskohászat története a korai középkorban (a honfoglalástól a XIII. század közepéig). [Dedikált.] Budapest, 1968. Akadémiai Kiadó (Akadémiai Nyomda). 253 + [3] p. Egyetlen kiadás. Dedikált: "Major Jenőnek baráti szeretettel: Gusztáv". Oldalszámozáson belül ábrákkal, ásatási vázlatokkal és térképvázlatokkal illusztrált technikatörténeti szakmunka. Prov.: Major Jenő (1922-1988) településtörténész, földrajztudós, urbanisztikai szakíró. Gerincén feliratozott, vaknyomásos kiadói egészvászon kötésben, színes kiadói védőborítóban. Jó példány.
Éri István (összeáll.) - Bálint Alajos (összeáll.): Muhi elpusztult középkori falu tárgyi emlékei. (Leszih Andor ásatásai.) [Budapest], 1959. Magyar Nemzeti Múzeum - Történeti Múzeum (MNM - TM Rotaprint Üzeme). [2] + 58 + [2] p. + 18 t. (I-XXXV-ig számozott táblákon ásatási fotóanyag). + 1 térkép (kihajtató ásatási alaprajz). Egyetlen kiadás. Összesen 370 példányban készült kismonográfia. A muhi csata közelgő 700. évfordulója alkalmából Leszih Andor régész 1934-1941 között tartott ásatásokat az elpusztult középkori falu, Mohi helyén. A Miskolci Múzeumban felhalmozott anyag értékes anyaggal szolgál a középkori településtörténet szempontjából, az ásatások és a leletanyag katalogizálása kiadványunk tájékoztatása szerint 1950 után is folytatódott. A címlapon régi gyűjteményi bélyegzés. (Régészeti füzetek. II. sorozat, 4. szám.) Fűzve, illusztrált kiadói borítóban. Jó példány, ritka.
Komlóssy Ede: Ureche Gergely és Simion Dascal moldvai krónikája. (Dedikált.) Budapest, 1941. (Szerző - Sylvester Rt.) [2] + 52 p. Egyetlen kiadás. Dedikált: "Méltóságos dr. Mendöl Tibor egyetemi ny. r. tanár úrnak legmélyebb tisztelettel: Komlóssy Ede". Összefoglalás az első fennmaradt román nyelvű krónikákról, melyek 1642-1647, illetve 1654-1660 között keletkeztek. A rövid tanulmány beszámol a két krónika forrásairól, tendenciáiról, illetve a krónikáknak a román történeti hagyományon belüli jelentőségéről. Komlóssy Ede ismertetése szerint a vizsgálat tárgyává tett két krónika összességében erősen elfogult, a moldvai vajdák tetteit megszépítő szövegek elhallgatják a tényt, hogy a moldvai vajdák külföldi hatalmak, így esetenként a magyar királyok vazallusai voltak, hadjárataik jelentőségét pedig erősen eltúlozzák. Komlóssy Ede ugyanakkor beszámol arról is, hogy a két korai szöveg egyike nem örvend jó hírnévnek a román történeti hagyományban, a moldvaiakat ugyanis útonállók, bűnözők leszármazottjainak tekinti. Prov.: Mendöl Tibor. [Mendöl Tibor (1905-1966) geográfus, egyetemi tanár, a hazai településföldrajz meghatározó szakértője.] Fűzve, kiadói borítóban. Jó példány.
Kniezsa István: Adalékok a magyar-szlovák nyelvhatár történetéhez. (Dedikált.) Budapest, 1941. Athenaeum Rt. (ny.) 60 + [4] p. + 6 térkép (színes, ebből 2 kihajtható). Egyetlen kiadás. Dedikált: "Mendöl Tibornak szeretettel: Kniezsa". Kniezsa István (1898-1965) nyelvész, nyelvtörténész, szlavista népességföldrajzi kutatása erősen átpolitizált témához nyúl, a magyarság és a szláv népesség felvidéki elsőbbségének kérdéséhez. A nyelvészeti, régészeti és oklevéltani módszereket felhasználó munka nyugaton Nyitra, keleten Kassa környékét vizsgálja három időszakban, a X-XII. században, a XIII-XVII. században, illetve a XIX. század közepén. A kutatás eredményét jól összegzi a kötet hat színes néprajzi térképe. Prov.: Mendöl Tibor. [Mendöl Tibor (1905-1966) geográfus, egyetemi tanár, a hazai településföldrajz meghatározó szakértője.] Fűzve, kiadói borítóban. Jó példány.