Pásztor János (1881-1945): Magvető. Színesen festett porcelán, apróbb gyári hibákkal. m: 52 cm. Jelzett: Máz alatti zöld, öt templomos védjeggyel, Zsolnay Pécs felirattal. cca: 1910-1920. Gyűjtői darab. Érzelmeket, kötődéseket tudott ábrázolni szobrain, később a megrendelt szobrokon is, nem egyszerűen historizáló szemléletben előadott alkotások a szobrai, amelyből máig oly sok áll tereinken, több annál, az ő szobraival máig szívesen élnek együtt a népek, melegséget, emberséget árasztanak.
Zsolnay porcelán négy személyes teás készlet kiöntőkkel, cukordobozzal. Historizáló, virágos dekor, 1903 körüli, máz alatti kék jelzéssel. Kézzel festett, jelzett, egyik fedél restaurált.
Zsolnay kínálótál.
Porcelánfajansz, kívül- belül színesen festett virágmintás, külső részén duplafalú áttört díszítéssel.
Jelzett: máz alatt kékkel, Made is Austria-Hungary és benyomott ZSOLNAY PÉCS.
Fazonszám: 1334. (50)
1880 körül. (Restaurált)
Méret: 14x19x19 cm
Zsolnay fali dísztál. Korának megfelelő kopásokkal, egy apró gyári tűzrepedéssel valamint csorbával. Színesen festett és aranyozott, alap- és kobaltkék mázas porcelánfajansz áttört és szív alakú osztásokkal, illetve festett virágmintás és krizantémos díszítéssel. Jelzett: 1880-1890 körüli, masszába nyomott Zsolnay Pécs, mázalatti kékkel halványan látszódó családi pecsét és Made in Austria-Hungaria jelzés, valamint 3554-es, 36-os és 50-es formaszámok. d: 30 cm. (CSAK SZEMÉLYES ÁTVÉTEL/ONLY PERSONAL COLLECTION)
Zsolnay eozin mázas váza, porcelánfajansz. Jelzett. Pécs, 1920 körül. Peremén egy apró hajszálrepedés, korának megfelelő kopásokkal, mázrepedésekkel. m: 27 cm
Zsolnay dísztányér. Porcelánfajansz, felületén magas tüzű színes mázakkal festett és kontúraranyozott keleties virágdekor. Talpperemén apróbb kopások, peremén egy minimális lepattanás. - Alján jelzett: masszába nyomott Zsolnay, Pécs és 431 (formaszám), valamint máz alatti kékkel festett családi jegy. - Zsolnay, Pécs, 1890 körül. d: 21 cm (CSAK SZEMÉLYES ÁTVÉTEL/ONLY PERSONAL COLLECTION)
Herendi.
Szávoszt Katalin (1941- ): Afrodité.
Színesen, kézzel festett porcelán, jelzés nélkül, tűzrepedésekkel, m:29cm
Egyedi művész példány! Gyűjtői darab.
"Nők kertje címen 1996-tól készítek porcelán
plasztikákat. Női figurákat, "akik" ülnek, állnak, pihennek ágyakon, különböző párnákon.
Ez egy női világ mindazokkal a tulajdonságokkal,
amelyek szerintem a női lét sajátjai: a természetesség, kedvesség, némi erotika és könnyed szerepjátszás. Ennek a vonulatnak a folytatása a most bemutatott
Herendi áttört oszlopon ülő kalapos lány, a szélfútta, hosszú ruhás, távolba néző és láblógató társa, a párnán heverésző, hosszú hajú és a labdán ülő cirkuszi fiatal lány. Mindegyik egy-egy pillanatot őriz, az elengedettség, a merengés pillanatát, ami oly fontos egy nő életében. Ezek a harmónia, a magába feledettség percei,
egyben a dolgok kisimításának ideje is.
A figurák a megelőző periódushoz képest felöltöztek. Ruhát viselnek, az alkalomhoz illő, örök darabokat. Amikor 1999 elején megkaptam a lehetőséget, hogy a Herendi-masszát kipróbálva figurákat alkossak, mintegy 38 különböző alak készült. Ezekből születtek meg a mostaniak.
Sok rajz, dekortery, anyagvázlat előzi
meg az eredményt, és főleg sok-sok közös munka kiváló herendi szakemberekkel.
A figurák öntéssel készülnek, míg a rájuk kerülő drapéria szabad kézzel. Ezzel a sajátos technikával tudunk eljutni a porcelánanyag vékonyságának és áttetszőségének lehetséges határáig. A szabadkézi technikával egy koreográfián belül ismételhetők a mozgást követő redők, fokozva az egyediséget.
A dekornál igyekeztem maximálisan ,,élni" hagyni
a porcelánt és az anyagredőket. Így a felülethez alkalmazkodni képes rajzos dekorokat terveztem."
Szávoszt Katalin