,,Uránia" Magyar Tudományos Egyesület. Népszerű tudományos felolvasások. Molnár Viktor közreműködésével szerkesztik Klupathy Jenő és legifj. Szász Károly. 1-20. szám.[Egybekötve.] Budapest, 1904-1906. Hornyánszky Viktor ny. Az előadások terjedelme 24 és 55 oldal között változik. Az Uránia Magyar Tudományos Egyesület a századforduló népszerű ismeretterjesztő szervezete, mely egyfelől folyóirat-kiadással foglalkozott, másrészt hazafias szellemiségű ismeretterjesztő előadásokat szervezett. Az előadásokat - mint az gyűjteményünkből is kiderül - a legkülönbözőbb témákban tartották, a felolvasások során illusztráció gyanánt 30-50 képet vetítettek ki. A multimédiás előadás-sorozat egyben üzleti vállalkozás volt: az előadásszövegeket, a vetítő lámpát és a vetítendő képeket illő ár mellett bármely művelődésre vágyó közönség kikölcsönözhette. A gyűjteményünkben szereplő előadások: 1. [Gyulai Ágost?]: Madách életéből. 45 képpel. 2. Gyulai Ágost: Katona József élete. 44 képpel. 3. Gyulai Ágost: Zrinyi, a költő. 30 képpel. 4. Simonyi Jenő: Az Al-Duna. 44 képpel. 5. Mahler Ede: Babilon és a Biblia. 33 képpel. 6. Gyulai Ágost: Képek Vörösmarty életéből. 56 képpel. 7. Simonyi Jenő: A Magas-Tátra és környéke. 52 képpel. 8. idősb Perényi József: A gyümölcs műveléséről és értékesítéséről. 66 képpel. 9. Balázs Béla: Az Alpesekben és a Rajna völgyén. 70 képpel. 10. Müller Oszkár: Délnémet nagyvárosok. 62 képpel. 11. Halácsy Endre: Középeurópai nagyvárosok. 59 képpel. 12. Gerő Ödön: Budapest. 58 képpel. 13. Gyulai Ágost: Képek Shakespeare életéből. 50 képpel. 14. Fürst Károly: A fogak ápolása és gyógyítása. 32 képpel. 15. Farkas Kálmán: Az állattenyésztés. 51 képpel. 16. Farkas Kálmán: Háziállataink egészségéről. 39 képpel. 17. Putnoky Miklós: Pompeji és a római élet. 46 képpel. 18. Orosz Endre: Az ősember élete. 46 képpel. 19. Juba Adolf: A tüdővész. 59 képpel. 20. Stein Fülöp: Az alkohol. 39 képpel. Az utolsó előadás szövegében - a téma súlyossága miatt és az elrettentés kedvéért - a szövegen belül is elhelyezték a kísérő illusztrációkat. Példányunk első előadásának címoldala hiányzik, törzsszövege hiánytalan. Az első nyomtatott oldalon, illetve a 2. előadás 5. oldalán régi tulajdonosi bélyegzés, illetve bejegyzés. Néhány oldal enyhén foltos. Poss.: Vályi János lakitelki okleveles közgazda és szőlőbirtokos. Korabeli félvászon kötésben, az aranyozott címfelirat a gerincen bordó címkén. Jó példány.
Totis Béla: Törvény, erkölcs, anyaság. (Budapest), [1933]. Álláspont (Világosság ny.) 111 + [1] p. Totis Béla ismert szociáldemokrata nőgyógyász, felvilágosító könyvek szerzője kötetünkben a születésszabályozás gondolatának történetét ismerteti, illetve a születéssel kapcsolatos állami, törvényi szabályozást ismerteti - nemzetközi kitekintéssel. Így megtudható például a munkából, hogy a viktoriánus Angliában a születésszabályozás a módosabb rétegek gyakorlata volt, a munkásosztály korlátlan szaporodása állami aggodalmat idézett elő. A kötet később ismerteti az egyedülálló szovjet abortuszjogot, illetve a nem kevésbé egyedülálló állami születésirányítás technikáját és propagandáját Németországban. Az állami születésszabályozás témájához kapcsolódóan az eugenetika témáját is boncolja. Fűzve, enyhén sérült kiadói borítóban. Jó példány.
Gróf Dessewffy József bizodalmas levelezése Kazinczy Ferenczczel 1793-1831. I. köt. Kiadta: Kazinczy Gábor. Gróf Dessewffy József irodalmi hagyományai I. Pest, 1860, Heckenast Gusztáv, 2 sztl. lev.+ 383+(1) p. Átkötött félvászon-kötésben, helyenként kissé foltos lapokkal, ceruzás bejegyzésekkel és aláhúzásokkal.
Tompa Mihály Összes költeményei. Rendezték barátai, Arany János, Gyulai Pál, Lévay József és Szász Károly., Franklin 1870, díszes, egészvászon kötésben 672p.