Bücher: Geschichte

Zahl der Lose: 234

Georges Minois: A pokol története. Ford.: Sujtó László. Bp., 2012, Atlantisz. Kiadói kartonált papírkötés, műanyag védőborítóban.
19351.

Rufpreis:
10 000 HUF

A Magyarországi Szociáldemokrata Párt 1926. október 31., november 1. és 2. napjain Budapesten megtartott XXIV. pártgyűlésének jegyzőkönyve. (A pártvezetőség és a parlamenti frakció jelentésével.) Budapest, 1926. Népszava-könyvkereskedés (Világosság Ny. Rt.) 290 p. Egyetlen kiadás. A Magyarországi Szociáldemokrata Párt sorsa viharosan alakult a Tanácsköztársaság ideje alatt és után. A kommunistákkal való 1919 márciusi egyesülés ellen az MSZDP számos vezetője tiltakozott, sokuk el is hagyta az országot. Vezetőik másik részét pedig a Tanácsköztársaság bukása utáni átmeneti kormány ítélte száműzetésre. Az 1919-1920-as időszak ügyvezető kormányai ugyan jog szerint nem tiltották be az MSZDP-t, ám tagjaik és vezetőik módszeres ellehetetlenítése folytatódott. Az 1920 végi választással kormányra kerülő Bethlen István a politikai helyzet konszolidálására törekedett, így a rendszer erős ellenzékének számító szociáldemokraták vezetőjével 1921 decemberében egyezséget kötött (Bethlen-Peyer-paktum). Ennek jegyében a következő országgyűlési és törvényhatósági városi választásokon a MSZDP már indulhatott, választási programját bizonyos korlátozásokkal, de terjeszthette. A hazai baloldali munkásság érdekképviseletét az 1922-es választástól már önálló szociáldemokrata frakció képviselte az országgyűlésben - a képviselőcsoport választójogi, leszerelési, munkaügyi interpellációnak sora tanulmányozható kötetünk első, dokumentumokat és korszakértékelést tartalmazó részében. A szociáldemokrata szerkesztők kötetünkben rendre ellenforradalmiként hivatkoznak a fennálló Bethlen-adminisztrációra, amely továbbra sem bánt kesztyűs kézzel a hazai baloldallal. Miként a dokumentumokból, illetve a kongresszusi beszédek átiratából kiderül, a Népszava számos sajtóperrel nézett szembe, a nőmunkásmozgalom, az ifjúmunkás mozgalom, illetve a falusi agitáció elé számos akadályt gördített a hatalom, illetve a választójog továbbra is igen korlátozott maradt. (A falusi agitáció tiltása igencsak érthető a hatalom szemszögéből: a mindenkori kormánypárt mindig is vidéken szerezte meg mandátumai többségét.) Kötetünkből a szociáldemokratákat ért méltatlanságok egész sorára derül fény, május 1-jére gyülekezési tilalom volt érvényben, a munkás dalárdákat is ellenséges propagandaként szemlélte a hatalom és az elszabadult albérleti árak, illetve a társadalombiztosítás bizonytalansága is visszavonulóra késztette a munkásság szervezkedéseit. A kongresszusi beszédek gyorsírással készült leirata a 91. oldaltól. Az oldalakon halvány foltosság, példányunk fűzése a kötet elején meggyengült. Fűzve, sérült, javított, enyhén hiányos kiadói borítóban.
19352.

Rufpreis:
8 000 HUF

Claire von Glümer: Mythologie der Deutschen. Leipzig, 1858, Otto Wigan, 256 p. Német nyelven. 2. kiadás. Átkötött félvászon-kötésben, kopott borítóval, szakadt címlappal, régi intézményi bélyegzésekkel, (névbejegyzéssel a címlapon?) Rezsőfy György szárazbélyegzőjével és - - könyveiből bejegyzéssel.   [?Rezsőfy György (1843-1908) Csorna-premontrei kanonok, tanár, régiségtári őr.?]
19353.

Rufpreis:
4 800 HUF
13,01
15,00

Lamprecht, [Karl Gotthard]: Modern történettudomány. Ford.: Sas Andor. Bevezette: Wildner Ödön. Világkönyvtár 44. (Bp., 1925), Révai, 2 sztl. lev.+ XV+(1)+266+(6) p. Átkötött, bordázott gerincű félbőr-kötésben, nagyrészt jó állapotban.
19354.

Rufpreis:
6 500 HUF
17,62
20,31

19355.

Rufpreis:
6 000 HUF

Schmidt-Häuer, Christian - Huber, Mária:  Russlands zweite Revolution. Chancen und Risiken der Reformpolitik Gorbatschows. (Dedikált.) München-Zürich, (1987). Piper Verlag (Druck: Clausen & Bosse, Leck). 208 p. Első kiadás. Dedikált: "Exemplar Nr. 1. für Herrn Botschafter Horváth István. C. Schmidt-Häuer. Hamburg, 18. VIII. 87." Az 1985 márciusában a Szovjet Kommunista Párt főtitkári pozíciójába kerülő Mihail Gorbacsov az elaggott bürokraták irányította szovjet államvezetésben komoly frissítésbe kezdett, és a válságba jutott szovjet gazdaság megreformálására tett kísérletet. Kötetünk a glasznoszty (nyíltság) és peresztrojka (átépítés) jelszavai mentén forrongó orosz politikai-gazdasági és társadalmi reform jelentős geopolitikai átalakulásokkal kecsegtető irányzatát vizsgálja, amely évtizedek után a sajtószigor lazulását is ígérte. (Serie Piper. Band 832.) Prov.: Horváth István (sz. 1943) közgazdász, külkereskedő, bonni nagykövet 1984-1991 között. Fűzve, színes, illusztrált kiadói borítóban. Jó példány.
19356.

Rufpreis:
6 000 HUF

Ságvári Ágnes:  Népfront és koalíció Magyarországon 1936-1948. (Dobi István egykori miniszter, miniszterelnök és államfő tulajdonosi bejegyzésével.) (Budapest), 1967. Kossuth Könyvkiadó (Zrínyi Nyomda): 308 p. Egyetlen kiadás. Az első előzéken Dobi István (1898-1968) politikus saját kezű tulajdonosi bejegyzése. Dobi István kisgazda politikusként más 1943-ban jó kapcsolatokat ápolt a kommunista párttal, katonai szolgálata utáni visszatérésekor egyaránt várta őt az MKP és az Nemzeti Parasztpárt is, ám a politikus mégis maradt az FKGP-nál. A párt balszárnyához tartozó politikus a koalíciós idők során több miniszteri pozíciót is viselt -- az FKGP felszalámizását tétlenül szemlélő politikus egyre magasabb pozíciókba került, kollaborációját 1948-1949 között miniszterelnöki székkel, 1949-1967-ig államfői pozícióval jutalmazták. A kötet maga a koalíciós idők állhatatos munkáspárti felelősségvállalásának krónikája, illetve a klerikális-horthyfasiszta reakció áskálódásainak története, egyúttal a koalíciós idők politikai válaszútjainak és választásainak sajátos szempontú elemzése. Feliratozott kiadói egészvászon kötésben. Jó példány.
19357.

Rufpreis:
6 000 HUF

3. Nemzetközi Korai Magyar Történeti és Régészeti Konferencia. Bp., 2018, Martin Opitz Kiadó. Kiadói kartonált kötés, jó állapotban.
19358.

Rufpreis:
3 600 HUF
9,76
11,25

5 db Márton Áronról szóló könyv - P. Szőke János: Márton Áron; Domokos Pál Péter: Rendületlenül; Márton Áron: Az Egyházról; Márton Áron emlékkönyv születésének 100. évfordulójára. Virt László: Márton Áron a lelkiismeret apostola. Kiadói papírkötés, kissé kopottas állapotban.
19359.

Rufpreis:
5 500 HUF
14,91
17,19

Palacký, František: Dějiny národu českého v Čechách a v Moravě. (A cseh nemzet története Csehországban és Morvaországban). V., IX-XIII. kötetek. (6 db). Prága, 1928-1929, Gutenberg. Egészoldalas fekete-fehér képekkel illusztrálva. Cseh nyelven. Kiadói aranyozott egészvászon sorozatkötés, kissé foltos, fakó gerincekkel, egyébként jó állapotban.
19360.

Rufpreis:
8 000 HUF

Szabó György Piusz: Ferencrendiek a magyar történelemben. Adalékok a magyar ferencrendiek történetéhez. Bp., 1921, (Budapesti Hirlap-ny.), 452 p. Egyetlen kiadás. Átkötött egészvászon-kötésben, helyenként kissé sérült lapszélekkel. (Ritka!)
19361.

Rufpreis:
8 000 HUF

Havas László - Hegyi W. György - Szabó Edit: Római történelem. Szerk.: Németh György. Osiris Tankönyvek. Bp., 2007., Osiris. Kiadói kartonált papírkötés.
19362.

Rufpreis:
8 000 HUF

bis 1 000 HUF 100 HUF
bis 5 000 HUF 200 HUF
bis 10 000 HUF 500 HUF
bis 20 000 HUF 1 000 HUF
bis 50 000 HUF 2 000 HUF
bis 100 000 HUF 5 000 HUF
bis 200 000 HUF 10 000 HUF
bis 500 000 HUF 20 000 HUF
bis 1 000 000 HUF 50 000 HUF
bis 2 000 000 HUF 100 000 HUF
bis 5 000 000 HUF 200 000 HUF
bis 10 000 000 HUF 500 000 HUF
ab 10 000 000 HUF 1 000 000 HUF