Zsolnay díszváza, Gres alapon kétszínű bordó és kék, kristálymázzal, jelzett: domború körbélyegző, Formaszám: 6740, szélén apró mázlepattanással, talpperemén apró lepattanás, Zsolnay, Pécs, 1903 körül. 12x12x7cm
A kristálymáz, lényegében egyszínű alapon, véletlenszerűen létrejövő kristályosodás a mázban.
A kristálymáz színtestek előállítása során alumínium-oxidot kevernek össze színező oxidokkal, kvarccal, kaolinnal.
1885-ben a Sevres-i Nemzeti Porcelángyárban, a S?vres-i Nemzeti Porcelángyárban
Párizsban fejlesztettek ki először a kristályos mázakat. A Sevres két kémikusa, Charles Lauth és
George Dutailly felismerte, hogy a cink-szilikát túltengésével készült mázakkal lehet
kristályok alakulnak ki. Ők riasztották a vegyészeket a többi vegyésznek ezekkel a szennyeződésekkel kapcsolatban.
porcelángyárakban, és figyelmeztettek másokat, hogyan kerüljék el ezt a "problémát". Talán kíváncsivá tették őket,
a nagy kerámiagyártók közül sokan elkezdték gyártani ezeket a mázakat. De nem gyártották
1897-ig, amikor a Sevres is elkezdett kristályos mázakat gyártani.
A 20. századfordulót követően a legtöbb porcelángyártó gyárat
pénzügyi problémákkal küzdött a kristályos mázakkal. Az egyedi gyártás költségei,
kristálymázas darabok viszonylag magasak voltak. A világháború kitörésével a legtöbb vállalat felhagyott az ilyen féle mázak gyártásával.
Antik kinai ( Blanc de chine) Guayin gyerekekkel, kuangxi periodus, ritka !!!, fehérmázas porcelán, jelzés nélkül, korának megfelelő állapotban, m: 20 cm
1984. "Magyarország - Franciaország Bélyegkiállítás - Budapest 1984" eozin mázas Zsolnay porcelán emlékplakett, apró kopásnyomokkal, jelzett, d: 10,5 cm