Tétel

6 000 HUF

Description:

[Folyóirat] Híd. Irodalmi, művészeti, tudományos és társadalmi képes folyóirat. Szerkeszti Zilahy Lajos és Kállay Miklós. Megjelenik minden héten pénteken [kedden] I. évfolyam, 1-8. szám, II. évfolyam, 4-52. szám. (1940. szeptember 27. - 1940. november 15.; 1941. január 17. - 1941. december 16.) [Egybekötve, az első évfolyamból 7, a második évfolyamból 13 szórványszám.] Budapest, 1940-1941. Athenaeum Irodalmi és Nyomdai Rt. A lapszámok az I. évfolyam 1. száma kivételével egységesen 34 oldal terjedelműek. Az 1940-1944 között megjelenő, Zilahy Lajos és Kállay Miklós által szerkesztett képes irodalmi, tudományos és társadalmi folyóirat hivatalosan a korszak legnívósabb esszéfolyóirata, a Napkelet folyóirat jogutódja, Kállay Miklós szerkesztő is onnan érkezett. A gazdagon illusztrált folyóirat nemzetpolitikai írásait honismereti, művelődéstörténeti, néprajzi és társadalomtudományi cikkek, interjúk kísérik, a lap másik fő fókusza az irodalmi anyag. A lap szerzői között konzervatív, polgári, népi és baloldali írók egyaránt feltűnnek, Márai Sándor, Cs. Szabó László, Karácsony Sándor mellett Kodolányi János, Németh László, Féja Géza, Ortutay Gyula, Veres Péter, Nagy Lajos, a Nyugattal való folytonosságot Babits Mihály, Móricz Zsigmond, Szabó Lőrinc, Jékely Zoltán, Tamási Áron, Tersánszky Józsi Jenő és Illés Endre írásai biztosítják. Bár a lap heti fotóriportjaiban beszámol a világpolitika, az országgyarapodás, a háború és a hadtechnika, olykor érintőlegesen a belpolitika híreiről, szemléletében mégis angolszász orientációjúnak mondható (az első szám első cikkét Teleki Pál írta), összességében azonban az összmagyarság, a kibővült ország összes magyarja számára kíván nívós irodalmi és társadalmi anyagot kínálni. A lapszámok kozmetikai hirdetései, divat- és sporthírei, színházi és filmes hírei feltehetően a nemzetpolitikai és irodalmi anyagok elsődleges olvasói mellett más olvasóréteget is megcéloztak. A gazdag fotóanyag mellett évfolyamszámainkat Szabó Vladimir, Byssz Róbert, Fáy Dezső, Szalay Lajos, Szabó Gabriella és Szőnyi István rajzai illusztrálják. Példányunk az 1940. évi I. évfolyam első 8 lapszámát tartalmazza, valamint az 1941. évi folyam 13 lapszámát (hiányzó lapszámok: I/3.; II/1-2., II/5-6., II/8., II/12-14., II/16-20., II/22-34., II/36-37., II/39-42., II/44-45, II/47-48., II/50-51). Az első évfolyam meglevő lapszámainak illusztrált első és hátsó borítói bekötve, a második évfolyam meglevő lapszámainak első borítói zömmel bekötve. Az első évfolyam lapszámaiból összesen három levél hiányzik, a második évfolyam meglevő lapszámaiból összesen 39 levél hiányzik, néhány levélen kisebb gyűröttség, kisebb szakadás, kisebb foltosság, illetve kézi színezés. Lakatos 808. XX. század második feléből származó félvászon gyűjtőmappában, az első kötéstáblán gépi feliratozással, oldalt kötetzáró vászonszalagokkal.

Share:

Photo of the item taken by : ufk