6 000 HUF
9
[Folyóirat] A Hét. Társadalmi, irodalmi és művészeti közlöny. Szerkeszti Kiss József. Megjelen minden vasárnap. II. évfolyam, 1-26. szám. (1891. január 4. - 1891. június 28.) [Teljes félévi folyam, egybekötve.] Budapest, 1891. Neumayer Ede ny. - "Országgyűlési Értesítő" Kő- és Könyvnyomdája - Athenaeum Irodalmi és Nyomdai Rt. 324 [helyesen 424] p. Az 1890-ben indult, 1924-ig futó "A Hét" című képes irodalmi revü Kiss József szerkesztésében az irodalmi modernség, a Nyugat meghatározó előfutára. Folyóiratként a legműveltebb közönség lapjaként határozta meg magát, amely a "művelt Nyugat eszméinek terjedéséhez és a jó ízlés terjesztéséhez" járul hozzá. A szerkesztőség a feltörekvő, új, döntően újságírói nemzedék számos tagját kötötte magához: Bródy Sándort, Heltai Jenőt, Kóbor Tamást, Ignotust, Szomory Dezsőt, a Párizsért rajongó arisztokrata írót, Justh Zsigmondot, Ambrus Zoltán kritikust, Herczeg Ferencet; a közéleti publicisztika megújítóját, Kozma Andort; Rákosi Viktor, Szomaházy István és Tábori Róbert humoristákat; de a korábban befutott nemzedék néhány tagja is publikált a lapban, a különösen nagy tekintélynek örvendő (bár a lapban ritkán publikáló) Pósa Lajos és Mikszáth Kálmán neve is csak növelte a lap hírnevét. A szerkesztő természetesen meghívta írói közé az akadémiai irodalmiság által gyakran kritizált, hagyományos eljárásokkal operáló, ám társadalomkritikai hajlandóságú, sötét tónusú szövegeket jegyző regényírót, Tolnai Lajost is - a szerző regényeinek a lapszámokban való futtatása és gyakori magasztalása akár fricska is lehetett a Gyulai Pál jelentette konzervatív akadémiai irodalmiság felé. Máskülönben a lap többnyire könnyed, frivol témákat, a nagyvárosi élet tapasztalatát kifejtő rövidebb novellákat, színi jeleneteket közölt a folytatásos tárcaregényeken és regényfordításokon, valamint a kötelezőnek mondható irodalmi és színházi híreken kívül. Az elegáns, ornamentikus keretű címlapról az április 26-i számtól kezdve eltűnik a tartalomjegyzék, helyette a szerkesztőség nevesebb íróinak névsora található (akár publikált a lapszámban, akár nem), amely később nemzedéképítési szempontból gyümölcsöző döntésnek bizonyult. Az utolsó oldalon rejtvény-, illetve levelezési rovat. Néhány oldalon apró szakadásnyomok, néhány oldalon halvány foltosság. Lakatos 772. Gerincén feliratozott korabeli félvászon kötésben, a gerincen apró sérüléssel, márványmintás festésű lapszélekkel.