6 000 HUF
35
[Folyóirat] Híd. Irodalmi, művészeti, társadalmi és közgazdasági képes folyóirat. Szerkeszti Zilahy Lajos és Kállay Miklós. Megjelenik minden hó 1-én és 15-én. IV. évfolyam, 1-15. szám (1943. január 1. - 1943. november 15.) [Egybekötve, 19 lapszám.] Budapest, 1944. Athenaeum Irodalmi és Nyomdai Rt. A lapszámok egységesen 50 oldal terjedelműek. Az 1940-1944 között megjelenő, Zilahy Lajos és Kállay Miklós által szerkesztett képes irodalmi, művészeti, társadalmi és közgazdasági folyóirat hivatalosan a korszak legnívósabb esszéfolyóirata, a Napkelet folyóirat utódja, Kállay Miklós szerkesztő is onnan érkezett. A gazdagon illusztrált folyóirat közéleti és nemzetpolitikai írásait honismereti, művelődéstörténeti, néprajzi, technikatörténeti cikkek, vitacikkek, interjúk kísérik, a lap másik fő fókusza az irodalmi anyag. A lap szerzői között polgári, népi és baloldali írók egyaránt feltűnnek: Cs. Szabó László, Hamvas Béla, Karácsony Sándor, Kodolányi János, Illés Endre mellett Németh László, Féja Géza, Illyés Gyula képviselik az esszéírást, Ráth-Végh István, Tonelli Sándor és Siklóssy László a művelődéstörténet-írást, Kassák Lajos, Nagy Lajos, Darvas József és Veres Péter a baloldali gondolatot, a Nyugat irodalmi hagyományával való összefüggést pedig Áprily Lajos, Jékely Zoltán, Tamási Áron, Tersánszky Józsi Jenő, Szabó Lőrinc írásai. A háborús helyzetre való tekintettel természetesen háborús fotóriportok is szerepelnek a lapban, a lapszámok esszéi pedig a háborúba fordult civilizáció és azon belül a magyarság sorskérdéseit elemzik. A lap korábbi és későbbi évfolyamaihoz képest a politikai állásfoglalást burkolt módon jól érzékelteti az angolszász orientációjú, németellenes lap: elég csak arra a gesztusra gondolni, hogy milyen külföldi szerzőktől adnak közre fordításokat (Jean Giono francia szerző drámájának fordítása több számon keresztül fut, ugyanez a helyzet, a brit Somerset Maugham egy írásával). Úgyszintén nem véletlen, hogy a folyóirat időről időre a markáns és nem éppen németbarát álláspontjáról is nevezetes íróval, Szabó Dezsővel készít riportot, írásait pedig méltatja, a lap néhány egész oldalas portréja alapján pedig könnyen azonosítható kimondatlan állásfoglalása: a Teleki Pál és Pethő Sándor előtt tisztelgő egész oldalas felvételek kimondatlanul is sejtetik a szerkesztőség magyar különutasság, függetlenség melletti kiállása. Hasonló irányt jelöl ki az újság ritka belpolitikai riportja, mely a sorsdöntő 1943-as szárszói találkozóról készült. A lap másik jelentős irányát a (Byssz Róbert, Pólya Tibor, Gy. Szabó Béla és Szabó Vladimir által) gazdagon illusztrált szépprózai anyag teszi ki. A lapszámok végén az esszéken, szépirodalmi, honismereti anyagon túl gasztronómiai rovat, a képes hirdetések között pedig meglepő számban vonulnak fel szépségápolási és fehérnemű hirdetések. Kötetünk az évfolyam 24 számából 19 lapszámot tartalmaz (hiányzó lapszámok: IV/5., IV/13., IV/15., IV/23-24.), valamennyi lapszám illusztrált első és hátsó borítója bekötve, a meglevő lapszámokból mindössze két levél hiányzik. Lakatos 808. XX. század második feléből származó félvászon gyűjtőmappában, az első kötéstáblán gépi feliratozással, oldalt kötetzáró vászonszalagokkal.