Tétel

Catalogue number:

17853.
Closed 483. Online auction
Budapest 150

4 000 HUF

Description:

Budapest Székesfőváros Állat- és Növénykertjének rövid útmutatója. Budapest, 1927. Székesfővárosi Állat- és Növénykert (Székesfővárosi házinyomda). 64 p. + 1 térkép (színes, kihajtható). A rendkívül költséges intézménynek számító, állandóan forráshiánnyal küszködő, nevezetes kulturális és szórakoztató intézmény, park és sétahely, azaz az ország első állatkertje, a budapesti Állatkert 1866. évi nyitása után 40 évvel, 1907-ben csődbe ment, és bezárta kapuit. Jóllehet az ezredforduló éve jelentős bevételt hozott, az egzotikus állatok és növények beszerzése és gondozása folyamatosan meghaladta a park anyagi lehetőségeit. A csődbe jutott részvénytársaságot Budapest vásárolta meg. 1907-től több éven át tartó tervezés és építkezés kezdődött, zoológusok, botanikusok és építészek, belsőépítészek bevonásával teljesen átalakították az állatkert koncepcióját. A korábban is meglevő Kis- és Nagy-tó, Kis- és Nagy-szikla mellé ekkor épült meg az Állatkert több ikonikus épülete, szecessziós, népi szecessziós stílusban (Neuschloss Kornél, Róth Miksa, Kós Károly, Zrumeczky Dezső). Átalakították az állattartás koncepcióját is, sokkal tágasabb kifutókat építve az addig szűk helyen tartott állatállománynak, és számos új, egzotikus példányt is beszereztek. Szövegközti felvételekkel gazdagon illusztrált kiadványunk az 1912-ben újranyitott állatkert utáni másfél évtized eredményeit mutatja be. Az Állatkert rövid történetének összefoglalása után az Útmutató az egyes attrakciókat ismerteti, sétautakat ajánl. Az Útmutató korábbi kiadásaihoz képest a fényképanyag sokkal inkább az állatokra és a növényekre koncentrál - pózoló állatgondozók, látogatók kevésbé tűnnek fel a képeken. A kötet végi színes térkép pedig arról tanúskodik, hogy az újranyitás után a századfordulós mutatványos és más kiegészítő bevételi forrásokat a kertben magában alaposan korlátozták (a mutatványos bódék szigorúan az Állatkerten kívül kapott helyet), a cukorkaárusítóknak, a hűsítő árusoknak, a dohánytőzsdének is kevés hely jutott. Új attrakciónak számít azonban a Kis-sziklában kialakított moziterem, és az Állatkert növényvilága is markáns fejlesztéseken esett át. Számos oldalon hirdetések. Fűzve, színes, illusztrált, enyhén sérült kiadói borítóban.

Share:

Photo of the item taken by : ufk