Tétel

Catalogue number:

17852.
Closed 483. Online auction
Budapest 150

6 000 HUF

Description:

A Budapesti Állatkert útmutatója. Képes díszkiadás. Budapest, 1913. Székesfővárosi Állatkert (Székesfővárosi házinyomda). 40 p. + 16 t. (kétoldalas) + 1 térkép (színes, kihajtható). Egyetlen kiadás. Több éves tervezés után, 1866-ban nyílt meg az ország első állatkertje a pesti Városligetben kialakított 18 hektáros területen, a ma is ismert állatkerti Nagy- és Kis-tóval, Nagy- és Kis-sziklával és számos épülettel, rendezett növénykerttel. A részvénytársaságként működő Állatkert eleinte a Kárpát-medence állatvilágát mutatta be a főváros lakóinak, egzotikus állatokból ekkoriban még csak mutatóban szerepelt néhány. Bár a főváros jelképes összegért bocsátotta a független részvénytársaság számára a városligeti kerületet, az Állatkert folyamatosan pénzhiánnyal küzdött, így már a kezdeti évtizedekben is mutatványosokkal próbálták fellendíteni a bevételt. Az ezredéves ünnepségsorozat során az Állatkert kiemelt attrakciónak számított, így kiemelt bevételt is hozott, igaz, ehhez hozzájárult a tény, hogy a főváros kétes hírű mulatónegyede, az Ősbudavára nevű szórakozóhely is az Állatkert területén üzemelt. A rossz hírű Ősbudavára bezárásával a pénzügyi források is elapadtak, új állatok vásárlására nem maradt pénz - 1907-ben az Állatkert ellen csődeljárás indult, a céget felszámolták, a park átkerült Budapest tulajdonába. Ezt követően Bárczy István főpolgármester támogatásával jelentős átalakítás és átépítés kezdődött, az intézmény az átalakítás öt éve alatt zárva tartott, 1912-ben nyitotta ki újra kapuit az immár teljesen áttervezett intézmény. Ekkor épültek meg az Állatkert ma is ismert szecessziós épületei, az állat- és növényházak többségét neves építészek (Kós Károly, Zrumeczky Dezső) tervezték, a kert kialakításában botanikusok, zoológusok vettek részt, és átalakították az állattartás koncepcióját is, sokkal tágasabb kifutókat építve az addig szűk helyen tartott állatállománynak, és számos új, egzotikus példányt is beszereztek. Kiadványunk az újranyitott állatkert bemutatkozó, képes díszkiadványa. Szöveges része az egyes attrakciókat ismerteti, sétautakat ajánl, gazdag fényképanyaggal mutatja be az állatkert nevezetesebb lakóit. A fényképanyagon az akkori látogatási szokásrend, a gondozói viselkedés példái is tüzetesen szemügyre vehetőek. A kötet végi színes térkép arról tanúskodik, hogy az újranyitás után a korábbi mutatványos és más kiegészítő bevételi forrásokat alaposan korlátozták, a cukorkaárusítóknak, a hűsítő árusoknak, a dohánytőzsdének az új felosztás szerint csak apró terület jutott, cserébe számos új, egzotikus állatot vehettek szemügyre az érdeklődők, sőt a Kis-sziklában mozitermet is berendeztek, valamint néprajzi érdekesség gyanánt a hófajdok és rénszarvasok társaságában lapp családokat is mutogattak, élőkép-szerűen. Aranyozott, dombornyomásos egészvászon kötésben. Jó példány.

Share:

Photo of the item taken by : ufk