Könyvek: Utazás, helytörténet

Tételek száma: 139

Kiss Pál: Marosvásárhely története. Marosvásárhely,1942, Petri Károly, (Bp. Kir. Magyar Egyetemi Nyomda-ny.), 203 p.+LIX t. Fekete-fehér fotókkal illusztrálva. Kiadói vászonkötésben, kiadói enyhén sérült papírborítóval
19014.

Kikiáltási ár:
8 000 Ft

Tyndall, John:  Die Gletscher der Alpen. Autorisirte Deutsche Ausgabe. Mit einem Vorwort von Gustav Wiedemann. Mit eingedruckten Abbildungen und einer farbigen Spectratafel. Braunschweig, 1898. Druck und Verlag von Freidrich Viewig und Sohn. 1 t. (címkép) + XXVII + [3] + 550 + [2] p. + 1 t. (színes kőnyomat). Első német kiadás. John Tyndall (1820-1893) brit fizikus, alpinista, gleccserkutató. Oldalszámozáson belül szövegközti ábrákkal illusztrált munkájában a jégfolyások, gleccserek mechanizmusait és termodinamikáját tanulmányozta, saját alpesi tapasztalatai alapján. A munka első kiadása 1860-ban jelent meg, "The Glaciers of the Alps" címmel. Az első nyomtatott oldalon régi tulajdonosi bejegyzés. Aranyozott gerincű korabeli vászonkötésben, márványmintás festésű lapszélekkel. Jó példány.
19015.

Kikiáltási ár:
8 000 Ft

Csongrád vármegye. Sajtó alá rendezte Csíkvári Antal. Főmunkatársak: Dr. Kertész János, Dr. Lugosi Döme, Dr. Zalotay Elemér. I. kötet: Csongrád vármegye. II. kötet: Fejérváry József: Hódmezővásárhely. III. kötet: Szeged. Utána: Személyi adattár. Vármegyei Szociográfiák. I-III. kötet. (Egy kötetben.) Bp., [1938], Vármegyei Szociográfiák Kiadóhivatala, Merkantil-Nyomda, XIV+143+1+79+1p.+4 t.+44 p.+1 t.+135+1p+ 660 hasáb (háromhasábos tördelésű személyi adattár)+5 t. Kiadói festett, aranyozott egészvászon kötésben, az elülső kötéstáblán a vármegye kissé sérült dombornyomásos címerével, kissé kopott borítóval, belső kötéstábla és előzéklap kissé foltos, címlapon szöveget nem érintő szakadással, címlap és néhány kevés lap széle restaurált.
19016.

Kikiáltási ár:
6 000 Ft

Payr György és Payr Mihály Krónikája 1584-1700. Jegyzetekkel ellátta: Heimler Károly. Sopron, 1942. Soproni Városszépítő Egyesület (Röttig-Romwalter Nyomda Rt.) V + [2]-99 + [1] p. Egyetlen kiadás. Német nyelvű kötetünk Payr György (1588-1651) és Payr Mihály (sz. 1620) soproni polgárok kéziratos Krónikáját adja közre eredeti nyelven. A Krónika bő száz év soproni történetét adja közre, ahogyan az az őstermeléssel és szőlészettel foglalkozó, írástudó szerzők szemszögéből látszik. A becses krónikából a gazdákat kiváltképpen foglalkoztató időjárási viszonyokon, gazdasági ügyeken és népéletet illető részleteken kívül a város nagypolitikában betöltött szerepe is felsejlik, hiszen Bocskai hadai éppúgy megjárták a vidéket, ahogyan a kuruc időkben is fontos szerepet töltött be a város. A bevezetőben a szöveg-hagyományozódás filológiai részletei. (Soproni krónikák. II. kötet.) Fűzve, sérült, enyhén foltos kiadói borítóban. Jó példány.
19017.

Kikiáltási ár:
8 000 Ft

Thirring Gusztáv:  Az első soproni népszámlálás. Sopron, 1937. Röttig-Romwalter nyomda bérlői. 13 + [1] p. Egyetlen kötetkiadás. Thirring Gusztáv (1861-1941) földrajztudós, statisztikus, demográfus, turisztikai és soproni helytörténeti író rövid munkája az első országos népszámlálás soproni történetét tekinti át. II. József 1784-ben - mivel korábbi adatok nem álltak rendelkezésére - az adó- és újonckivetés pontosítása végett országos népszámlálást rendelt el, tanulmányunk ennek az évekig elhúzódó folyamatnak nem teljesen konfliktusmentes, soproni mikrotörténetét taglalja. (Különlenyomat a "Soproni Szemle" I. évfolyam 1. számából.) Fűzve, kiadói borítóban. Jó példány.
19018.

Kikiáltási ár:
8 000 Ft

19019.

Kikiáltási ár:
3 200 Ft
8,67
10,00

Benkó Imre: Nemes családok Nagykőrösön 1848 előtt.. Leszármazási táblákkal és czímerekkel. Nagykőrös, 1908, Ottinger E. Újrakötött egészvászon kötésben, eredeti vászonkötés elemei mindkét táblára és a gerincre ráragasztva, 2 kihajtható leszármazási táblával, szövegközti címerrajzokkal. Az utolsó 20 oldal (39-399) jó minőségű másolattal pótolt.
19020.

Kikiáltási ár:
4 400 Ft
11,92
13,75

Román János: Források és regesták Sárospatak település- és építészettörténetéhez a XVI-XVIII. századi mezővárosi protokollumokban. Közli: Román János. Sárospatak, 1965. (Múzeumok Rota Üzeme, [Budapest]). [8] + 317 + [1] p. Összesen 450 példányban készült társadalomtörténeti forráskiadvány, mely Sárospatak gazdasági, jogi, rendészeti konfliktusait és emlékeit közli, magyar nyelvű oklevelek alapján, az oklevelek előtt rövid összefoglalóval. Az ügyiratok között birtokperek, gyújtogatási vádak, hadászati leltárak, szőlészeti adásvételek. (A Magyar Nemzeti Múzeum Rákóczi Múzeumának forráskiadványai. 2. szám.) Fűzve, színes, illusztrált kiadói borítóban. Jó példány.
19021.

Kikiáltási ár:
6 000 Ft

Kiss Lajos:  A nyíregyházai szűcsmesterség és szűcsornamentika. Debrecen, 1929. Kertész József ny., Karcag. 64 p. + 8 t. (kétoldalas). Egyetlen kiadás. Kiss Lajos (1881-1965) néprajzkutató, etnográfus, a nyíregyházi Jósa András múzeum igazgatójának ipartörténeti tanulmánya a nyíregyházi céhes szűcsmesterségről, annak néprajzáról, illetve népi motívumkincséről. (A Debreceni Tisza István Tudományos Társaság Honismereti Bizottságának kiadványai. V. kötet, 19. füzet. - A Nyírség-kutató Bizottság dolgozatai II.) BOEH VI, 0. Fűzve, kiadói borítóban. Jó példány.
19022.

Kikiáltási ár:
6 000 Ft

19023.

Kikiáltási ár:
6 000 Ft

A Dunántúl településtörténete VII. Falvak, várak és puszták a Dunántúlon a XI-XIX. században. Szerkesztette: Somfai Balázs. Veszprém, (1989). MTA Pécsi és Veszprémi Akadémiai Bizottsága (NEVIKI ny.) 568 p. Egyetlen kiadás. Összesen 400 példányban készült településtörténeti konferenciakötet. Az MTA Pécsi és Veszprémi Akadémiai Bizottsága Történelmi Szakbizottságának Településtörténeti Munkabizottsága 1976-1992 között rendezte meg konferenciáit. Tanulmánykötetünk az 1987 októberében megrendezett VII. Dunántúli Településtörténeti Konferencia háromnapos ülésszakjának plenáris előadásait tartalmazza. A késő-kádári korszak anyagi forráshiányának jellemző bizonyítéka, hogy az 1987-es konferenciakötet maga csak két évvel később látott napvilágot; a tanulmányok a társadalomtörténet legszélesebb spektrumából valók, korántsem korlátozódnak a jobbágyság jog- és gazdaságtörténetére. A tartalomból: Feld István: A Dunántúl várépítészetének korszakai -- Herényi István: Vas megye várai -- Kubinyi András: Főúri rezidenciák a középkor végén -- Turbuly Éva: Zala megye és a kanizsai vár viszonya a török elleni védelmi harcok idején. A megye kötelezettségei és sérelmei 1568-1600 -- Fenyvesi László: Elmagyarosodott délszlávok a Dunántúl törökellenes védelmi rendszerében 1521-1606 -- Gecsényi Lajos: Győr határa a XVI-XVII. században. Kertek a város körül -- Majdán János: A közlekedés szerepe a dunántúli falvak foglalkozási szerkezetében 1910-ben -- Tordai György: Egy Jagelló-kori köznemes rokonsága és pályája. Szempontok a Jagelló-kori ügyvédség történetéhez -- Reőthy Ferenc: Présházak, pincék, csárdák, kocsmák, vendégfogadók a dél-balatoni borvidéken -- Srágli Lajos: Bányászat és ipar Zala vármegyében a XIX. században -- Bana József: A cigányság helyhez kötése a nyugat-dunántúli megyékben a XIX-XX. század fordulóján -- Hudi József. Írni tudás Veszprém vármegyében a XIX. század közepén -- Feiszt György: A községi pecséthasználat elterjedése Vas megyében a XVIII-XIX. században -- Vargha Dezső: A pécsi polgári dalosmozgalom fejlődése a XIX. század második felében. Egyes tanulmányokat oldalszámozáson belül egész oldalas térképvázlatok kísérnek. Fűzve, enyhén sérült gerincű, illusztrált kiadói borítóban. Jó példány. Ritka.
19024.

Kikiáltási ár:
6 000 Ft

19025.

Kikiáltási ár:
4 800 Ft
13,01
15,00

1.000 Ft-ig 100 Ft
5.000 Ft-ig 200 Ft
10.000 Ft-ig 500 Ft
20.000 Ft-ig 1.000 Ft
50.000 Ft-ig 2.000 Ft
100.000 Ft-ig 5.000 Ft
200.000 Ft-ig 10.000 Ft
500.000 Ft-ig 20.000 Ft
1.000.000 Ft-ig 50.000 Ft
2.000.000 Ft-ig 100.000 Ft
5.000.000 Ft-ig 200.000 Ft
10.000.000 Ft-ig 500.000 Ft
10.000.000 Ft felett 1.000.000 Ft