Kausz János: Az emberfajok élete és jövője. Faj- és társadalombiológiai tanulmány. Budapest, 1928. A szerző kiadása (Centrum Kiadóvállalat Rt.) 234 + [6] p. Egyetlen kiadás. Kausz János orvos eugenikai elméleteket is magába foglaló műve az előszó szerint elsősorban orvosoknak, jogászoknak, közgazdászoknak és pedagógusoknak készült. A faj fogalmát pontosan nem definiáló, ám a fajok (népek) küzdelmét vezérgondolatként hirdető mű Európa demográfiai válságának okát próbálja megállapítani (alkoholizmus, egykézés, prostitúció, degeneráció), faji megjegyzéseket tesz (az európaiakat jobban sújtja a szifilisz), továbbá erkölcsi és társadalmi higiénés tanácsokat oszt. Fajelméleti kitérőket is tartalmazó kiadványunk rákerült az Ideiglenes Nemzeti Kormány által 1945-ben betiltott művek jegyzékére. Korabeli félvászon kötésben, az első kötéstáblán az eredeti kiadói fedőborítóval. Jó példány.
Méhely Lajos: Vér és faj. (Budapest, 1940). Bolyai Akadémia (Bethánia-nyomda). 147 + [1] p. Egyetlen kiadás. Méhely Lajos (1862-1952) zoológus, fajbiológus, zoológiai munkássága a Tanácsköztársaságot követően szociáldarwinista, fajvédő, majd antiszemita irányba fordult. Fajhigiénés szemléletmódú tanulmánykötete radikálisan fajvédő megjegyzésein túl néhány fajbiológiai jellegű falukutatói tanulmányt is tartalmaz. A kötet szerepel az Ideiglenes Nemzeti Kormány által 1945-ben betiltott művel jegyzékén. (Bolyai könyvek.) Feliratozott kiadói egészvászon kötésben (Típus könyvkötőműhely, Budapest), az oldalsó lapszéleken apró foltossággal. Jó példány.
Luxemburgi Zsigmond. Művészet és kultúra 1387-1437. Sigismundus-Rex et Imperator. Kiállítási katalógus. Szerk.: Körber Ágnes. Bp., 2006, Szépművészeti Múzeum, (Alföldi Nyomda), [18]+733 p. Kiadói papírkötés, kiadói zsugorfóliában, új állapotban
[Klapka György (1820-1892)]: Memoiren von Georg Klapka. April bis October 1849. [I. kötet.] Leipzig, 1850, Otto Wigand, 1 (litografált címkép) t.+ XXXIV+422+[2] p.+ 2 (térképek) t. Első kiadás. Német nyelven. Átkötött egészvászon-kötésben, ázásnyomokkal. A címlapon szentkirályszabadjai Karsa Ferenc (1827-1915) 1848-as honvéd hadnagy, Görgey Artúr parancsőrtisztje, árvaszéki elnök névbejegyzésével.
[Ignaz Aurelius Fessler/Fesserl Ignác Aurél (1756-1839)] J. A. Fesserl: Die Geschichte der Ungern und ihrer Landsassen. Zweyter Theil: Die Ungern unter Herzogen und Königen aus Arpad's stamme Zweyter Band. Erzählet von - -. Leipzig, 1815, Johann Friedrich Gleditsch, XX+2+1076 p.+ 1 (kihajtható, részben színezett rézmetszetű térkép: Das Reich der Ungarn Von 907 bis 1007) t. Német nyelven. Korabeli félbőr-kötés, festett lapélekkel, kopott borítóval, a hátsó szennylapon possessori bejegyzésekkel.
Badiny, Francisco Jos: The Sumerian Wonder. Buenos Aires, 1974, School for Oriental Studies of the University of Salvador. Emigráns kiadás. Kiadói egészvászon kötés, ragasztott papír védőborítóval.
Dyroff, Adolf: Betrachtungen über Geschichte. Köln, 1926. Komissions-Verlag und Druck von J. P. Bachem. 144 p. Egyetlen önálló kiadás. Adolf Dyroff (1866-1943) német filozófus, bonni egyetemi tanár. Katolikus szemléletű történetelméleti esszégyűjteménye kollégája, a szintén katolikus ihletettségű Heinrich Finke középkorász professzor 70. születésnapja alkalmából jelent meg. Kézzel merített papírral borított, illusztrált korabeli kartonkötésben és kiadói tokban, az aranyozott címfelirat a gerincen bordó címkén. Dekoratív, szép példány.
Winter, Georg: Geschichte des Dreissigjährigen Krieges. Mit Porträts, Illustrationen und Karten. Berlin, 1893. G. Grote'sche Verlagsbuchhandlung (Druck von Fischer & Wittig, Leipzig). [4] + 671 + [1] p. + 52 t. (egy színes, 34 dupla oldalas, 8 kihajtható) + 1 térkép (színes, kihajtható). Első kiadás. Georg Winter (1856-1912) német történész és levéltáros fő műve. Oklevél-, röpirat-, gúnyrajz- és látkép-hasonmásokkal, hadszíntér-vázlatokkal és katonai témájú korabeli grafikákkal rendkívül gazdag politika- és hadtörténeti monográfiájával a Német-Római Birodalmat örökre megváltoztató konfliktussorozatnak, a Harmincéves háborúnak állít emléket. A kora újkori népirtás és a barokk kori hadviselés témájában új szintet jelentő konfliktus illusztrációit a korabeli dokumentumokból vette. A címlapon elhalványodott, régi tulajdonosi bejegyzés. (Allgemeine Geschichte in Einzeldarstellungen. Dritte Hauptabtheilung.) Aranyozott gerincű kiadói félbőr kötésben, márványmintás festésű lapszélekkel. Jó példány.