Herendi Viktória mintás 71 darabos étkészlet. Jelzett, kézzel festett, zömmel egy készletből való gyűjtemény - a 13 db kistányér, a csontos tálak, a szendvicses tál és a nagy pecsenyés tál némileg eltérő megjelenéssel. Tartalom: 13 darab mélytányér, 14 darab nagytányér, 13 darab kistányér, 5 darab csontos tál, leveskínáló, szendvicses tál, 13 darab desszertes tál, szószos tál, pralinés kínáló, 9 darab eltérő méretű szervírozótál és kínálótál. Minimális kopásokkal. Kivételes, illusztris összeállítás.
Eichwald nagyméretű karaffaváza. cca 19. sz. második fele, polikróm mázakkal fedett finomfajansz. Gazdag rokokós, növényi ornamentikát, kagylóformákat, rokályos elemeket és arab jellegű geometrikus formákat is magába foglaló díszítéssel. Jelzett, repedezett mázzal, kopásokkal, lábánál két elem ragasztott, m: 62,5 cm /// KIZÁRÓLAG SZEMÉLYES ÁTVÉTEL, NEM POSTÁZZUK! / ONLY PERSONAL COLLECTION AT OUR OFFICE!
Zsolnay kisplasztika - Teknősbéka. Savmaratott eozin mázakkal fedett finomfajansz. Terv.: Török János, 1960 körül, jelzett, kopással, 9x6,5 cm
///
Török János neve közismert a gyűjtők köré
ben. A Zsolnay gyár államosítása után az 1960-as és 70-es
években központi szerepet kap a design, mely korszakot
manapság sokan retrónak emlegetnek. A mai formaterve-
zőket is nagymértékben inspirálják munkáik. Jelenleg kevés
konkrét ismerettel rendelkezünk erről az időszakról és mű-
vészgenerációról, amely az államosítás utáni évtizedekben
megalapozta a hazai modernizmust.
A Zsolnay gyárban Török János meghatározó szerepet
játszott a modern arculat kialakításában. A háború utáni
fiatal művészek elsősorban a dekoratív fajansz, porcelán-
darabokat alkottak. Olyan neves oktatók sorakoztak fel az
ifjak mentoraiként, mint Gádor István, Gorka Géza, Borsos
Miklós és Csekovszky Árpád. Így alapos szobrászképzést is
kaptak a keramikusképzésen kívül. Kezdetben főleg porce-
lán vázákat, apró ajándékokat terveztek. A 60-as évek vé-
gétől azonban a vörös kerámia gyártás kifejlesztése során
érdeklődésük elsősorban a markánsabb, tektonikus anyag
felé fordult. Művészi kísérleteik a kerámiát tekintve a kor
építészetére jellemző formákat hangsúlyozták, különös fi-
gyelmet fordítva a térbeli kapcsolatok variációira. Művé
szeti fejlődésükben jelentős szerepet játszott az 1969-ben
alapított siklósi Kerámia Szimpózium megalakulása.
Török János a forma középpontjaként
a gondolkodó és a művészet iránt elkötelezett embert for-
málja meg. Munkásságára nagy hatással voltak Henry Mo-
ore monumentális szobrai. Hárfázó, furulyázó, meditatív
pózokban megjelenő figurái, a törékeny alak ellenére erőt
sugárzó, tiszta formaként jelennek meg. Jellemző az áttört, repesztett formák játékossága, szellemes térbeli kapcsolatai. A hazai
kerámia kisplasztikák világában egyedi formavilágot terem-
tett. 1992-től, mint a gyár nyugalmazott, külső tervező
művészeként dolgozott 1996-ban bekövetkezett haláláig.
1962-től húsz éven át volt a Zsolnay-gyár tervezőművésze. Számtalan félbemaradt tervének megvalósulását betegsége akadályozta meg.
Johnson Bros hagymamintás 45 darabos tál- és szervírozótál készlet. Máz alatti kobalt festéssel, jelzett, 1 darabon repedés, illetve 1-1 kopással, többi darab hibátlan állapotban. 12 darab nagytányér, 12 darab mélytányér, 12 darab kistányér, 6 darab süteményes tányér, 3 darab kerek kínáló. /// KIZÁRÓLAG SZEMÉLYES ÁTVÉTEL, NEM POSTÁZZUK! / ONLY PERSONAL COLLECTION AT OUR OFFICE!