Tétel

Catalogue number:

19129.
42. Closed major auction
Books: History

12 000 HUF
32,43 EUR, 35,29 USD

Description:

Törvényhatósági tudósítások. Kossuth Lajos levelezése 1836. évi julius 1-től 1837. évi majus 7-ig. Budapest, 1879. Légrády Testvérek [ny.] 323 + [3] p. Első kiadás. Mint az közismert, az 1832-1836. évi országgyűlés egyik nagy eredménye volt Kossuth Lajos Országgyűlési tudósításainak megjelenése. A magyar országgyűlések korábban is nyilvános ülések voltak, jegyetek is készültek egyes határozatokról, melyek nyomtatott formában is megjelentek, ám az ülések érdemi részének, a részletes vitáknak nem maradt nyoma. A nemesi ellenzék vezetői Wesselényi Miklós vezérletével a korábbi országgyűlés jurátusi megfigyelőjeként saját részre korábban is feljegyzéseket készítő Kossuth Lajost kérték fel arra a feladatra, hogy a formálódó közvéleményt részletesen tájékoztassa az országgyűlés vitáiról. A tudósítások kéziratos formában készültek, és kéziratos formában sokszorosított magánlevélként jutottak el a folyamatosan bővülő előfizetői körhöz. Az 1832-1836. évi országgyűlés berekesztése után Kossuth ellenzéki szellemben szerkesztett politikai folyóirata más néven, Törvényhatósági tudósítások néven folytatódott, a politikai munka áthelyeződésével pedig immár a megyegyűlések politikai vitáiról tudósított, az ország számos megyéjében párhuzamosan folyó gyűlések vitáiról, számos munkatárs bevonásával, de Kossuth Lajos végső szerkesztésével. A Törvényhatósági tudósítások lapszámai nyomtatási engedély híján továbbra is kéziratos formában terjedtek, ám jó fél év eltelte után a cenzúra a magánlevelezésként terjedő sajtóintézményt betiltotta. A címoldalon a kötet szerkesztőjének, Földváry Mihálynak tulajdonosi bélyegzése egy további tulajdonosi bélyegzés és egy tulajdonosi bejegyzés társaságában. Példányunk levelein enyge hullámosság. Poss.: Földváry Mihály Pest megyei alispán, országgyűlési képviselő; Lükő Géza; Lükő Gyula. Aranyozott gerincű korabeli félvászon kötésben, márványmintás festésű lapszélekkel. Jó példány.

Share:

Photo of the item taken by : ufk