Tétel

Catalogue number:

16356.
Closed 512. Online auction
Engravings

8 000 HUF

Description:

[Látkép] Thököly vára Késmárkon. Thököly's Schloss in Kesmark. Ludwig Rohbock (1824-1893) német grafikusművész részletgazdag, korabeli színezésű acélmetszete a 'Magyarország és Erdély eredeti képekben' című illusztrált topográfiai műből.
Darmstadt, (1864). Druck und Verlag von G. G. Lange. Acélmetszet, mérete: 115x162 mm, lemezméret: 120x165 mm, lapméret: 120x170 mm.
Ludwig Rohbock (1824-1893) nürnbergi grafikusművész, tájképfestő. Európa számos országát bejárta, a Duna vidékét először 1855-ben kereste fel, 1856-1863 közötti magyarországi utazásain számos vázlatot készített. Romantikus látképei kissé idealizálják a valóságot, ám meglepő pontossággal örökítik meg Magyarország és Erdély kiemelt fontosságú épületeit, utca- és városképeit, várromjait és várait, kastélyait, fürdőit és hegycsúcsait, templomait és kolostorait. A német festő kiemelt figyelmet szentelt a bemutatott vidék néprajzi karakterének, a látképek előterében a korabeli városi és népi viseletek eredeti környezetükben tűnnek fel, az előtér emberi jelenetei egyben megörökítik a századközép szokás- és viselkedésrendjét is. Látképünk központi elemét a Magas-Tátra szomszédságában található Késmárk vára képezi. A XV. században a Szapolyaiak által épített, a XVI. században a Thökölyek által átépített vár a felvidéki reneszánsz várépítészet nagyszerű példája, jellegzetes, pártázatos várfala látképünkön is tisztán kivehető. Az ötbástyás erősség falához kisebb, kiszolgáló jellegű házak tapadnak, jobb oldalt a facsoportok övezte országút, melyen népviseletet hordó lovas és vezetéklova halad. Északra tekintő látképünk közvetlen előterében növénycsoportok, a fókuszban a már említett Thököly-vár, hátterében a Magas-Tátra központi vonulata. Látképünk a Hunfalvy János szövegével megjelent háromkötetes mű második kötetében jelent meg, illusztrációnk a kötet 225. oldalához tartozó, éles kontúrú acélmetszet.
Jó állapotú, keretezéskor körülvágott metszet, paszpartuban, fakeretben, üveglap mögött.

Share:

Photo of the item taken by : ufk