Tétel

6 000 HUF

Description:

[Folyóirat] Híd. Irodalmi, művészeti, társadalmi és közgazdasági képes folyóirat. Szerkeszti Zilahy Lajos és Kállay Miklós. Megjelenik minden héten kedden. III. évfolyam, 1-34. szám (1942. január 6. - 1942. december 15.) [Egybekötve, 22 lapszám.] Budapest, 1942. Athenaeum Irodalmi és Nyomdai Rt. A lapszámok terjedelme a karácsonyi szám kivételével egységesen 34 oldal. Az 1940-1944 között megjelenő, Zilahy Lajos és Kállay Miklós által szerkesztett képes irodalmi, művészeti, társadalmi és közgazdasági folyóirat hivatalosan a korszak legnívósabb esszéfolyóirata, a Napkelet folyóirat utódja, Kállay Miklós szerkesztő is onnan érkezett. A gazdagon illusztrált folyóirat közéleti és nemzetpolitikai írásait honismereti, művelődéstörténeti, néprajzi, pedagógiai cikkek, vitacikkek, interjúk kísérik, a lap másik fő fókusza az irodalmi anyag. A lap szerzői között konzervatív, polgári, népi és baloldali írók egyaránt feltűnnek, Herczeg Ferenc, Harsányi Zsolt, Csathó Kálmán éppúgy feltűnik a szerzők között, mint Cs. Szabó László, Laczkó Géza, Hunyady Sándor, Ráth-Végh István, Karácsony Sándor, Kodolányi János, Németh László, a népi írók és esszéírók közül Illyés Gyula, Féja Géza, Sinka István, Veres Péter több írást jegyez, és szép számmal feltűnnek baloldali írók is: Kassák Lajos, Nagy Lajos, Darvas József. A Nyugat nemzedékével való kapcsolatokat jelenti Schöpflin Aladár kritikus, Szabó, Lőrinc, Tamási Áron, Tersánszky Józsi Jenő és Jékely Zoltán jelenléte. A lapszámok a Zilahy Lajos, Kállay Miklós, Móricz Zsigmond, Karácsony Sándor, Veres Péter által írt, aktuális témákra rezonáló vezércikkel indulnak, majd szubjektív témát jár körül a Krónika rovat, mellyel szemben rendre egész oldalas szociofotó vagy városi, vidéki életkép szerepelnek. A gazdagon illusztrált folyóirat folytatásos regénye, illetve novellái gyakran illusztráltak. Több számon átnyúlik a ponyva szerepéről rendezett vita, folytatólagosan jelen van viszont a lapban a színházi és filmes rovat: a színházi jegyzetet előbb Féja Géza, később Németh László írja, a filmes rovatban gyakori az éppen aktuális német UFA-film főszereplőjéről közölt egész oldalas jelmezes portré. A lap jobbára tartózkodik a belpolitikai vagy háborús kommentároktól (az első két évfolyamhoz képest látványosan csökkent a jelenlétük), cserébe tágabb látóhatárt követelő, hosszú kifutású társadalmi és kulturális folyamatok kerülnek a jegyzetírók szemkörébe. A lapszámok komoly témái után a közölt kozmetikai hirdetések, a lap divat és gasztronómiai tartalma, valamint filmes hírei feltehetően a társadalmi és irodalmi anyagok elsődleges olvasói mellett más olvasóréteget is megcéloztak. A gazdag fotóanyag mellett évfolyamszámainkat Szabó Vladimir, Szabó Lajos, Byssz Róbert, Gáborjáni Szabó Kálmán, Márffy Ödön rajzai illusztrálják. Az évfolyamban 34 lapszám jelent meg, ebből 22 számot tartalmaz kötetünk (hiányzó lapszámok: III/2., III/4., III/7-8., III/23-30). Csaknem valamennyi első borító bekötve, a hátsó borítóknak pedig több mint fele került bekötésre. A lapszámokból összesen 8 levél hiányzik, számos oldalon kisebb foltosság, egyes lapszéleken kisebb gyűrődés, néhány levélen apró szakadás, hiány, javítás. Lakatos 808. XX. század második feléből származó félvászon gyűjtőmappában, az első kötéstáblán gépi feliratozással, oldalt kötetzáró vászonszalagokkal.

Share:

Photo of the item taken by : ufk