Bücher: Gastronomie und Gärtnerei

Zahl der Lose: 55

Csondor János:  Gazdaságbéli számadó és számvevő tiszti útasítások, mellyekben mind a fő tiszteknek az urodalmi gazdaságok vísgálására, és igazgatására, mind a számadóknak a számadások rendes vezetésére szolgáló rendszabásokat úgy a számadó könyvek, tanulevelek, laistromok, tabellák hasznos esmértetését s készittések módját, nem külömben a számadások vísgálásának és birálásának rendtartásait elő adja, és hosszas tapasztalásiból merítve közre botsátja Csondor János. Keszthelyen, 1819. Perger Ferentz betűivel. [8] + XII + 343 + [5] p. + 35 t. (kihajtható számviteli táblák, ebből 16 kétoldalas). Egyetlen kiadás. Csondor János gazdatiszt, keszthelyi jószágigazgató, a Festetics grófok számvevője a 19. század elején. Ízes magyarsággal megírt számviteli tankönyve a téma egyik első magyar összefoglalása, és emlékezetesen körvonalazza a nagyobb agrárgazdaságok számvevőire váró feladatok szerteágazó mivoltát. A bevezető jellegű tankönyv nem csupán a jelentősebb uradalmak gazdasági tevékenységének bevételi és kiadási oldalának könyvelésében segít, hanem egyszersmind táblázatos formában közli a gazdatiszti pozícióval kapcsolatos erkölcsi normákat (a gazdatiszt lehetőség szerint ne legyen játszi kedvű, részeges vagy haragvó természetű). A kiadvány vázolja a nagyobb uradalmak gazdatiszti fokozatait, egy másik fejezetben pedig előszámlálja a kasznárok, számvevők és más gazdasági szakemberek feladatköreit. Gazdasági szakkönyv lévén a kötet időnként erősen figyelmeztet bizonyos hitelügyletekkel, kocsmáltatással, felvásárlással foglalkozó társadalmi csoportok üzelmeire; összességében kimondható, hogy az egykori keszthelyi gazdatiszt perspektívájából a honi zsidóság előnytelen szemszögből látszik. Az előszó utolsó oldalán régi tulajdonosi bejegyzés. BOEH II, 2745. Enyhén kopott korabeli kartonkötésben, a címfelirat a gerincen vörösesbarna címkén. Jó példány, nagyon ritka könyv.
20446.

Rufpreis:
80 000 HUF
216,80
250,00

20447.

Rufpreis:
20 000 HUF
54,20
62,50

Mártonffyné-Pázmán Hedvig: Legujabb magyar képes szakácskönyv. Bp.,én. (1887?),Rubinstein J., (Bécs, Bayer József-ny.), 813 p. Átkötött egészvászon-kötés, néhány javított lappal. Rendkívül ritka. Aukción még nem szerepelt.  Férje: Mártonffy Frigyes (1825-1905, eredetileg Martin Firgyes) író, műfordító, a debreceni színház, majd a pesti Nemzeti Színház titkára, 1848-49-es honvéd.
20448.

Rufpreis:
20 000 HUF
54,20
62,50
18

Entz Ferenc: Népszerű káté a szőlőmívelés, és borkezelés okszerű módjairól. Külföldön tett tapasztalatok után a nm. Magy. Kir. Helytartótanács rendeletéből kiadva Entz Ferencz tudor, az Országos Szőlőiskola és Vinczellér-képezde igazgatója által. Pest, 1870, Lauffer Vilmos, I-VI, 7-71 p. 2., bővített kiadás. Kiadói papírkötés, az utolsó lapot felvágták, de egyébként jó állapotú és felvágatlan példány! Ritka!
20449.

Rufpreis:
20 000 HUF
54,20
62,50
14

Jószág-ismertetés. Kiadja a Magyar Gazdasági Egyesület. IV. füzet: A bajna-biai uradalom. Bp., 1875. Herz János-ny., V+6- 9-194+4 p. + 9 (kihajtható tervrajzok, lith.) t.+1 (kihajtható térkép, lith.) t. Oldalszámozáson belül 6 kihajtható táblázattal. Átkötött félvászon-kötésben, néhány lap (190-194+4) alján a szöveget nem érintő restaurációval, csak 10 táblával! "Balassa Bálint Könyvtára" és "Bábolnai M. K. Állami Ménesbirtok Igazgatósága" bélyegzésekkel. Ritka!
20450.

Rufpreis:
14 000 HUF
37,94
43,75

Csemer-Korpádi-Patyi: Cigány ételeskönyv. H.n., 1999. Kiadói kartonált kötés, jó állapotban.
20451.

Rufpreis:
7 500 HUF
20,33
23,44

Zsemley Oszkár: A magyar sütő-, cukrász- és mézeskalácsos ipar története. Bp., 1940, A Magyar Sütő-, Cukrász- és Mézeskalácsos Ipar Történetének Kiadóhivatala,(Cegléd-Bp., Sárik Gyula és Géza-ny.), 3-428+73(személyi adattár) p.+XVI (fekete-fehér képtáblák) t. Kiadói aranyozott egészvászon-kötés, kopott borítóval, a gerinc felső részén és a hátsó kötéstábla felső részén kis sérüléssel, hiányzó címlappal, az első ív a könyvben laza.
20452.

Rufpreis:
10 000 HUF

Stephens, Henry: Mezei gazdaság könyve. II. kötet: Téli gyakorlat. Stephens Henry "The Book of the Farm" czimű munkája nyomán a hazai körülményekhez alkalmazva kiadják Korizmics László, Benkő Dániel, Morócz István. Pesten, 1855. Nyomatott Herz Jánosnál. [4] + 478 + [2] p. + 1 t. (kihajtható) + 4 t. (kőnyomat). Henry Stephens (1795-1874) skót agronómus, agrártudományi szakíró szakkönyve 1844. évi első kiadásától kezdve öt évtizeden keresztül világszerte a mezőgazdasági munkák megkerülhetetlen tankönyvének számított. A magyar nyelven "Mezei gazdaság könyve" címen hét kötetben megjelent munka a mezőgazdaság, az állattartás és a kertészeti munkák addig nem látott szintű alapossággal tárgyalt útmutatója, oldalszámozáson belül szövegközti ábrákkal gazdagon illusztrálva. Bár a magyar fordítók az angol eredetit alaposan átdolgozták a hazai viszonyokra, ez egyúttal azt is jelenti, hogy a kötet szemléletmódjában, példaanyagában és eljárásmódjaiban az egyre nagyobb szervezést igénylő, munkamozzanataiban már kapitalizálódó agrárszemléletet képviseli. A teljes munka 1855-1868 között jelent meg, ám a legújabb módszerek ajánlása ellenére a szakmunka az állandósult tőkehiánnyal küzdő magyar agrárium válságát nem tudta megoldani. Kötetünk a hétkötetes munka bevezető, anatómiai, növényrendszertani és gazdasági alapismereteket oktató első kötete utáni első szakkötet, mely a növénytermesztés és állattartás téli feladatait részletezi, az ekevasak gondozásától a marhák, juhok, sertések, lovak, szárnyasok téli hizlalásán át a méhészgazda téli feladataiig. A munka népszerűségére jellemző, hogy 1855-ben két kiadásban is megjelent, példányunk a második kiadásból való. Kötetünk tábláin enyhe foltosság, a táblák fűzése enyhén meglazult. BOEH III, 2013. Aranyozott gerincű korabeli egészvászon kötésben. Jó példány.
20453.

Rufpreis:
6 000 HUF

Stephens, Henry: Mezei gazdaság könyve. IV. kötet: Nyári gyakorlat. Stephens Henry "The Book of the Farm" czimű munkája nyomán a hazai körülményekhez alkalmazva kiadják Korizmics László, Benkő Dániel, Morócz István. Pesten, 1856. Nyomatott Herz Jánosnál. [4] + 456 + [2] p. + 3 t. (kőnyomat). Első magyar kiadás. Henry Stephens (1795-1874) skót agronómus, agrártudományi szakíró szakkönyve 1844. évi első kiadásától kezdve öt évtizeden keresztül világszerte a mezőgazdasági munkák megkerülhetetlen tankönyvének számított. A magyar nyelven "Mezei gazdaság könyve" címen hét kötetben megjelent munka a mezőgazdaság, az állattartás és a kertészeti munkák addig nem látott szintű alapossággal tárgyalt útmutatója, oldalszámozáson belül szövegközti ábrákkal gazdagon illusztrálva. Bár a magyar fordítók az angol eredetit alaposan átdolgozták a hazai viszonyokra, ez egyúttal azt is jelenti, hogy a kötet szemléletmódjában, példaanyagában és eljárásmódjaiban az egyre nagyobb szervezést igénylő, munkamozzanataiban már kapitalizálódó agrárszemléletet képviseli. A teljes munka 1855-1868 között jelent meg, ám a legújabb módszerek ajánlása ellenére a szakmunka az állandósult tőkehiánnyal küzdő magyar agrárium válságát nem tudta megoldani. Kötetünk a hétkötetes munka bevezető, anatómiai, növényrendszertani és gazdasági alapismereteket oktató első kötete utáni harmadik szakkötet, mely a tág értelemben vett mezőgazdaság nyári feladatait ismerteti. Bevezetőjében meteorológiai ismeretek, majd a nyár teendői, az aratástól a kaszálás rendjéig, a juhfürrdetéstől a birkanyírás módozatáig, a kanca csikózásától a méhgondozásig. A szövegközti ábrákkal gazdagon illusztrált tanácsadó kötet nyári fejezete feltűnően nagy terjedelmet szán az selyemhernyó-termesztés szerteágazó tudásanyagának. BOEH III, 2013. Aranyozott gerincű korabeli egészvászon kötésben, színes festésű lapszélekkel. Jó példány.
20454.

Rufpreis:
6 000 HUF

Stephens, Henry: Mezei gazdaság könyve. V. kötet: Őszi gyakorlat. Stephens Henry "The Book of the Farm" czimű munkája nyomán a hazai körülményekhez alkalmazva kiadják Korizmics László, Benkő Dániel, Morócz István. Pesten, 1858. Nyomatott Herz Jánosnál. 354 + [2] p. Első magyar kiadás. Henry Stephens (1795-1874) skót agronómus, agrártudományi szakíró szakkönyve 1844. évi első kiadásától kezdve öt évtizeden keresztül világszerte a mezőgazdasági munkák megkerülhetetlen tankönyvének számított. A magyar nyelven "Mezei gazdaság könyve" címen hét kötetben megjelent munka a mezőgazdaság, az állattartás és a kertészeti munkák addig nem látott szintű alapossággal tárgyalt útmutatója, oldalszámozáson belül szövegközti ábrákkal gazdagon illusztrálva. Bár a magyar fordítók az angol eredetit alaposan átdolgozták a hazai viszonyokra, ez egyúttal azt is jelenti, hogy a kötet szemléletmódjában, példaanyagában és eljárásmódjaiban az egyre nagyobb szervezést igénylő, munkamozzanataiban már kapitalizálódó agrárszemléletet képviseli. A teljes munka 1855-1868 között jelent meg, ám a legújabb módszerek ajánlása ellenére a szakmunka az állandósult tőkehiánnyal küzdő magyar agrárium válságát nem tudta megoldani. Kötetünk a hétkötetes munka bevezető, anatómiai, növényrendszertani és gazdasági alapismereteket oktató első kötete utáni negyedik szakkötet, mely a a tág értelemben vett mezőgazdaság őszi feladatait ismerteti. A meteorológiai ismeretanyagot közlő bevezető után az őszi vetésről, a kukorica- és burgonyaszedésről, a szántóföld ősszel esedékes alagcsövezési munkálatairól, a trágyagazdálkodás módozatairól, a méhészet, a juh-, marha-, sertés- ló- és szárnyastartás teendőiről (a juhok hágatásáról és a disznóölésről, mint őszi cselekményekről), a sövényültetésről, a gyümölcsfák megszedéséről és a gyümölcs aszalásáról, a gyümölcsbor készítéséről esik szó. Oldalszámozáson belül gazdag szövegközti illusztrációs anyaggal. Néhány oldalon halvány foltosság. BOEH III, 2013. Aranyozott gerincű korabeli egészvászon kötésben, színes festésű lapszélekkel. Jó példány.
20455.

Rufpreis:
6 000 HUF

Borosnyay Györgyné: Vegetariánus szakácskönyv. [Bp.,1925., Singer és Wolfner], 100+VII p. Papírkötés, az elülső borító sérült, leszakadt, a hátsó borító hiányzik, az utolsó két lap sérült, hiányos. Nagyon ritka!
20456.

Rufpreis:
4 000 HUF

Malatinszky Fanny szakácskönyve. Sajtó alá rendezte az "Orsz. Nőképző Egyesület." Bp.,[1912],Légrády, VI+256+1 p. +15 (színes táblák) + 5 (fekete-fehér táblák) t. Első kiadás. Kiadói félvászon-kötés, kopott borítóval, kissé sérült gerinccel, néhány foltos lappal, néhány lapon bejelöléssel, egy tábla hiánnyal.
20457.

Rufpreis:
4 800 HUF
13,01
15,00

bis 1 000 HUF 100 HUF
bis 5 000 HUF 200 HUF
bis 10 000 HUF 500 HUF
bis 20 000 HUF 1 000 HUF
bis 50 000 HUF 2 000 HUF
bis 100 000 HUF 5 000 HUF
bis 200 000 HUF 10 000 HUF
bis 500 000 HUF 20 000 HUF
bis 1 000 000 HUF 50 000 HUF
bis 2 000 000 HUF 100 000 HUF
bis 5 000 000 HUF 200 000 HUF
bis 10 000 000 HUF 500 000 HUF
ab 10 000 000 HUF 1 000 000 HUF