Mintalapok iparosok és ipariskolák számára (1896-1898).
Illusztrált iparművészeti folyóirat három teljes évfolyama. Kiadja a Kereskedelemügyi M. K. Minister. Szerkesztő: Edvi Illés Aladár. II-IV. évfolyam. (1896-1898) [Három évfolyam 12 lapszáma egybekötve.]
Budapest, 1896-1898. Gerlach és Schenk Képző- és Iparművészeti Könyvkiadók (Hornyánszky ny.). 34 p. (előszók) + 111 t. + 13 melléklet (kihajtható hártyapapírra nyomott mintarajzok). Folio.
A Kereskedelemügyi Miniszter rendeletére kiadott ,,Mintalapok" évente négy alkalommal adott közre a vas- és fémipar klasszikus és kortárs remekeiből képes katalógust. Három teljes évfolyamot tartalmazó gyűjteményünk összesen 111 táblán mutat be kovácsoltvas lámpákat, zárakat, ajtókat, kerítéseket, címertáblákat, kútrácsokat. A táblák német, francia, angol és magyar nyelven feliratozottak, az 1897. évi 4. számtól horvát nyelven is. A szövegközti rajzokkal illusztrált, tárgyi magyarázatul szolgáló előszó ettől a számtól horvát nyelven is ismerteti a táblákat. Néhány táblán apró, halvány, lapszéli foltosság.
Aranyozott gerincű korabeli félbőr kötésben, márványmintás festésű lapszélekkel, a gyűjtemény a folyóiratszámok egy színes, illusztrált fedőborítója bekötve. Szép példány.
Künstler aus Budapest. Zweite welt 2002 Second World. Artists from Budapest. Az egyik művész, Maurer Dóra (1937- ) a Nemzet Művésze címmel kitüntetett, Kossuth-díjas grafikus-, festőművész által Haraszty István "Édeskének" (1934-2022), Kossuth-díjas szobrász-, festőművész és felesége részére DEDIKÁLT példány! Berlin, 2002, Kunstallianz. Német nyelvű kiállítási katalógus. Bp., 2001, Új Művészet. Magyar és angol nyelven. Gazdag képanyaggal, magyar művészek munkáinak reprodukcióival, köztük Maurer Dóra, Radák Eszter műveivel illusztrált. Kiadói papírkötés
Ronis, Willy - Mac Orlan, Pierre: Belleville et Ménilmontant. Willy Ronis fotóművész felvételei Pierre Mac Orlan francia nyelvű szövegével. (1954)
(Paris, 1954). B. Arthaud (L'Impremerie Wallon, Vichy). [30] + 88 + [8] p.
Fotóalbumunk a Párizs belvárosától keletre fekvő két lakónegyed, Belleville és Ménilmontant 1950-es évekbeli, ma már alig látható arculatát örökíti meg. A munkások és bohémek lakta, kanyargós és szűk utcákból álló, dombra felkapaszkodó negyed utcáiról pompás rálátás nyílik Párizs belvárosára, a szociofotókon a sürgető felújítást kívánó épülethomlokzatok háttere előtt a francia lakosság éli mindennapjait, a felvételek közt óvodák udvarai, háztetők szerkezetei, száradó ruhák, járdafestmények, asztalosműhelyek, buszmegállók, asztalosműhelyek, körmenetek és templomhomlokzatok, kerékpározó és postásjelenetek és szerelmespárok bukkannak elő, megörökítve a munkásnegyed egykori és soha vissza nem térően egységes hangulatú mindennapjait. A kelet-párizsi munkás és bohém negyed mára multikulturálissá vált, a kelet-európai, kaukázusi, afrikai kolóniák mellett igen számottevő kínai közösség is formálódott, munkás arculata pedig határozottan bohémmá vált. A bevezető esszét Pierre Mac Orlan írta.
(Des villages enclos das Paris.)
Illusztrált kiadói kartonkötésben, kiadói nyl védőborítóban, a kötéstáblákon feliratozott kiadói zárszalag fut körül. Jó példány.
Csapó József : Uj füves és virágos magyar kert, mellyben mindenik fünek és virágnak Neve, Neme, Ábrázatja, Természete és Ezekhez képest külömbféle Hasznai, értelmessen meg-jegyeztettek. Posonyban és Pesten, 1792. Füskuti Landerer Mihály. 1t. + 305 + [35]p. Második kiadás. A szerző Debrecen város főorvosa volt. A mű a kor orvostudománya által ismert és felhasznált gyógynövényeket mutatja be. Első kiadása 1775-ben jelent meg. Korabeli kopottas félbőr-kötésben, 1 lap másolatban pótolt!
CSAPÓ, JÓZSEF Uj füves és virágos magyar kert, mellyben mindenik fűnek és virágnak neve, neme, ábrázatja, természete és ezekhez képest külömbféle hasznai, értelmesen megjegyeztettek -- által.
Pozsony, 1775. Landerer Mihály. 1 rézm. címkép (szerző arcképe), 6 sztl. lev., 9-305 p., 12 sztl. lev. Első kiadás.
A címképmetszet hiányzik. Az ajánlás négy levele másolatban pótolt.
A szerző, Csapó József (1734-1799) Debrecen város főorvosa volt, ezen művének fő célja az orvosilag használható növények, gyógynövények bemutatása volt, a leírt több száz növényfaj neveit öt nyelven is közli, de munkája inkább orvosi, mint botanikai jellegű..
Későbbi félbőr-kötésben, restaurált lapokkal.
Gönczy Pál: Pestmegye és tájéka viránya. Vezérfonal.
Az e megyében és annak környékén vadon termő növények könnyű és biztos meghatározására a tanuló ifjuság és a fűvészetkedvelők számára. Bp., 1879, Magy. Kir. Egyetemi ny. CXXXII, 355 p.
Gönczy Pál (Hajdúszoboszló, 1817. december 26. - Karácsond, 1892. január 10.) magyar pedagógus, a magyar népoktatásügy kiemelkedő képviselője, az MTA tagja. Együtt járt iskolába Arany Jánossal.
,,Szenvedélyes s nem utolsó szakműveltségű gazda és kertész volt, ki botanikai tárgyú műveket írt. Karácsondon igen szép kertet létesített, e mellett üzleti dolgokkal is foglalkozva, házakat építtetett, vállalatokba bocsátkozott (...)" A Magyar Földrajzi Társaság egyik alapító tagja, rövid ideig a Füvészkert igazgatója, ahol ezernél több facsemete ültetésével járult hozzá a kert újjászületéséhez.
Korabeli, vaknyomással díszített vászonkötésben.
Bittner János: Finom hentesáruk könyve.
Szerkesztette: Bittner János hentesmester, a Budapesti Hentesipartestület és a Húsiparosok Országos Szövetségének elnöke. Bp., 1909. Mészárosok és Hentesek Lapja (Budapesti Hirlap Nyomdája). 216 p. Első kiadás! Szövegközti rajzokkal illusztrálva. A tartalomból: Hus- és sonkapácolás. Szalámi. Vörös kolbászok. Nyersen ehető szárazkolbászok. Véres hurkák. Disznósajtok. Szalonna. Betétes kolbászok. Lóhentesáruk. Kóser hentesáruk. Stb. Kiadói préselt mintájú egészvászon-kötésben, szép állapotban.
Pálffy, Paul graf von Erdőd:
Abschied von Vorgestern und Gestern. (Dedikált.)
Stuttgart, (1961). Schuler Verlag (Gesamtherstellung Druckerei Dreif KG., München). 1 t. (címkép) + 288 + [2] p. + 15 t. (kétoldalas). Első kiadás.
A jeles vadászati hagyományokkal bíró magyar főúri családba születő Pálffy Pál gróf (1890-1972) visszaemlékezései. A számos magyar és külföldi vadászaton részt vevő és vadászati szaklapokban publikáló szerző emlékiratai emlékezetes bepillantást nyújtanak korábban nádori rangot is viselő családja XIX. és XX. századi mindennapjaiba, külföldi vadászkalandjaiba. A lapokon megelevenednek a szerző első világháborús harctéri tapasztalatai, diplomáciai kapcsolatrendszere, az emlékirat egyben pedig bemutatja a főúri vadászat XX. századi jellegzetességeit is. A szerző 1945 után külföldre kényszerült, vadászati írásai jó része német nyelven jelent meg. Az első nyomtatott oldalon német nyelvű ajándékozási bejegyzés, vadászati üdvözléssel: ,,Herrn Becker, In dankbarer Erinnerung an meinen Jagdurlaub im Revier Ottenhöfen. Waidmannsheil! A. Bogyay".
Vuray 0. Tordai 0.
Aranyozott kiadói egészvászon kötésben, az első kötéstáblán aranyozott Pálffy-címerrel, színes, illusztrált kiadói védőborítóban. Jó példány, ritka.
Lakatos Károly: Vadászhit. (A magyar vadászbabonák és hiedelmek kultusza.) Szeged, 1910, Engel Lajos, 108 p.
Második bővített kiadás. Rendkívül gazdag szövegközti, részben vadászati témájú képanyaggal illusztrált. Átkötött félvászon-kötésben, az eredeti illusztrált elülső borítót az elülső borítóra kasírozták, kopott borítóval, ex libris-szel. de belül jó állapotban.
Csikszentsimonyi és ernyesi Lakatos Károly (1853-1914) ornitológus, vadász, kutyaidomító, vadászati író, szakíró. Főleg a vízi madarak és a ragadozók életmódjának tanulmányozásával és ismertetésével foglalkozott. Szegeden neves vadászkutya-idomító intézetet alapított, majd az Ornitológiai Központ munkatársa. Vadász- és tudományos megfigyeléseit több szaklap is közölte. Lendl Adolffal hat éven át szerkesztette a "Természet" c. tudományos folyóiratot.
Wendt, (Johann) János dr.: A' bujakórság vagyis Vénusi nyavalya a' maga egész kiterjedésében és minden formájiban ~ szerint. Németből fordítva Horvát József... által.
Pesten, 1830. Hartleben (Trattner ny.) XII+(1)+14-241+(6)p. Korabeli vászonkötésben. Néhány levél enyhén foltos, az első két lap restaurált