Tétel

Kikiáltási ár:

18 000 Ft
48,65 EUR, 52,94 USD

Leírás:

Drury, Robert: Madagascar; or, Robert Drury's Journey, During Fifteen Years' Captivity on that Island, and a Further Description of Madagascar by the Abbé Alexis Rochon. Illustrated Edition. London, 1897. T. Fischer Unwin (Printed by The Gresham Press, Woking-London). 1 t. (címkép) + 398 + [2] p. + 11 t. + 1 térkép (dupla oldalas Madagaszkár-térkép). Robert Drury angol tengerész (1687-1750) beszámolója Madagaszkár szigetén töltött 15 éves fogságáról. Az ifjú tengerész 13 évesen került az Indiába induló Degrave hajó fedélzetére, a visszaúton, 1703-ban hajójuk hajótörést szenvedett Madagaszkár szigetén, ahol a helyi király fogságába kerültek. A fogságba került tengerészek többször is szabadulni próbáltak, a próbálkozásokat leginkább egy újabb és újabb helyi király fogságába való esés követte, illetve a törzsfők közti belháborúk során a tengerészcsoport több helyi király udvarát is megjárta rabszolgaként. Robert Drury végül közel 15 év után, 1717 elején szabadult fogságából, az év szeptemberében ért Angliába. A következő években visszatért Madagaszkárba, immár rabszolga-kereskedőként, illetve egyes hírek kalóztevékenységéről is beszámolnak. Az egykori tengerész 1729-ben adta ki egykori rabszolgaságáról szóló emlékiratait; a munka nagy sikernek bizonyult, az 1890-es évekig számos alkalommal megjelent. A számos madagaszkári udvart megjáró Robert Drury beszámolója emlékezetes képet fest a helyi társadalom szokásairól, életmódjáról, belharcairól: egyben a madagaszkári néprajz egyik fontos korai, XVIII. századi forrása. A korabeli és a későbbi kritika Robert Drury beszámolójának velejét érvényesnek tartja, annak ellenére, hogy a szerző fontos részleteket átvett a Madagaszkár egy része felett francia kormányzói pozíciót betöltő Étienne de Flacourt ,,Histoire de la grande isle de Madagascar" című, korábban megjelent beszámolójából (Párizs, 1658). A kötet függelékében az Alexis Rochon francia abbé 1768. évi madagaszkári útírásából készült rövidített angol kivonat ,,An Account of the Island of Madagascar" címmel. (The Adventure Series.) Aranyozott, vaknyomásos kiadói vászonkötésben. Jó példány.

Megosztás:

Tétel fotót készítette : ufk