Tétel

Kikiáltási ár:

24 000 Ft
64,86 EUR, 70,59 USD

Leírás:

Litografált, latin nyelvű orvosi jegyzet Sauer Ignác pesti orvos belgyógyászati egyetemi előadásai nyomán ,,Profluvia. Cruenta, non Cruenta et Retentiones 1845.", illetve ,,Exanthemata generalia" kötetcímekkel (2 kötetben) [Pest?], 1845. Nyomda feltüntetése nélkül. [2] + 239 + [1] + 144 + 222 + [2] p.; 32 + 304 + 158 + [2] + 176 p. Köteteink valamennyi oldala litográfia, feltételezhetően egy egykori orvostanhallgató kézírásos egyetemi jegyzete nyomán. Sauer Ignác a pesti egyetem kétszeri dékánja, később rektora, a modern, gyakorlatorientált belgyógyászat bevezetője. Többek között ő honosította meg hazánkban a kopogtatás és hallgatózás gyakorlati módszerét, az 1830-as évek elején a kolerajárvány idején kitűnő terepmunkát végzett a legveszélyesebb helyeken. Számos fertőző betegségről értekezett: a koleráról és a tífuszról írott munkái mérföldkőnek számítanak a magyarországi orvostörténetben. Az első - Profluvia, cruenta, non cruenta alcímű - kötet tartalmából: (Prufluvia cruenta): Congestio. Hyperaemia. Haemorrhagia. - Profluvia non cruenta: Ephidrosis. Diarrhoea. Dysenteria. Cholera. Diabetes. Gonorrhea. Retentiones. - Cachexiae: Syphilis. Scorbutus. Hydrops. Tabes. A második - Exanthemata generalia alcímű - kötet tartamából: Morbi puerperales. - Morbi organor, cavi thoracis. - Exanthemata acuta febrilia. - Exanthemata chronica plerumque afebrilia. Mindkét kötet első előzékén régi tulajdonosi bejegyzés, a második kötet utolsó levelein korabeli latin nyelvű kézírásos bejegyzések. A leveleken enyhe foxing. Egységes, aranyozott gerincű, enyhén sérült korabeli félbőr kötésben. Jó példány.

Megosztás:

Tétel fotót készítette : ufk