Könyvek: Történelem

Tételek száma: 257

Hunfalvy Pál: Tanulmányok. Hunfalvy Pál összegyűjtött munkái. I. köt. Bp., 1873., Ráth Mór, IX+2+368 p. Első kiadás. Későbbi aranyozott gerincű egészvászon-kötés, kissé foltos borítóval, címlapon Szabó Dezső Könyvtárából bejegyzéssel, Szabó Dezső autográf bejegyzésével.
19383.

Kikiáltási ár:
6 000 Ft

Komárom bombáztatása 1849-ben. hn., én., nyn, 8 p. Az 1849-es komáromi Szigler Testvérek kiadásának reprint kiadása. Fekete-fehér illusztrációkkal. Kiadói papírkötés. + Kiss Vendel - Tóth Attila: "Ezernyolcszáznegyvennyolc te csillag." A Komárom Megyei Levéltár és a Komárom Megyei Munkásmozgalmi és Ipartörténeti Múzeum kiállítása. [Tatabánya], 1989., Komárom Megyei Levéltár - Komárom Megyei Munkásmozgalmi és Ipartörténeti Múzeum, (Tatabányai Bányák Vállalat-ny.), 2+16+2 p. Fekete-fehér illusztrációkkal. Kiadói papírkötés.
19384.

Kikiáltási ár:
4 800 Ft
13,01
15,00

Sebess Dénes:  Bethlen István gróf. Történelmi korrajz. Egy kortárs feljegyzései. Budapest, (1927). Királyi Magyar Egyetemi Nyomda). 1 t. (hártyapapírral védett címkép) + 328 p. Egyetlen kiadás. A Bethlen István kormányfőről írt bibliofil kiállítású, gazdagon illusztrált kötetet a miniszterelnökhöz hasonlóan erdélyi származású Sebess Dénes (1869-1945) politikus, országgyűlési képviselő, volt igazságügyi államtitkár írta. A szélesebb politikai korrajzba ágyazott politikai pályakép bőségesen beszámol Bethlen István 1901-től kibontakozó, erdélyi fókuszú politizálásáról, majd a háború és a Tanácsköztársaság után nevéhez kötődő politikai konszolidáció bonyolult folyamatáról. Aranyozott kiadói félbőr kötésben, szép példány.
19385.

Sebess Dénes: Bethlen István gróf. Történelmi korrajz. Egy kortárs feljegyzései.
Budapest, (1927). Királyi Magyar Egyetemi Nyomda). 1 t. (hártyapapírral védett címkép) + 328 p. Egyetlen kiadás.
A Bethlen István kormányfőről írt bibliofil kiállítású, gazdagon illusztrált kötetet a miniszterelnökhöz hasonlóan erdélyi származású Sebess Dénes (1869-1945) politikus, országgyűlési képviselő, volt igazságügyi államtitkár írta. A szélesebb politikai korrajzba ágyazott politikai pályakép bőségesen beszámol Bethlen István 1901-től kibontakozó, erdélyi fókuszú politizálásáról, majd a háború és a Tanácsköztársaság után nevéhez kötődő politikai konszolidáció bonyolult folyamatáról.
Aranyozott kiadói félbőr kötésben, szép példány.

Kikiáltási ár:
4 800 Ft
13,01
15,00

A szekularizáció - rablás! Kié legyen a kath. egyházi vagyon? (Budapest), [1910?]. (Stephaneum Nyomda Rt.) 32 p. Egyetlen kiadás. A dualizmus utolsó évtizedeiben, a szabadelvű kormányzat idején az állam szerepének folyamatos erősödésével a katolikus egyház sokat vesztett korábbi társadalomszervező és tömegmozgató erejéből. Katolikus szellemű párt ugyan létezett az 1890-es évektől, világnézeti érdekképviseletre alkalmas, komoly társadalmi bázisú katolikus mozgalom megindulására azonban csak 1908-tól került sor, a szociáldemokrata irányzatokhoz képest némi lépéshátránnyal. Az 1908-ban ebből a célból megalakuló Katholikus Népszövetség ezt a katolikus tömegbázist próbálta megszervezni, az országos központ felállítása után vidéki fiókirodák létesítésével. A Katholikus Népszövetséget népszerűsítő kiadványunk a katolicizmus anyagi és világnézeti alapjait fenyegető szekularizáció gyakorlata és eszmeáramlatai ellen lép fel. A címlap verzóján régi gyűjteményi bélyegzés. Könyvtári duplum. Poss.: Bibliotheca Theologiae Prov. Hung. S. J. (A jezsuita rendtartomány könyvtára). Fűzve, enyhén sérült kiadói borítóban, fűzése kissé laza. Rendkívül ritka könyv.
19386.

A szekularizáció - rablás! Kié legyen a kath. egyházi vagyon?
(Budapest), [1910?]. (Stephaneum Nyomda Rt.) 32 p. Egyetlen kiadás.
A dualizmus utolsó évtizedeiben, a szabadelvű kormányzat idején az állam szerepének folyamatos erősödésével a katolikus egyház sokat vesztett korábbi társadalomszervező és tömegmozgató erejéből. Katolikus szellemű párt ugyan létezett az 1890-es évektől, világnézeti érdekképviseletre alkalmas, komoly társadalmi bázisú katolikus mozgalom megindulására azonban csak 1908-tól került sor, a szociáldemokrata irányzatokhoz képest némi lépéshátránnyal. Az 1908-ban ebből a célból megalakuló Katholikus Népszövetség ezt a katolikus tömegbázist próbálta megszervezni, az országos központ felállítása után vidéki fiókirodák létesítésével. A Katholikus Népszövetséget népszerűsítő kiadványunk a katolicizmus anyagi és világnézeti alapjait fenyegető szekularizáció gyakorlata és eszmeáramlatai ellen lép fel.
A címlap verzóján régi gyűjteményi bélyegzés. Könyvtári duplum.
Poss.: Bibliotheca Theologiae Prov. Hung. S. J. (A jezsuita rendtartomány könyvtára).
Fűzve, enyhén sérült kiadói borítóban, fűzése kissé laza. Rendkívül ritka könyv.

Kikiáltási ár:
6 000 Ft

László Gyula:  László Gyula "Őstörténetünk legkorábbi szakaszai" c. könyvének tartalmi és módszertani vázlata. (Dedikált.) (Budapest), 1965. Szerző (Akadémiai Nyomda). 5 + [3] p. Egyetlen kiadás. Dedikált: "Bodor Imrének szeretettel László Gyula. 1967. márc. 29." A rövid füzetben László Gyula őstörténeti doktori értekezésként beadott, 1961-ben önálló kötet formájában megjelent művének gondolatmenetét ismerteti. Az "Őstörténetünk legkorábbi szakaszai" című kötet alapozta meg a szerző sokat vitatott, ám nevezetesnek bizonyult kettős honfoglalási elméletét. Prov.: Dr. Bodor Imre régész, történész. (A doktori értekezés tézisei.) Fűzve, borító nélkül. Jó példány, nagyon ritka.
19387.

László Gyula: László Gyula "Őstörténetünk legkorábbi szakaszai" c. könyvének tartalmi és módszertani vázlata. (Dedikált.)
(Budapest), 1965. Szerző (Akadémiai Nyomda). 5 + [3] p. Egyetlen kiadás.
Dedikált: "Bodor Imrének szeretettel László Gyula. 1967. márc. 29."
A rövid füzetben László Gyula őstörténeti doktori értekezésként beadott, 1961-ben önálló kötet formájában megjelent művének gondolatmenetét ismerteti. Az "Őstörténetünk legkorábbi szakaszai" című kötet alapozta meg a szerző sokat vitatott, ám nevezetesnek bizonyult kettős honfoglalási elméletét.
Prov.: Dr. Bodor Imre régész, történész.
(A doktori értekezés tézisei.)
Fűzve, borító nélkül. Jó példány, nagyon ritka.

Kikiáltási ár:
6 000 Ft

Sréter István:  Nem, nem, soha! Tanulmány a Lord Rothermere sajtó-actió alátámasztására. Budapest, 1927. Viktória-nyomda. 48 p. + 1 térkép (kétszínnyomású, kihajtható). Egyetlen kiadás. Sréter István (1867-1942) altábornagy, hadügyminiszter az első Teleki-kormányban. Az 1920-as évek közepétől visszavonult, történelmi tanulmányokkal foglalkozott. Az egykori vezérkari tiszt rövid dolgozatát Lord Rothermere angol sajtómágnás 1927. évi cikke hatására írta, mely nevezetes cikk a magyar határok méltányos módosítása mellett érvelt. A szerző az angol sajtómágnás általánosságban megfogalmazott revíziós elveit rövid tanulmányában konkrét javaslatokra váltja, mellékelt térképén pedig megrajzolja a méltányosnak tartott új határvonalakat, a határ menti Felvidék, Kárpátalja, Partium, Bácska és a Muravidék visszacsatolásával. Revíziós terveket kidolgozó kötetünk rákerült az Ideiglenes Nemzeti Kormány által 1945-ben betiltott művek jegyzékére. A címlapon régi tulajdonosi bejegyzés. Fűzve, sérült, javított kiadói borítóban.
19388.

Sréter István: Nem, nem, soha! Tanulmány a Lord Rothermere sajtó-actió alátámasztására.
Budapest, 1927. Viktória-nyomda. 48 p. + 1 térkép (kétszínnyomású, kihajtható). Egyetlen kiadás.
Sréter István (1867-1942) altábornagy, hadügyminiszter az első Teleki-kormányban. Az 1920-as évek közepétől visszavonult, történelmi tanulmányokkal foglalkozott. Az egykori vezérkari tiszt rövid dolgozatát Lord Rothermere angol sajtómágnás 1927. évi cikke hatására írta, mely nevezetes cikk a magyar határok méltányos módosítása mellett érvelt. A szerző az angol sajtómágnás általánosságban megfogalmazott revíziós elveit rövid tanulmányában konkrét javaslatokra váltja, mellékelt térképén pedig megrajzolja a méltányosnak tartott új határvonalakat, a határ menti Felvidék, Kárpátalja, Partium, Bácska és a Muravidék visszacsatolásával. Revíziós terveket kidolgozó kötetünk rákerült az Ideiglenes Nemzeti Kormány által 1945-ben betiltott művek jegyzékére.
A címlapon régi tulajdonosi bejegyzés.
Fűzve, sérült, javított kiadói borítóban.

Kikiáltási ár:
6 000 Ft
11

Temesváry János:  II. Gejza magatartása a pápaság és császárság második küzdelmében. Bölcsészettudori értekezés. Szamosújvárt, 1886. Nyomatott Todorán E. "Aurora" gyorssajtóján. 67 + [3] p. Egyetlen kiadás. Temesváry János (1857-1936) római katolikus pap, történész, főgimnáziumi tanár és igazgató, muzeológus. Középkorász tanulmánya II. Géza (1130-1162) magyar király külpolitikáját elemzi. A magyar történettudomány által ritkán vizsgált XII. században a középhatalomnak számító magyar állam magyar uralkodója kényelmetlen helyzetbe került, nyugatról Barbarossa Frigyes, keletről I. Manuel bizánci császár fenyegette, a belpolitikában pedig trónkövetelőkkel kellett szembenéznie. Ebben a helyzetben II. Géza nyugati szövetségeseket keresett: a pápaság és császárság kiújult konfliktusában: a főkegyúri jog gyakorlásáért újból kitört invesztitúraharcban II. Géza kimondottan Barbarossa Frigyessel szemben foglalt állást. Fűzve, enyhén hiányos, enyhén elszíneződött kiadói borítóban. Jó példány.
19389.

Temesváry János: II. Gejza magatartása a pápaság és császárság második küzdelmében. Bölcsészettudori értekezés.
Szamosújvárt, 1886. Nyomatott Todorán E. "Aurora" gyorssajtóján. 67 + [3] p. Egyetlen kiadás.
Temesváry János (1857-1936) római katolikus pap, történész, főgimnáziumi tanár és igazgató, muzeológus. Középkorász tanulmánya II. Géza (1130-1162) magyar király külpolitikáját elemzi. A magyar történettudomány által ritkán vizsgált XII. században a középhatalomnak számító magyar állam magyar uralkodója kényelmetlen helyzetbe került, nyugatról Barbarossa Frigyes, keletről I. Manuel bizánci császár fenyegette, a belpolitikában pedig trónkövetelőkkel kellett szembenéznie. Ebben a helyzetben II. Géza nyugati szövetségeseket keresett: a pápaság és császárság kiújult konfliktusában: a főkegyúri jog gyakorlásáért újból kitört invesztitúraharcban II. Géza kimondottan Barbarossa Frigyessel szemben foglalt állást.
Fűzve, enyhén hiányos, enyhén elszíneződött kiadói borítóban. Jó példány.

Kikiáltási ár:
6 000 Ft
9

Szakai Tosinobu: A japán kendó története. 2013. Kiadói papírkötés, jó állapotban.
19390.

Kikiáltási ár:
5 500 Ft
14,91
17,19

Pulszky Ferenc:  Tanulmányok a népvándorlás korának emlékeiről. [Első-második előadás, egybekötve.] Budapest, 1888-1889. Magyar Tudományos Akadémia (Athenaeum Rt. ny.) 24 p.; 55 + [1] p. Egyetlen önálló kiadás. Kiadványunk Pulszky Ferenc (1814-1897) régész, régészeti szakíró, a Magyar Nemzeti Múzeum igazgatója, kultúrpolitikus két, az Akadémia történelmi osztályának nyilvános ülésén tartott régészeti előadását tartalmazza. Oldalszámozáson belül szövegközti és egész oldalas ábrák, felvételek. A címlapon és néhány levélen régi gyűjteményi bélyegzés. [Értekezések a történelmi tudományok köréből. XIV. kötet, 1., 5. szám.] Poss.: Debreceni Kir. Gazdasági Tanintézet könyvtára. Fűzve, borító nélkül, gerincén papírcsíkkal megerősítve, márványmintás festésű lapszélekkel.
19391.

Pulszky Ferenc: Tanulmányok a népvándorlás korának emlékeiről. [Első-második előadás, egybekötve.]
Budapest, 1888-1889. Magyar Tudományos Akadémia (Athenaeum Rt. ny.) 24 p.; 55 + [1] p. Egyetlen önálló kiadás.
Kiadványunk Pulszky Ferenc (1814-1897) régész, régészeti szakíró, a Magyar Nemzeti Múzeum igazgatója, kultúrpolitikus két, az Akadémia történelmi osztályának nyilvános ülésén tartott régészeti előadását tartalmazza. Oldalszámozáson belül szövegközti és egész oldalas ábrák, felvételek.
A címlapon és néhány levélen régi gyűjteményi bélyegzés.
[Értekezések a történelmi tudományok köréből. XIV. kötet, 1., 5. szám.]
Poss.: Debreceni Kir. Gazdasági Tanintézet könyvtára.
Fűzve, borító nélkül, gerincén papírcsíkkal megerősítve, márványmintás festésű lapszélekkel.

Kikiáltási ár:
4 800 Ft
13,01
15,00

Lakner Endre:  Szent Márton toursi püspök valódi születéshelyének földerítése. Szombathelyen, 1865. Bertalanffy Imre ny. [2] + 49 + [1] p. Egyetlen kiadás. Lakner Endre (1842-1872) szombathelyi születésű római katolikus pap filológiai dolgozata amellett érvel, hogy Szent Márton tours-i püspök valódi születéshelye nem a Szent Márton hegyének is tekintett Pannonhalma (miként egyes pannonhalmi bencések tartják), nem is a némiképpen keletebbre fekvő Bakony-Szombathely települése, hanem egyes-egyedül a római időkben virágzó Sabaria települése lehetett. A filológiai dolgozat kapcsán néhány évvel később heves, személyeskedésektől sem mentes tudományos belvita kerekedett. Az első borítófedélen régi gyűjteményi bélyegzés és bejegyzés. Könyvtári duplum. Poss.. Domus SJ Szatmár (Szatmárnémeti jezsuita rendház könyvtára). Fűzve, keretdíszes, kissé sérült, enyhén foltos kiadói borítóban.
19392.

Lakner Endre: Szent Márton toursi püspök valódi születéshelyének földerítése.
Szombathelyen, 1865. Bertalanffy Imre ny. [2] + 49 + [1] p. Egyetlen kiadás.
Lakner Endre (1842-1872) szombathelyi születésű római katolikus pap filológiai dolgozata amellett érvel, hogy Szent Márton tours-i püspök valódi születéshelye nem a Szent Márton hegyének is tekintett Pannonhalma (miként egyes pannonhalmi bencések tartják), nem is a némiképpen keletebbre fekvő Bakony-Szombathely települése, hanem egyes-egyedül a római időkben virágzó Sabaria települése lehetett. A filológiai dolgozat kapcsán néhány évvel később heves, személyeskedésektől sem mentes tudományos belvita kerekedett.
Az első borítófedélen régi gyűjteményi bélyegzés és bejegyzés. Könyvtári duplum.
Poss.. Domus SJ Szatmár (Szatmárnémeti jezsuita rendház könyvtára).
Fűzve, keretdíszes, kissé sérült, enyhén foltos kiadói borítóban.

Kikiáltási ár:
6 000 Ft

Kausz János:  Az emberfajok élete és jövője. Faj- és társadalombiológiai tanulmány. Budapest, 1928. A szerző kiadása (Centrum Kiadóvállalat Rt.) 234 + [6] p. Egyetlen kiadás. Kausz János orvos eugenikai elméleteket is magába foglaló műve az előszó szerint elsősorban orvosoknak, jogászoknak, közgazdászoknak és pedagógusoknak készült. A faj fogalmát pontosan nem definiáló, ám a fajok (népek) küzdelmét vezérgondolatként hirdető mű Európa demográfiai válságának okát próbálja megállapítani (alkoholizmus, egykézés, prostitúció, degeneráció), faji megjegyzéseket tesz (az európaiakat jobban sújtja a szifilisz), továbbá erkölcsi és társadalmi higiénés tanácsokat oszt. Fajelméleti kitérőket is tartalmazó kiadványunk rákerült az Ideiglenes Nemzeti Kormány által 1945-ben betiltott művek jegyzékére. Korabeli félvászon kötésben, az első kötéstáblán az eredeti kiadói fedőborítóval. Jó példány.
19393.

Kausz János: Az emberfajok élete és jövője. Faj- és társadalombiológiai tanulmány.
Budapest, 1928. A szerző kiadása (Centrum Kiadóvállalat Rt.) 234 + [6] p. Egyetlen kiadás.
Kausz János orvos eugenikai elméleteket is magába foglaló műve az előszó szerint elsősorban orvosoknak, jogászoknak, közgazdászoknak és pedagógusoknak készült. A faj fogalmát pontosan nem definiáló, ám a fajok (népek) küzdelmét vezérgondolatként hirdető mű Európa demográfiai válságának okát próbálja megállapítani (alkoholizmus, egykézés, prostitúció, degeneráció), faji megjegyzéseket tesz (az európaiakat jobban sújtja a szifilisz), továbbá erkölcsi és társadalmi higiénés tanácsokat oszt. Fajelméleti kitérőket is tartalmazó kiadványunk rákerült az Ideiglenes Nemzeti Kormány által 1945-ben betiltott művek jegyzékére.
Korabeli félvászon kötésben, az első kötéstáblán az eredeti kiadói fedőborítóval. Jó példány.

Kikiáltási ár:
6 000 Ft

Vaszary Kolos: A várnai csata. Pest, 1864. Szent-István-Társulat - Emich Gusztáv ny. 83 + [1] p. Egyetlen kiadás. Vaszary Kolos (1832-1915) bencés szerzetes, gimnáziumi tanár és igazgató, történész. Forráskritikai szellemben készült történeti értekezésében az 1444. évi várnai csatavesztés politikai, geopolitikai és stratégiai okait kutatja. A bencés szerző a várnai ütközet előtti nevezetes esküszegésnek az ütközet kimenetelére mért hatását, mint a kortársak által vallott, ám a modern tudományosság elvének nemigen megfelelő körülményt, elveti. A címlapon régi tulajdonosi bélyegzés és katalóguscímke, az első borító verzóján Ex libris. Poss.: Tárczy István. Fűzve, enyhén sérült, javított, kissé foltos kiadói borítóban. Körülvágatlan példány.
19394.

Vaszary Kolos: A várnai csata.
Pest, 1864. Szent-István-Társulat - Emich Gusztáv ny. 83 + [1] p. Egyetlen kiadás.
Vaszary Kolos (1832-1915) bencés szerzetes, gimnáziumi tanár és igazgató, történész. Forráskritikai szellemben készült történeti értekezésében az 1444. évi várnai csatavesztés politikai, geopolitikai és stratégiai okait kutatja. A bencés szerző a várnai ütközet előtti nevezetes esküszegésnek az ütközet kimenetelére mért hatását, mint a kortársak által vallott, ám a modern tudományosság elvének nemigen megfelelő körülményt, elveti.
A címlapon régi tulajdonosi bélyegzés és katalóguscímke, az első borító verzóján Ex libris.
Poss.: Tárczy István.
Fűzve, enyhén sérült, javított, kissé foltos kiadói borítóban. Körülvágatlan példány.

Kikiáltási ár:
4 800 Ft
13,01
15,00

1.000 Ft-ig 100 Ft
5.000 Ft-ig 200 Ft
10.000 Ft-ig 500 Ft
20.000 Ft-ig 1.000 Ft
50.000 Ft-ig 2.000 Ft
100.000 Ft-ig 5.000 Ft
200.000 Ft-ig 10.000 Ft
500.000 Ft-ig 20.000 Ft
1.000.000 Ft-ig 50.000 Ft
2.000.000 Ft-ig 100.000 Ft
5.000.000 Ft-ig 200.000 Ft
10.000.000 Ft-ig 500.000 Ft
10.000.000 Ft felett 1.000.000 Ft