Licitálható
24720.
Könyvek: Egyéb ritkaságok
18 000 Ft
48,78 EUR, 56,25 USD
18 000 Ft
Ovidius, [Publius Naso]: Metamorphoses d'Ovide, traduites en françois, avec des remarques et des explications historiques par M. l'Abbé Banier. Tome I, III.
Paris, 1742. L'Imprimérie de Quillau. 1 t. (címkép) + [4] + LXXXIV + [48] + 287 + [1] p. + 4 t. (rézmetszet); [4] + 363 + [17] p. + 5 t. (rézmetszet).
Antoine Banier (1673-1741), azaz Banier abbé francia klerikus, műfordító és klasszika-filológus. Jelentős és kedvelt Metamorphoses-fordításában, amely inkább szövegmagyarázatnak számít, mint pontos műfordításnak, Euhémerosz antik szerző mítosztalanító eljárását követi, amely a csodás jelenségek, mitikus fordulatok mögött a mondák varázstalan, történelmi magját keresi: azt a lecsupaszított, világi alapot, amely köré a kultikus tisztelet később a csodák egész rendszerét építette ki. Euhémerosz mítoszromboló módszerét az ókeresztény egyházatyák is használták, mikor az antikvitás klasszikus isten- és hérosztörténeteinek valódi, erkölcsi magvát keresték, illetve a többistenhit hamis alapjaira kívántak rámutatni. A felvilágosodás korában Antione Banier francia klerikus ugyanezt a módszert újította fel Ovidius klasszikus eposza, a Metamorphoses csodás elemeinek lebontására és demitologizálására. Az inkább szövegmagyarázatként, mint műfordításként szolgáló Metamorphoses-fordítás (Metamorphoses-kommentár) először 1732-ben jelent meg, tételünk a mű újabb, háromkötetes kiadásából való: annak kezdő és befejező kötete. Valamennyi énekhez míves rézmetszet csatlakozik.
Néhány oldalon és táblán enyhe foxing, az első kötet két levelének fűzése meglazult.
Egységes, öt bordára fűzött, aranyozott, enyhén sérült gerincű korabeli bőrkötésben, színes festésű lapszélekkel. Dekoratív példány.
| 1.000 Ft-ig | 100 Ft |
| 5.000 Ft-ig | 200 Ft |
| 10.000 Ft-ig | 500 Ft |
| 20.000 Ft-ig | 1.000 Ft |
| 50.000 Ft-ig | 2.000 Ft |
| 100.000 Ft-ig | 5.000 Ft |
| 200.000 Ft-ig | 10.000 Ft |
| 500.000 Ft-ig | 20.000 Ft |
| 1.000.000 Ft-ig | 50.000 Ft |
| 2.000.000 Ft-ig | 100.000 Ft |
| 5.000.000 Ft-ig | 200.000 Ft |
| 10.000.000 Ft-ig | 500.000 Ft |
| 10.000.000 Ft felett | 1.000.000 Ft |