Történelmi dokumentumok, kéziratok, érdekességek

Tételek száma: 132

1998 Monostory Klára, az OSZK és Keresztury Dezső korábbi munkatársa autográf levele Keresztury Dezsőnének, özvegyének, amelyben egy "egerszegi könyvről" ír lesújtó véleményt és méltatja Keresztury Dezsőt. "Dezső báttya mellett jártam ki a könyvszerkesztés iskoláját (...)". 2 kézzel írt oldal, eredeti borítékban.
14205.

Kikiáltási ár:
1 000 Ft

2002 A Magyar Rádió nívódíjának oklevele Grétsy László (1932-2024) nyelvész részére, mappában
14206.

Kikiáltási ár:
6 000 Ft

[Kézirat] Kézírásos egyetemi jegyzet Keresztury József Alajos (1755-1825) pesti történész professzor "Tentamen publicum ex historia pragmatica Ungariae" című előadás-sorozata nyomán. Latin nyelvű országtörténet a magyar királyok uralkodási rendje szerint, I. (Habsburg) Alberttől III. Károlyig (1437-1740). [1813 körül] Kelt: Pesten, 1813 körül. 275 + [5] oldal terjedelmű, kézzel írt, latin nyelvű előadás-jegyzet. Előadás-kéziratunk Keresztury József Alajos (1755-1825) professzor előadásai nyomán keletkezett. A Nagyváradi Jogi Akadémián betöltött történelemprofesszori évek után Keresztury József 1810-től került a pesti egyetemre, ahol magyar és egyetemes történelemből adott elő - természetesen latin nyelven. Kézírásos jegyzetünk a professzor előadásainak folytatólagos részletét, az I. Alberttől III. Károlyig tartó időszakot tartalmazza, az uralkodók rendjében. Jóllehet Keresztury József Alajos egyetemi előadásai során Mária Terézia korát is előadja, előadás-jegyzetünk III. Károly időszakával végződik, a protestáns / nemzeti szempontból kitüntetett erdélyi fejedelemség témáját pedig kimondottan kerüli. Értékes pedagógiai emlék a reformkor előtti történelempedagógia témaköréből. Kézzel keretezett, kézzel számozott szövegoldalakon kiválóan olvasható latin írásképpel. Aranyozott gerincű, enyhén hiányos gerincű, enyhén kopott korabeli félbőr kötésben, az aranyozott címfelirat a gerincen vörös címkén. Jó példány.
14207.

[Kézirat] Kézírásos egyetemi jegyzet Keresztury József Alajos (1755-1825) pesti történész professzor "Tentamen publicum ex historia pragmatica Ungariae" című előadás-sorozata nyomán. Latin nyelvű országtörténet a magyar királyok uralkodási rendje szerint, I. (Habsburg) Alberttől III. Károlyig (1437-1740). [1813 körül]
Kelt: Pesten, 1813 körül. 275 + [5] oldal terjedelmű, kézzel írt, latin nyelvű előadás-jegyzet.
Előadás-kéziratunk Keresztury József Alajos (1755-1825) professzor előadásai nyomán keletkezett. A Nagyváradi Jogi Akadémián betöltött történelemprofesszori évek után Keresztury József 1810-től került a pesti egyetemre, ahol magyar és egyetemes történelemből adott elő - természetesen latin nyelven. Kézírásos jegyzetünk a professzor előadásainak folytatólagos részletét, az I. Alberttől III. Károlyig tartó időszakot tartalmazza, az uralkodók rendjében. Jóllehet Keresztury József Alajos egyetemi előadásai során Mária Terézia korát is előadja, előadás-jegyzetünk III. Károly időszakával végződik, a protestáns / nemzeti szempontból kitüntetett erdélyi fejedelemség témáját pedig kimondottan kerüli. Értékes pedagógiai emlék a reformkor előtti történelempedagógia témaköréből.
Kézzel keretezett, kézzel számozott szövegoldalakon kiválóan olvasható latin írásképpel.
Aranyozott gerincű, enyhén hiányos gerincű, enyhén kopott korabeli félbőr kötésben, az aranyozott címfelirat a gerincen vörös címkén. Jó példány.

Kikiáltási ár:
24 000 Ft
65,04
75,00

[Kézirat] Fejes Endre (1923-2015) Kossuth- és József Attila-díjas író "A többi érdektelen" című kései novellájának egy oldal terjedelmű, autográf kézirata. (1992/1993) Kelt: Budapesten, 1992 körül. Egyetlen levél, 57 beírt sor. Fejes Endre (1923-2015) Kossuth- és József Attila-díjas író és drámaíró egyben számottevő novellista is volt. "A többi érdektelen" címet nyert kései novellája a rendszerváltás éveiből való, nyomtatásban először a Népszabadság hétvégi mellékletében, az 1992. szeptember 26-i lapszámban jelent meg, onnan került az író utolsó elbeszéléskötetébe (Lemaradt angyalok, Budapest, 1993). Autográf kéziratunk a komor hangvételű, auschwitzi fordulatra épülő novella eredeti szövegének első felét tartalmazza: oldalszámozással, címadás nélkül. A kézirat és a nyomtatásban megjelent szöveg között jelentősebb eltérések vannak: a nyomtatásban megjelent szöveg, jóllehet, gördülékenyebb, de az átdolgozással némiképp veszített kísértetiességéből is, a kézirat és a végső változat összevetése Fejes Endre alkotói műhelyébe emlékezetes bepillantást nyújt. Kéziratunk bal szélén apró, halvány foltosság, a lapszélen apró gyűrődések, alul apró szakadásnyom. Jó állapotú lap.
14208.

[Kézirat] Fejes Endre (1923-2015) Kossuth- és József Attila-díjas író "A többi érdektelen" című kései novellájának egy oldal terjedelmű, autográf kézirata. (1992/1993)
Kelt: Budapesten, 1992 körül. Egyetlen levél, 57 beírt sor.
Fejes Endre (1923-2015) Kossuth- és József Attila-díjas író és drámaíró egyben számottevő novellista is volt. "A többi érdektelen" címet nyert kései novellája a rendszerváltás éveiből való, nyomtatásban először a Népszabadság hétvégi mellékletében, az 1992. szeptember 26-i lapszámban jelent meg, onnan került az író utolsó elbeszéléskötetébe (Lemaradt angyalok, Budapest, 1993). Autográf kéziratunk a komor hangvételű, auschwitzi fordulatra épülő novella eredeti szövegének első felét tartalmazza: oldalszámozással, címadás nélkül. A kézirat és a nyomtatásban megjelent szöveg között jelentősebb eltérések vannak: a nyomtatásban megjelent szöveg, jóllehet, gördülékenyebb, de az átdolgozással némiképp veszített kísértetiességéből is, a kézirat és a végső változat összevetése Fejes Endre alkotói műhelyébe emlékezetes bepillantást nyújt.
Kéziratunk bal szélén apró, halvány foltosság, a lapszélen apró gyűrődések, alul apró szakadásnyom.
Jó állapotú lap.

Kikiáltási ár:
24 000 Ft
65,04
75,00

650 db Nagyrészt 1945 előtti névjegykártya, részben autográf feliratokkal.
14209.

Kikiáltási ár:
40 000 Ft
108,40
125,00

Az oklevéltan története, Fejérpataky László (1857-1923) történész, egyetemi tanár előadása után készült jegyzet, kézirat, kb. 20 beírt oldal, fűzés nélkül, kissé sérült
14210.

Kikiáltási ár:
2 400 Ft

Heller Farkas (1877-1955) közgazdász, egyetemi tanár, a Magyar Tudományos Akadémia tagja,autográf levele fejléces levélpapírján
14211.

Kikiáltási ár:
6 000 Ft

Báró Babarczy József és bonyhádi Perczel János által írt 2 db képeslap
14212.

Kikiáltási ár:
2 000 Ft

Nemesi címer (címerrajz). Vegyes technika, papír, jelzés nélkül, 19x13,5 cm
14213.

Kikiáltási ár:
2 800 Ft

Nemesi címer. Kézzel rajzolt, színezett. XVIII-XIX. sz. 11x8,5 cm
14214.

Kikiáltási ár:
4 000 Ft

Szathmáry István (1877-1944) költő 2 darab aláírt kézirata
14215.

Kikiáltási ár:
2 000 Ft

Nemzeti Emlékezet Bizottság által készíttetett emléktárgy a Recski kényszermunkatábor emlékére. Az internáltak által bányászott pirit darab, fatörzs alakú fa tartóban, rajta fejsze makettjével, 19x12 cm
14216.

Kikiáltási ár:
7 500 Ft
20,33
23,44

1.000 Ft-ig 100 Ft
5.000 Ft-ig 200 Ft
10.000 Ft-ig 500 Ft
20.000 Ft-ig 1.000 Ft
50.000 Ft-ig 2.000 Ft
100.000 Ft-ig 5.000 Ft
200.000 Ft-ig 10.000 Ft
500.000 Ft-ig 20.000 Ft
1.000.000 Ft-ig 50.000 Ft
2.000.000 Ft-ig 100.000 Ft
5.000.000 Ft-ig 200.000 Ft
10.000.000 Ft-ig 500.000 Ft
10.000.000 Ft felett 1.000.000 Ft