14207.
Lezárult 490. Gyorsárverés
Történelmi dokumentumok, kéziratok, érdekességek
24 000 Ft
[Kézirat] Kézírásos egyetemi jegyzet Keresztury József Alajos (1755-1825) pesti történész professzor "Tentamen publicum ex historia pragmatica Ungariae" című előadás-sorozata nyomán. Latin nyelvű országtörténet a magyar királyok uralkodási rendje szerint, I. (Habsburg) Alberttől III. Károlyig (1437-1740). [1813 körül]
Kelt: Pesten, 1813 körül. 275 + [5] oldal terjedelmű, kézzel írt, latin nyelvű előadás-jegyzet.
Előadás-kéziratunk Keresztury József Alajos (1755-1825) professzor előadásai nyomán keletkezett. A Nagyváradi Jogi Akadémián betöltött történelemprofesszori évek után Keresztury József 1810-től került a pesti egyetemre, ahol magyar és egyetemes történelemből adott elő - természetesen latin nyelven. Kézírásos jegyzetünk a professzor előadásainak folytatólagos részletét, az I. Alberttől III. Károlyig tartó időszakot tartalmazza, az uralkodók rendjében. Jóllehet Keresztury József Alajos egyetemi előadásai során Mária Terézia korát is előadja, előadás-jegyzetünk III. Károly időszakával végződik, a protestáns / nemzeti szempontból kitüntetett erdélyi fejedelemség témáját pedig kimondottan kerüli. Értékes pedagógiai emlék a reformkor előtti történelempedagógia témaköréből.
Kézzel keretezett, kézzel számozott szövegoldalakon kiválóan olvasható latin írásképpel.
Aranyozott gerincű, enyhén hiányos gerincű, enyhén kopott korabeli félbőr kötésben, az aranyozott címfelirat a gerincen vörös címkén. Jó példány.