Tétel

Kikiáltási ár:

3 000 Ft

Leírás:

Szikszay György: Keresztyéni tanítások és imádságok a' keresztyén embernek külömb-külömbféle állapoti, és szükségei szerént. Mellyeket a' élek élni akaróknak lelki hasznára és épületére három szakaszban készített 's kiadott Szikszay György. Megbővített pesti 11-dik kiadás. Pesten, 1859. Trattner J. és Károlyi István tulajdona. 1 t. (címkép) + VIII + [8] + 716 + [2] p. Szikszay György (1738-1803) református lelkész, teológiai író, debreceni esperes. Keresztényi tanítások és imádságok című munkájának első kiadása 1786-ban, Pozsonyban jelent meg. Imádságos könyve református körökben fogalomnak számít, máig a legelterjedtebb protestáns imakönyv, valamint a Biblia és a Zsoltárok könyvén kívül a legtöbb kiadással rendelkező magyar mű: kiadásai meghaladják a százhúszat. A Szikszay-féle imádságos könyv bevezetése hosszan értekezik az imádságok hasznáról, törzsanyagát alkotó imádságos része imádságait minden esetben szentírási textusokból kiinduló tanítás előz meg. A hét minden napjára, az ünnepkör napjaira, az úrvacsora alkalmára való imádságok után igen alapos, társadalmi rétegenként, hivatásonként elkülönülő imádságok és könyörgések következnek. Külön imádság szól a királyért és a hazáért, a vezetőkért, bírákért és lelkészekért, de külön imádságformák szerepelnek a bírák, a prókátorok, a lelkészek, az orvosdoktorok és borbélyok, a nemesek, a fegyverviselők, a kalmárok, a mesteremberek, a gazdák, a tanítók részére, majd a különféle élethelyzetekre. A címoldalon gyermekrajz, az előzékeken régi családi bejegyzések. Számos oldalon kisebb foltosság, néhány oldalon kisebb szakadásnyom. Néhány levélen apró hiány. Példányunk első ívének egy levele, utolsó ívének utolsó nyomtatott levele és hátsó repülő előzéke hiányzik. Aranyozott, vaknyomásos, enyhén sérült gerincű korabeli félbőr kötésben.

Megosztás:

Tétel fotót készítette : ufk