Tétel

Catalogue number:

19296.
465. Closed Online auction
Books: Law

6 000 HUF

19

Description:

Két év hatályos jogszabályai 1945-1946. Függelék: 1943-1944. évi hatályos törvények. Szerkesztették Bacsó Ferenc, Mikos Ferenc, Némethy László, Szabó Imre, Szabóky Jenő. Budapest, 1947. Grill Károly Könyvkiadóvállalata (Globus Rt.) VI+ [2] + 496 p.; 407 + [1] p. Dokumentumunk a 2. világháború lezárulásával a szovjet megszállás körülményei között berendezkedő államrend jogszabályozását tartalmazza, az Ideiglenes Nemzeti Kormány, majd a később felálló Nemzetgyűlés által 1945-1946 folyamán meghozott törvények és rendelkezések közzétételével. A törvények számos esetben tudatosan megszakítják a jogfolytonosságot, egyben előkészítenek egy radikálisan eltérő társadalmi rendet. Törvényerőre emelkedik egyebek mellett a népbíróságok szabályozása, a köztársasági államrend bevezetése, Károlyi Mihály és a fölszabadulás kötelező kultusza; a szovjet hadsereg számára való rekvirálás törvényesítése (a Szovjetunióba hurcoltakról egyetlen szó sem esik), törvényerőre emelkedik a földosztás, a magyarországi németség kitelepítése, a kikényszerített csehszlovák-magyar lakosságcsere-egyezmény végrehajtása; illetve számos életpályán (egyetemisták, szabadfoglalkozásúak, tisztviselők, ügyvédek) az érintetteknek igazolóbizottság előtt kell igazolniuk távolmaradásukat a háborús rezsimtől és annak rémtetteitől. Rendelkezés születik a fasiszta és szovjetellenes irodalom betiltásáról és elkobzásáról. Érhető módon rendelkeznek a jogfosztott zsidóság jogi helyzetének visszaállításáról, szabályozzák az adónemeket és az illetékeket, törvény születik a pengő helyett a forint bevezetéséről. A második kötet döntően a magánjogi, valamint gazdasági és közigazgatási jogi törvényeket és rendelkezéseket foglal magában. Aranyozott korabeli félvászon kötésben. Jó példány.

Share:

Photo of the item taken by : ufk