Tétel

8 000 HUF

Description:

Brillat-Savarin, [Jean Anthelme]: Az ízlés fiziológiája. Írta Brillat-Savarin. Fordították Ambrus Zoltán és Ambrus Gizella. Budapest, 1912. Singer és Wolfner (Márkus Samu ny.) 303 + [1] p. Első magyar kiadás. Jean Antelme Brillat-Savarin (1755-1826), a gasztonómiai esszé megalapítójának alapvető értekezése eredeti nyelven először 1825-ben jelent meg, ,,Physiologie du gout, ou Méditations de gastronomie transcendante" címmel. A szerző műve sokkal több szakácskönyvnél, ,,Az ízlés fiziológiája" az asztal örömeinek teljes tudásanyagát tekinti át, a szarvasgomba erotikus hatásának anekdotákkal megtűzdelt ecsetelésétől a vendéglők alapításának történetéig, az ínyencség társadalmi csoportonként eltérő módozataiig - arról, hogy milyen eltérő módon étkezik az orvos, a katona és az apáca, milyen nemzetgazdasági haszna is van a Párizst elözönlő külföldiek sokértelmű éhségének; az esszéfolyamot időről időre megszakító receptek után ismét művelődéstörténeti érdekességek olvashatók, a szerző pedig nem vonakodik elmélkedéseibe olykor politikai kommentárokat is bevonni a maga sajátos, 1825. évi látószögéből. A címoldalon régi tulajdonosi bejegyzések, a hátsó előzéken régi tulajdonosi bélyegzés. Poss.: Szabó Imre, a belvárosi Erzsébet Szálloda tulajdonosa. Korabeli félvászon kötésben, az aranyozott címfelirat a gerincen barna címkén, márványmintás festésű lapszélekkel. Jó példány.

Share:

Photo of the item taken by : ufk