Books: Natural sciences, Medicine

Number of items: 59

Delafaye, Georg.: Principes de chirurgie. fpar M. George Delafaye, Professeur & Démonstrateur Royal en Chirurgie ... Paris, 1761. Priviligé du Roi. 552p. Korabeli, aranyozott, bordázott egészbőr kötésben. Korai ritka orvostudományi munka.
20085.

24 000 HUF
64,86
70,59
20086.

8 000 HUF
Kinder Ärtzliche Präxis 1957-1964. Leipzig, VEB Georg Thieme. Német nyelven. Félvászon-kötésekben, változó állapotban.
20087.

3 400 HUF
9,19
10,00
20088.

7 000 HUF
18,92
20,59
20089.

9 000 HUF
24,32
26,47
Preisz Hugó: Preisz Hugó munkálatai. 1900-1928. Budapest-Jena-Eger, 1900-1937. (Franklin ny., Egyetemi ny., Pátria ny., Pesti Lloyd ny., Ullmann József fia ny., Wodianer F. és Fiai ny., Községi ny. (Budapest) - Frommannische Buchdruckerei (Jena) - Érseki Líceumi ny. (Eger). 912 + [44] p. + 27 t. (egy színes) + egy melléklet (kihajtható). Kolligátumunk Preisz Hugó (1860-1940) orvos, állatorvos, bakteriológus 1900-1937 közötti szakmai írásainak 39 tételből álló gyűjteménye. Preisz Hugó az 1890-es évek elején tett külföldi tanulmányútja során kötelezte el magát végleg az új tudományág, a bakteriológia mellett. Hazatérve megalapította az új szakág elméleti alapjait és intézményi hátterét. Érdeklődése először a háziállatok fertőző betegségeire irányult, tanulmányozta a szarvasmarha-gümőkór, a sertéspestis bakteriológiai kórtanát. Egyetemi tanári állása mellett közegészségügyi munkássága is jelentős. Az egyetemi bakteriológiai intézet vezetőjeként évtizedeken át irányította több humán- és állatorvosi diagnosztikum előállítását, az 1890-es évektől a diftéria elleni védőszérum, az első világháború idején pedig a kolera- és hastífusz elleni oltóanyag termelését. 1897-től tagja volt az Országos Közegészségügyi Tanácsnak. Kolligátumunk magyar és német szakfolyóiratok különlenyomatait tartalmazza, valamint kivágásokat egyes (állat)orvosi folyóiratokból és kézikönyvekből. Így számos cikket olvashatunk a Veterinarius (Állatorvosi Lapok), az Orvosképzés, a Gyógyászat, a Magyar Orvosi Archivum, a Természettudományi Közlöny, a Pester medizinsich-chirusgische Presse, a jenai Zeitschrift für Tiermedizin és a Centralblatt für Bakteriologie, Parasitenkunde und Infektionskrankheiten című folyóiratokból. Kolligátumunk a kimondottan tudományos cikkek mellett Preisz Hugó ünnepi beszédeit, búcsúztatóit és a nagy elődökről szóló esszéit is tartalmazza. Az 1900-as fiumei pestisgyanús esetről, az 1910-1911-es magyarországi kolerajárványról írott tanulmánya forrásértékű dokumentum. Megemlékezései közül kiemelkedik a Korányi Frigyes felett tartott emlékbeszéd; a Tangl Ferenc akadémikusról írott búcsúztató, valamint a Robert Koch és Louis Pasteur munkásságát méltató esszéje. Aktuális témákat boncol két ünnepi beszéde. 1926-ban tartott egyetemi tanévnyitójában a magyarországi orvostudományi oktatás történetét tekinti át az államalapítástól az 1890-es évekig, másik ünnepi szónoklatában pedig kiállt a közoktatás természettudományos reformja mellett, vitatva a gimnáziumi latintanítás akkori mértékének szükségességét, és kétségbe vonva a klasszikus nyelv(ek) oktatásának hatékonyságát. Néhány tétel első lapján ismeretlen kéz (feltehetően a szerző, Preisz Hugó) által írott címfelirat. Példányunk 39 tanulmánya közül a három 1930 után keletkezett írás külön áll, nem része a kötésnek. Az első bekötött munka címlapján felragasztott címke, rajta régi, tulajdonosi bejegyzés és gyűjteményi bélyegzés. Korabeli, aranyozott gerincű, első kötéstábláján enyhén sérült félvászon kötésben, számos különnyomat eredeti borítója bekötve. Jó példány. Egyedi, gazdag gyűjtemény.
20090.

8 000 HUF
11
Simonyi Károly: A fizika kultúrtörténete. Bp., 1978, Gondolat, 487+(1) p. Szövegközi képekkel, ábrákkal gazdagon illusztrált. Kiadói egészvászon-kötés, kissé sérült kiadói papír védőborítóban.
20091.

6 000 HUF
20092.

3 800 HUF
10,27
11,18
20093.

2 600 HUF
7,03
7,65
Szabó József: Gyakorlati fogászat. Bp., 1925,Universitas, XV+656 p. Második, átdolgozott és bővített kiadás. Fekete-fehér illusztrációkkal. Átkötött félvászon-kötés, kopott borítóval, a gerincen sérüléssel, foltos lapokkal.
20094.

4 800 HUF
12,97
14,12
Guszman József - Engel Károly szerk.: A Syphilis. Bp., 1928, Frankin, átkötött kissé sérült egészvászon kötés, restaurált címlappal, kissé sérült gerinccel, könyvtesttel.
20095.

4 000 HUF
20096.

3 000 HUF

up to 1.000 HUF 100 HUF
up to 5.000 HUF 200 HUF
up to 10.000 HUF 500 HUF
up to 20.000 HUF 1.000 HUF
up to 50.000 HUF 2.000 HUF
up to 100.000 HUF 5.000 HUF
up to 200.000 HUF 10.000 HUF
up to 500.000 HUF 20.000 HUF
up to 1.000.000 HUF 50.000 HUF
over 1.000.000 HUF 100.000 HUF