Tétel

Catalogue number:

11643.
32. Closed major auction
Photo

100 000 HUF

14

Description:

1876 Beszédes Sándor (1831-1889): 11 db fényképe az esztergomi 1876-os árvízről. (1876. február 24-március 12.) ,,Az esztergomi árvízkárosultak javára fényképezte s az egész teljes jövedelmet ugyanazok segélyezésére felajánlotta Beszédes Sándor fényképész." (A város ház, Párkány, Szérűs kertek, Vízi város a kis Duna mentében, Duna utca, Szigeti kertek, Széchényi tér, Kis-piarcz, Buda utca, Tabán város rész a kerek templomból, Tabáni város rész.) Beszédes Sándor (1831-1889): Esztergom fényképésze 1868-tól halálig, a városi képviselő testület tagja, az Esztergom és Vidéke c. lap munkatársa, műtárgyfotós. Az általa ,,fényvésetnek" nevezett kőnyomatos sokszorosítási eljárásra az Osztrák-Magyar Monarchia területére szóló szabadalmat kapott, és találmányával elnyerte az 1873-as bécsi világkiállítás érmét. 1875-76 tele rendkívül csapadékos volt, amely jelentős árhullámot eredményezett több magyarországi folyón. 1876 február-márciusában levonuló dunai árvíz Esztergomban is jelentős károkat okozott. Beszédes Sándor, a város országos hírű fényképésze, rendületlen járta város utcáit és több fényképet készített az árvízről. Később az árvízkárosultak megsegítésére árvízi albumot adott ki. Összesen: 11 db fotó, fotó feliratozott kartonon, két karton szélén kis sérüléssel, egy karton felületén kis sérüléssel, kis foltokkal, hullámos kartonokkal, 24,5x 19 cm.

Share:

Photo of the item taken by : tánczos_gábor