Historical documents, manuscripts

Number of items: 180

ca 1918 Bíró Mihály: [Magyarországi Építőmunkások Szakszervezetének grafikus, illusztrált kiadványa.] Uniunea Sindicală Generală a Muncitoriloa Constructori din Ungaria. (Budapest): Világosság-Nyomda Rt. (ca. 1918-19). Magyarországi Szociáldemokrata Párt. 12p. Ebből 11 oldalon Bíró Mihály (1886-1948) jelzett litográfiái, az őszirózsás forradalom és a tanácsköztársaság emblematikus plakátjait tervező grafikus munkáséletet és küldelemket bemutató darabjai. 24x18 cm Román nyelvű kísérő szöveggel, a Budapesten román származású munkásság megnyerésére. Rendkívül ritka, aukción eddig még nem szerepelt, szakirodalomban nem ismert kiadvány.
18181.

{d<} {dn} {dl} {d>}{hnn}{sep}{mnn}{sep}{snn} left
Available for bidding
800 000 HUF
2 168,02
2 500,00
Minimum bid:
800 000 HUF
800 000 950 000 1 100 000
1973 Cseh Tamás (1943-2009): Petőfi halála. Autográf kéziratos kotta és dalszöveg aláírással. Mészáros Márta filmrendező, Petőfi Sándor születésének 150. évfordulójára készült filmje a Szeptember végén c. alkotáshoz kérte fel Cseh Tamást és Bereményi Gézát a filmzene szerzésére. Négy dal készült a filmhez: Szép vagy, Júlia sétája, Szeptember elején, Petőfi halála. Ez utóbbi lett a film főcímdala is. Nagyon ritka, Cseh Tamás kéziratos kotta árverésen még nem szerepelt. 34x24 cm, Paszpartuzva.
18182.

1973 Cseh Tamás (1943-2009): Petőfi halála. Autográf kéziratos kotta és dalszöveg aláírással.
Mészáros Márta filmrendező, Petőfi Sándor születésének 150. évfordulójára készült filmje a Szeptember végén c. alkotáshoz kérte fel Cseh Tamást és Bereményi Gézát a filmzene szerzésére. Négy dal készült a filmhez: Szép vagy, Júlia sétája, Szeptember elején, Petőfi halála. Ez utóbbi lett a film főcímdala is.
Nagyon ritka, Cseh Tamás kéziratos kotta árverésen még nem szerepelt. 34x24 cm, Paszpartuzva.

Available for bidding
500 000 HUF
1 355,01
1 562,50
Minimum bid:
500 000 HUF
500 000 600 000 700 000
Istvánffy Miklós (1538-1615) nádori helytartó, humanista történetíró saját kezű aláírásával ellátott, latin nyelvű oklevele Homonnai Drugeth István Zemplán vármegyei főispánja, előtte tett bevallásáról.  Homonnai Drugeth István enyingi Török Fruzsinát vette feleségül. A menyasszony el?kel? rokonsággal és hatalmas hozománnyal bírt anyai öröksége révén. Édesanyja guthy Országh Borbála örökölte férfiágon kihalt családja birtokainak nagy részét, köztük a diósgy?ri uradalmat (Miskolc városával), apai ági örökségként a debreceni uradalmat vitte a házasságba .Drugeth István, Zemplén vármegye f?ispánja, számos csata résztvevője”, hosszas betegség után a család homonnai várkastélyában 1599-ben hunyt el.  Papír oklevél, papírfelzetes viaszpecséttel, üvegezett keretben. 32x41 cm
18183.

Istvánffy Miklós (1538-1615) nádori helytartó, humanista történetíró saját kezű aláírásával ellátott, latin nyelvű oklevele Homonnai Drugeth István Zemplán vármegyei főispánja, előtte tett bevallásáról.

Homonnai Drugeth István enyingi Török Fruzsinát vette feleségül. A menyasszony el?kel? rokonsággal és hatalmas hozománnyal bírt anyai öröksége révén. Édesanyja guthy Országh Borbála örökölte férfiágon kihalt családja birtokainak nagy részét, köztük a diósgy?ri uradalmat (Miskolc városával), apai ági örökségként a debreceni uradalmat vitte a házasságba .Drugeth István, Zemplén vármegye f?ispánja, számos csata résztvevője”, hosszas betegség után a család homonnai várkastélyában 1599-ben hunyt el.

Papír oklevél, papírfelzetes viaszpecséttel, üvegezett keretben. 32x41 cm

Available for bidding
240 000 HUF
650,41
750,00
Minimum bid:
240 000 HUF
240 000 280 000 320 000
Polgár Rózsa (1936-2014) Kossuth- és Munkácsy Mihály-díjas textilművész, a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia alapítótagja részére 1999-ben adományozott Kossuth-díj szobra. Aranyozott és ezüstözött réz hengeren aranyozott Kossuth Lajos szobor, bársonybélésű fa tartótokban, m: 34,5 cm, tok m: 39 cm.   ///  A Kossuth-díj Magyarország egyik legrangosabb állami kitüntetése, amelyet 1948-ban alapítottak Kossuth Lajos emlékére. Az elismerést azok a művészek, tudósok és alkotók kaphatják meg, akik kiemelkedő teljesítményükkel maradandó értéket teremtettek a magyar kultúra, művészet vagy tudomány területén. A díj célja, hogy példát állítson a nemzet számára, és elismerje azokat, akik munkájukkal gazdagítják Magyarország szellemi örökségét. A Kossuth-díjat hagyományosan március 15-én, az 1848-49-es forradalom és szabadságharc évfordulóján adják át.  ///  The sculpture of the Kossuth Prize awarded in 1999 to Rózsa Polgár (1936?2014), textile artist, recipient of the Kossuth Prize and the Mihály Munkácsy Prize, and founding member of the Széchenyi Academy of Letters and Arts. Gilded statue of Lajos Kossuth mounted on a gilded and silvered copper cylinder, housed in a velvet-lined wooden presentation case; height: 34.5 cm, case height: 39 cm.  ///  The Kossuth Prize is one of Hungary?s most prestigious state awards, established in 1948 in memory of Lajos Kossuth. The distinction is granted to artists, scholars, and creators whose outstanding achievements have produced lasting value in Hungarian culture, the arts, or science. The aim of the prize is to set an example for the nation and to recognize those whose work enriches Hungary?s intellectual and cultural heritage. The Kossuth Prize is traditionally awarded on 15 March, the anniversary of the 1848?49 Hungarian Revolution and War of Independence.
18184.

Polgár Rózsa (1936-2014) Kossuth- és Munkácsy Mihály-díjas textilművész, a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia alapítótagja részére 1999-ben adományozott Kossuth-díj szobra. Aranyozott és ezüstözött réz hengeren aranyozott Kossuth Lajos szobor, bársonybélésű fa tartótokban, m: 34,5 cm, tok m: 39 cm.

///

A Kossuth-díj Magyarország egyik legrangosabb állami kitüntetése, amelyet 1948-ban alapítottak Kossuth Lajos emlékére. Az elismerést azok a művészek, tudósok és alkotók kaphatják meg, akik kiemelkedő teljesítményükkel maradandó értéket teremtettek a magyar kultúra, művészet vagy tudomány területén. A díj célja, hogy példát állítson a nemzet számára, és elismerje azokat, akik munkájukkal gazdagítják Magyarország szellemi örökségét.
A Kossuth-díjat hagyományosan március 15-én, az 1848-49-es forradalom és szabadságharc évfordulóján adják át.

///

The sculpture of the Kossuth Prize awarded in 1999 to Rózsa Polgár (1936?2014), textile artist, recipient of the Kossuth Prize and the Mihály Munkácsy Prize, and founding member of the Széchenyi Academy of Letters and Arts. Gilded statue of Lajos Kossuth mounted on a gilded and silvered copper cylinder, housed in a velvet-lined wooden presentation case; height: 34.5 cm, case height: 39 cm.

///

The Kossuth Prize is one of Hungary?s most prestigious state awards, established in 1948 in memory of Lajos Kossuth. The distinction is granted to artists, scholars, and creators whose outstanding achievements have produced lasting value in Hungarian culture, the arts, or science. The aim of the prize is to set an example for the nation and to recognize those whose work enriches Hungary?s intellectual and cultural heritage.
The Kossuth Prize is traditionally awarded on 15 March, the anniversary of the 1848?49 Hungarian Revolution and War of Independence.

Available for bidding
120 000 HUF
325,20
375,00
Minimum bid:
120 000 HUF
120 000 140 000 160 000
1916 gróf Tisza István (1886-1918) miniszterelnök legkisebb unokájával Tisza Jolánnal (1916-1998). Tisza István miniszterelnök által dedikált fotó. "Az öreg és a csepp Tisza tiszteletteljes kézcsókjával István bácsi" 10x12 cm paszpartuban, üvegezett keretben
18185.

Available for bidding
100 000 HUF
271,00
312,50
Minimum bid:
100 000 HUF
100 000 120 000 140 000
Beck Judit (1909-1995) portréja Radnóti Miklósról 1941-42. tus, papír.. 94 x 136 mm. Rendkívüli irodalomtörténeti értékkel is bíró műalkotás. A költő 1941 tavaszán lett szerelmes Beck Juditba. Az apa, Beck Ö. Fülöp szobrász, és a testvérek, András és Márta is Radnótiék baráti köréhez tartoztak. Utóbbi Radnóti felesége, Gyarmati Fanni gimnáziumi osztálytársa volt. Szerelmük idején Beck Judit Gombosi György művészettörténész felesége volt, akivel Párizsban éltek. A világháború kitörésekor tértek haza. Radnótival először egy könyvkötőműhelyben találkoztak 1941 januárjának végén, ettől kezdve a költő naplójában egyre gyakrabban bukkan fel az asszony neve Gyarmati Fanni naplójából is kitűnik, hogy végig tudott a kapcsolatról. Bár egyértelműen nem lehet megállapítani, valójában mikor ért véget a ?J.-ügy?, az tény, hogy amikor 1942. július 11-én ? a költő második munkaszolgálata idején ? meglátogatták őt Szentendrén, Beck Judit már későbbi férjével, Major Tamás színésszel jelent meg
18186.

Beck Judit (1909-1995) portréja Radnóti Miklósról 1941-42. tus, papír.. 94 x 136 mm. Rendkívüli irodalomtörténeti értékkel is bíró műalkotás.
A költő 1941 tavaszán lett szerelmes Beck Juditba. Az apa, Beck Ö. Fülöp szobrász, és a testvérek, András és Márta is Radnótiék baráti köréhez tartoztak. Utóbbi Radnóti felesége, Gyarmati Fanni gimnáziumi osztálytársa volt. Szerelmük idején Beck Judit Gombosi György művészettörténész felesége volt, akivel Párizsban éltek. A világháború kitörésekor tértek haza. Radnótival először egy könyvkötőműhelyben találkoztak 1941 januárjának végén, ettől kezdve a költő naplójában egyre gyakrabban bukkan fel az asszony neve Gyarmati Fanni naplójából is kitűnik, hogy végig tudott a kapcsolatról. Bár egyértelműen nem lehet megállapítani, valójában mikor ért véget a ?J.-ügy?, az tény, hogy amikor 1942. július 11-én ? a költő második munkaszolgálata idején ? meglátogatták őt Szentendrén, Beck Judit már későbbi férjével, Major Tamás színésszel jelent meg

Available for bidding
120 000 HUF
325,20
375,00
Minimum bid:
120 000 HUF
120 000 140 000 160 000
1886 Vilmány község felvételi előrajza. Szerkesztette Wiesenthal. 5 db kézzel rajzolt nagy méretű térképlap. 48x40 cm   A XIX. század végi Magyarországon a felvételi előrajzok a Helytartótanács majd később a Mezőgazdasági Minisztérium Mezőgazdasági és Ipari Főosztálya alá tartozó térképészeti felmérésekhez készültek. Céljuk:   földbirtokok, parcellák feltérképezése,  települési terjeszkedések dokumentálása,  infrastrukturális tervezés (út-, vasút-, csatornahálózat),  adó- és birtokviszonyi adatbázisok kiegészítése.  Ez a sorozat egyedi kézi munka, nem tömeges nyomtatott kiadvány - ezért különösen jelentős gyűjtői értékű. A rajzokon jellemzően látható:   településtérkép részlet  földbirtokhatárok, dűlőnevek  utak, patakok, erdők, legelők  temető, középületek, malmok, tanyák  terepviszonyok árnyékolással
18187.

1886 Vilmány község felvételi előrajza. Szerkesztette Wiesenthal. 5 db kézzel rajzolt nagy méretű térképlap. 48x40 cm

  • földbirtokok, parcellák feltérképezése,
  • települési terjeszkedések dokumentálása,
  • infrastrukturális tervezés (út-, vasút-, csatornahálózat),
  • adó- és birtokviszonyi adatbázisok kiegészítése.
Ez a sorozat egyedi kézi munka, nem tömeges nyomtatott kiadvány - ezért különösen jelentős gyűjtői értékű.
A rajzokon jellemzően látható:
  • településtérkép részlet
  • földbirtokhatárok, dűlőnevek
  • utak, patakok, erdők, legelők
  • temető, középületek, malmok, tanyák
  • terepviszonyok árnyékolással

Available for bidding
10 000 HUF
Minimum bid:
10 000 HUF
10 000 12 000 14 000
Jaschik Álmos (1885-1950): Apponyi Albert - Berzeviczy Albert-...stb.: Igazságot Magyarországnak! c. kiadott revíziós album megvalósult borítóterve. Vegyes technika, karton 30x24 cm
18188.

Available for bidding
80 000 HUF
216,80
250,00
Minimum bid:
80 000 HUF
80 000 95 000 110 000
1678. szept. 3. Munkács (Mukacsevo. Kárpátalja, Ukrajna) A Bereg vármegyében található Kisguton (ma Gút, Ukrajna) élő Farnosy László szerződése egy bizonyos Vásárhelyi úrral, amelynek értelmében elzálogosította neki 106 forintért Orosz Pál nevű farnosi jobbágyát.  Az iratot megerősíteték: Keresztúry Mihály, Lipcsei Gergely vármegyei ülnök, Csoknyai Mihály, Ignéczy István vármegyei ülnök és Halmi János vármegyei ülnök előtt. Az iratot Farnosi László pecsételte meg gyűrűspecsétjével. A pecsét jó állapotban, magyar nyelvű irat 2 beírt oldal.
18189.

1678. szept. 3. Munkács (Mukacsevo. Kárpátalja, Ukrajna)
A Bereg vármegyében található Kisguton (ma Gút, Ukrajna) élő Farnosy László szerződése egy bizonyos Vásárhelyi úrral, amelynek értelmében elzálogosította neki 106 forintért Orosz Pál nevű farnosi jobbágyát.
Az iratot megerősíteték: Keresztúry Mihály, Lipcsei Gergely vármegyei ülnök, Csoknyai Mihály, Ignéczy István vármegyei ülnök és Halmi János vármegyei ülnök előtt. Az iratot Farnosi László pecsételte meg gyűrűspecsétjével. A pecsét jó állapotban, magyar nyelvű irat
2 beírt oldal.

Available for bidding
10 000 HUF
Minimum bid:
10 000 HUF
10 000 12 000 14 000
1691. nov. 30. Nagyilosva, Jobbágy-szerződés Elerics Jakab és Ilosvay Péter között, amelyben Elerics örökös jobbágyságra adta magát a nemes úrnak. Az iratot ellenjegyezte id. Ilosvay György, Bereg vármegyei ülnök, és ifj. Ilosvay György, Ugocsa vármegyei ülnök.
18190.

1691. nov. 30. Nagyilosva,
Jobbágy-szerződés Elerics Jakab és Ilosvay Péter között, amelyben Elerics örökös jobbágyságra adta magát a nemes úrnak. Az iratot ellenjegyezte id. Ilosvay György, Bereg vármegyei ülnök, és ifj. Ilosvay György, Ugocsa vármegyei ülnök.

Available for bidding
8 000 HUF
Minimum bid:
8 000 HUF
8 000 9 500 11 000
1749 Mária Terézia nevében kiadott kiváltságlevél Gerard Dubois Greylien a belgiumi Namur polgármestere számára, Lotharingiai Károly Sándor herceg  (1712-1780) (Karl Alexander von Lothringen / Prince Charles Alexander of Lorraine) németalföld helytartója által jegyezve. Az uralkodó függő viaszpecsétjével, pergamenen, 6Fl előnyomott szignettával. Üvegezett keretben. 65x42 cm / 1749 Letter of privilege issued on behalf of Maria Theresa to Gerard Dubois Greylien, mayor of Namur, Belgium, signed by the office of Prince Charles-Alexandre de Lorraine. With the monarch's wax seal attached on pergamin with 6Fl signetta. In glazed frame 65x42 cm
18191.

1749 Mária Terézia nevében kiadott kiváltságlevél Gerard Dubois Greylien a belgiumi Namur polgármestere számára, Lotharingiai Károly Sándor herceg (1712-1780) (Karl Alexander von Lothringen / Prince Charles Alexander of Lorraine) németalföld helytartója által jegyezve. Az uralkodó függő viaszpecsétjével, pergamenen, 6Fl előnyomott szignettával. Üvegezett keretben. 65x42 cm /
1749 Letter of privilege issued on behalf of Maria Theresa to Gerard Dubois Greylien, mayor of Namur, Belgium, signed by the office of Prince Charles-Alexandre de Lorraine. With the monarch's wax seal attached on pergamin with 6Fl signetta. In glazed frame 65x42 cm

Available for bidding
100 000 HUF
271,00
312,50
Minimum bid:
100 000 HUF
100 000 120 000 140 000
1755 Parasztok által fizetett havi összegeket tartalmazó leltár, Ujházy Miklós, olaszi birtosok részére. Kb 100 oldalon kissé sérült lapok is
18192.

Available for bidding
15 000 HUF
40,65
46,88
Minimum bid:
15 000 HUF
15 000 18 000 20 000

up to 1.000 HUF 100 HUF
up to 5.000 HUF 200 HUF
up to 10.000 HUF 500 HUF
up to 20.000 HUF 1.000 HUF
up to 50.000 HUF 2.000 HUF
up to 100.000 HUF 5.000 HUF
up to 200.000 HUF 10.000 HUF
up to 500.000 HUF 20.000 HUF
up to 1.000.000 HUF 50.000 HUF
up to 2.000.000 HUF 100.000 HUF
up to 5.000.000 HUF 200.000 HUF
up to 10.000.000 HUF 500.000 HUF
over 10.000.000 HUF 1.000.000 HUF