Tétel

Available for bidding

Bid:

24 000 28 000 32 000

24 000 HUF
65,04 EUR, 75,00 USD

Minimum bid:

24 000 HUF

Description:

Novák, Chrysotomus [Novák Krizosztom József]: Vindiciae diplomatis, quo Sanctus Stephanus primus Hungariae Rex Monasterium S. Martini de Sacro Monte Pannoniae ordinis S. Benedicti anno MI. Fundaverat.
Budae, 1780. Typis Regiae Universitatis. [4] + 152 p. + 1 t. (kihajtható hasonmás). Egyetlen kiadás.
A XVIII. század végén a történészi vizsgálódások forráskritikai módszere többek között arra vezetett, hogy az olykor az oklevelek valódiságát is kétségbe vonták. Így történt ez Szent István pannonhalmi alapítólevelével is. Magyarország legfontosabb bencés apátságát a hagyományok szerint 1001-ben alapították, de tudós körökben, így Cornides Dániel és Pray György levelezésében már az 1770-es években kétségek merültek föl az alapítási évet illetően. Egy névtelenül, német nyelven megjelent vádirat 19 érvvel vonja kétségbe a szentistváni oklevél hitelességét. E támadásra 1780-ban válaszolt szerzőnk, a bencés szerzetes Novák Krizosztóm, munkája közepén elhelyezve az addig még nyomtatásban sehol meg nem jelent alapító oklevél rézmetszetű másolatát. Becses oklevéltani emlék, egyben a magyar múlt pontos feltárásáért folytatott történészi harcok jeles dokumentuma.
Néhány oldalon enyhe foltosság, néhol aláhúzások. Könyvtári duplum.
Álbordás, aranyozott, javított gerincű korabeli félbőr kötésben, felül aranyozott lapszélekkel. Részben körülvágatlan, jó példány.

Share:

Photo of the item taken by : ufk

up to 1.000 HUF 100 HUF
up to 5.000 HUF 200 HUF
up to 10.000 HUF 500 HUF
up to 20.000 HUF 1.000 HUF
up to 50.000 HUF 2.000 HUF
up to 100.000 HUF 5.000 HUF
up to 200.000 HUF 10.000 HUF
up to 500.000 HUF 20.000 HUF
up to 1.000.000 HUF 50.000 HUF
up to 2.000.000 HUF 100.000 HUF
up to 5.000.000 HUF 200.000 HUF
up to 10.000.000 HUF 500.000 HUF
over 10.000.000 HUF 1.000.000 HUF