Available
Add to cart Remove
21871.
3 000 HUF
8,13 EUR, 9,38 USD
Szana Tamás:
Vázlatok. Széptani és irodalomtörténeti kisebb művek.
Budapest, 1875. Zilahy Sámuel (Hunyadi Mátyás ny.) 190 + [2] p. Egyetlen önálló kiadás.
Szana Tamás (1844-1908) kritikus, lapszerkesztő, az 1860-as évektől több fontos irodalmi folyóirat szerkesztője. Kötetünk többnyire folyóirataiban megjelent irodalomkritikai írásai körül szemezget. Jóllehet a kötet kiadása idején a szerző még a konzervatív Kisfaludy-Társasággal szemben létrejött Petőfi-Társaság oszlopos tagja, kritikusként hasonló társadalmi problémákat lát a kortárs ízlésben: az Arany János utáni idők lírájának erőtlenségét, a lírai műnyelv megromlását és általánosságban is romló közízlést azonosít. Ugyanakkor új jelenségeket is felfedez: elsőként ír a magyar irodalomban új műfajnak számító verses regény műfajáról, valamint az elsők között fedezi fel Walt Whitman szabadverses költészetét.
A tartalomból: A művészetek és a korszellem -- Legújabb költőink és a közönség -- A népdalról -- A történelmi regény és Walter Scott -- Tragédiáink és a történetírás -- Materialisztikus irány az újabb költészetben -- Az első magyar verses regény -- Egy amerikai költő.
Aranyozott gerincű korabeli félvászon kötésben. Jó példány.