21732.
6 000 HUF
16,26 EUR, 18,75 USD
Lisznyai Kálmán:
Madarak pajtása. [Költemények.]
Pesten, 1856. Müller Gyula sajátja (Müller Emil ny.) X + [6] + 544 p. Egyetlen kiadás.
Lisznyai Kálmán (1823-1863) népies költő, Petőfi egykori barátja, költészeti örökségének utánzója és aprópénzre váltója, az 1850-as évek médiatörténeti jelentőségű személyisége. A rendkívül termékeny poéta impresszáriójával, az irodalmi vállalkozó Vahot Imrével együtt honosította meg a cigányzenével, szavalással, nemzeti kesergéssel és masszív, kollektív alkoholizálással elegyített, országjáró turnévá szervezett irodalmi előadóesteket (a dáridó követte dalidókat). "Palóc dalok" (1851) című kötetével sikeresen idézte meg Petőfi bizonyos témáit, melyeket vaskosabb kifejezésekkel elegyített, a Gyulai Pál-Arany János-féle irodalmi kör meghökkentésére. Bár a megmaradt irodalmi nyilvánosság ereje szerint tiltakozott a bármiféle témát dalba, illetve balladára öltő Lisznyai költészeti tevékenysége ellen, a Lisznyai-Vahot-turnék sikerességét ez nemigen befolyásolta. 1856. évben kiadott kötetünk, a "Madarak pajtása" címre keresztelt, fél ezer oldalnál is terjedelmesebb kötet különösebb irodalmi reflexió nélkül tárja nyilvánosság elé a költő legfrissebb lírai mondanivalóit madarakról, szerelemről, rémballadai kulisszákról és igaz érzésekről. Kor- és médiatörténeti dokumentum.
A címlapon régi tulajdonosi bélyegzés, az első előzéken katalóguscímke.
Szüry 2815.
Poss.: Dezseöffy Emil. [Cserneki és tarkői gróf Dessewffy Emil (1814-1866) magyar újságíró, politikus, az MTA tiszteleti tagja és elnöke 1855-től 1866-ig.]
Aranyozott gerincű korabeli félvászon kötésben, márványmintás festésű lapszélekkel. Jó példány.