Tétel

Catalogue number:

18037.
Closed 500. Online auction
Maps

3 000 HUF

15

Description:

[Térkép] Zala vármegye térképe [a muraközi bevonulás után]. Mérték: 1:335,000. (1941).
[Budapest], 1941. Magyar Királyi Honvéd Térképészeti Intézet. Színes térkép, mérete: 295x445 mm egy 350x500 mm méretű térképlapon.
Domborzati és vízrajzi részleteket is feltüntető térképünk a M. kir. Honvéd Térképészeti Intézet 1937-1941 között készült közigazgatási térképsorozatának tagja. Nyugat-keleti irányban hosszan elnyúló megyénk a trianoni döntés következtében elvesztette délnyugati járásait: az alsólendvai, csáktornyai és perlaki járást; e területeket az újonnan létesített Szerb-Horvát-Szlovén Királyság kapta meg. A megye az 1941. év áprilisi muravidéki és muraközi bevonulással visszanyerte mindhárom járását, térképünkön jelzett területe megegyezik a megye történelmi területével. A háború után Zala megye alakja alaposan megváltozott, nem csupán három Mura-menti járásától fosztották meg: az 1950-es megyerendezés a Balatonfüredig Zala megyéhez tartozó teljes Balaton-felvidéket az iparibb jellegű Veszprém megyéhez csatolta, a balatonfüredi, tapolcai, sümegi és keszthelyi járás egészét, a megye így teljesen el volt zárva a Balatontól (keszthelyi járását Zala megye 1978-ban visszakapta).
Térképünk feltünteti a megye vasútvonalait, első-, másod- és harmadrendű útjait és egyéb műútjait: megyei vasúthálózatunk érdemben azóta sem fejlődött. Megyénk települései közül kiemelkedik a két rendezett tanácsú város, Zalaegerszeg és Nagykanizsa; a jelentős hagyományokkal bíró városi települések: Balatonfüred, Tapolca, Keszthely, Alsólendva és Csáktornya térképünk tájékoztatása szerint nagyközségnek számít. Dokumentumunkon nem mellesleg jól tanulmányozható Zala megye földrajzi-néprajzi okokból kialakult, jellegzetesen aprófalvas településszerkezete. Döntően közigazgatási és közlekedésföldrajzi célokat szolgáló térképünk a megye dombvidéki alkatára való tekintettel magassági adatokkal kiegészített domborzati, egyedülállóan gazdag vízkészlete miatt vízrajzi részleteket is közzétesz.
Piktogramok jelzik a megye kastélyait és várromjait. Egyes települések mellett magassági jelzés. Jelmagyarázat a jobb alsó sarokban, a címsor felett a megye címere lebeg, a kiadási év a bal alsó sarokban (1941). A jobb alsó sarokban kereskedői bélyegzés.
Jó állapotú lap, halvány hajtásnyomokkal, hátoldalán kézi feliratozás.

Share:

Photo of the item taken by : ufk