Tétel

Catalogue number:

19405.
Closed 470. Online auction
Books: History

3 000 HUF

Description:

Beszélő számok IX.: A megnagyobbodott Csonka-Magyarország: Jövedelmek és vagyonok. (Budapest), 1941. Globus Nyomdai Műintézet Rt. 104 p. A ,,Beszélő számok" címmel megjelenő statisztikai évkönyvsorozat köteteit Zentay Dezső (1888-1945) statisztikus, a Központi Statisztikai Hivatal munkatársa, későbbi elnöke állította össze. A kötet elején a Felvidék egy részét visszajuttató első bécsi döntés (1938), a kárpátaljai bevonulás (1939) és az Észak-Erdélyt visszajuttató második bécsi döntés (1940) nyomán kibővült Magyarország nyelvi, vallási és gazdasági mutatóinak változását mutató rész. A munka zömét a legtehetősebb budapesti adófizetők listája alkotja, a név, a foglalkozás, a bevallott jövedelem és vagyon feltüntetésével. A lista az évi 30,000 pengőn felüli jövedelemmel bíró budapesti adózók társadalomtörténetileg is érdekes lajstroma: szerepelnek itt háztulajdonosok, papírkereskedők, kalapkereskedők, szállodabérlők, litográfusok, gyártulajdonosok, földbirtokosok, orvosok, ügyvédek, politikusok, sütőmesterek, kávésok, korcsmárosok és mulató-tulajdonosok, haszonélvezők, színésznők és szifonfej-öntők; elvétve egyetemi tanárok is. (Az előszóban a szerkesztő megjegyzi, hogy a kiadványt tanulságos összevetni a Beszélő számok IV. kötetével, mely ugyancsak a legnagyobb budapesti adózók listáját nyújtja.) Példányunk az azonos évben megjelenő második kiadásból származik. Fűzve, enyhén sérült, halványan foltos kiadói borítóban. Jó példány.

Share:

Photo of the item taken by : ufk