Tétel

Catalogue number:

19348.
Closed 468. Online auction
Books: History

4 000 HUF

Description:

Csóka Lajos: Magyarország történelme a mohácsi vésztől napjainkig, tekintettel a világtörténelmi kapcsolatokra. A katolikus polgári fiúiskolák IV. osztálya számára. Budapest, 1931. Szent István-Társulat (Stephaneum ny.) 157 + [1] p. Csóka Lajos (1904-1980) bencés szerzetes, pannonhalmi levéltáros, történész. Oldalszámozáson belül gazdag szövegközti illusztrációs anyaggal kísért polgári iskolai történelemkönyve enyhén katolikus szemléletű, ám a katolikus szempont nem akadályozza meg Bocskay István, Bethlen Gábor, sőt később Bismarck kancellár történelmi szerepének méltató elismerésében. A katolikus történetírás szokásától eltérően a magyar érdekek ellen fellépő Habsburgok némelyike komoly kritikában részesül (I. Lipót uralma), és jóllehet Mária Terézia erős méltatást kap, a katolikus klérus jogai ellen fellépő II. József politikája kiegyensúlyozott kritikában részesül, az 1848 utáni idők neoabszolutizmusát pedig határozottan elítéli a könyv. A mohácsi vésztől a trianoni békediktátum utáni időkig terjedő történelmi áttekintés szemlélete a katolikus és a nemzeti szempontokat elegyíti. Fűzve, illusztrált, enyhén sérült, enyhén foltos kiadói borítóban. Jó példány.

Share:

Photo of the item taken by : ufk