Tétel

Rufpreis:

18 000 HUF

15

Beschreibung:

Beck [Vilma], baroness von Personal Adventures During the Late War of Independence In Hungary. By the Baroness von Beck. Lindon, 1851. Richard Bentley (Printed by Schulze and Co.) 1 t. (acélmetszetű címkép Kossuth Lajosról) + XIV + 477 + [1] p. Beck Vilma (1810-1851), a magyar, és nem mellékesen egyszersmind az osztrák kormány szolgálatában álló ügynök bő fantáziával megírt emlékiratai a magyar szabadságharcról. A magyar katonai adminisztrációban Racidula néven ismert ügynök Világos után Angliába távozott, és ott felismerte a bukott szabadságharc ügye iránti angol szimpátia nyomán kínálkozó publikálási lehetőséget, és papírra vetette emlékiratait. Az önmagát a kormányzó személyes ismerősének kiadó kalandornő csakhamar kiadót is talált kötetéhez, a kötet angol nyelven első ízben 1850 októberében jelent meg. Az emlékirat lapjain egy, a magyar katonai vezetés legfelsőbb köreibe bejáratos elbeszélő nyilatkozik meg, aki a szabadságharc kulcseseményeinek valahogyan mindenképpen szemtanúja lesz, és az olvasói elvárásoknak megfelelően Kossuth iránti rokonszenve és Görgey, valamint Ausztria elleni megvetése magas fokon lángol. Az emlékirat egy évvel később ismét megjelent (példányunk az 1851. évi kiadásból származik), majd megjelent francia és német nyelvű fordítása is. A korabeli angol sajtó a kiadás éveiben értetlenségének adott hangot, hogy a londoni emigráns magyarság miért zárkózik el az emlékirat kommentálásától - az évekkel később Angliába érkező Kossuthot faggatták is az emlékiratról. Kossuth nem emlékezett Racidula ügynökkel való személyes találkozókra, arra pedig különösen nem, hogy Racidula ügynököt személyes bátorsága elismeréseképpen bárónői rangra emelte volna. Kötetünk a jó érzékkel kiszimatolt piaci rés, egyúttal a politikai fantázia emlékezetes példája. A mű magyar fordítása kivonatosan csak 1901-ben jelent meg, megjelenése után pedig hosszú tanulmány elemezte az egykori kalandornő pályaművét, annak polemikus sajtóvisszhangjával együtt (Budapesti Szemle 1901, 373-397). A címképen és néhány levélen felül halvány foltosság. Aranyozott gerincű, vaknyomásos kiadói vászonkötésben (Remnant and Edmonds, London). Körülvágatlan, jó példány.

Teilen:

Wer das Foto des Loses gemacht hat : ufk