5 000 HUF
Altorjai b[áró] Apor Péter munkái. Közli Kazinczy Gábor.
Pest, 1863. (Magyar Tudományos Akadémia - Emich Gusztáv ny.) VIII [helyesen X] + [2] + 484 p. Egyetlen kiadás.
Apor Péter (1676-1752) erdélyi főispán, királybíró, történetíró. Kötetünk "Lusus mundi" című, latin nyelven írt genealógiai munkáját tartalmazza, valamint a hazai mentalitástörténet szempontjából kiemelkedő fontosságú, ízes magyar nyelven írt "Metamorphosis Transylvaniae" című írását, amely a nájmódi beköszöntése előtti régi jó erdélyi (főúri) szokásoknak, étrendnek, utazási, házasodási és temetési szokásoknak, valamint a régi jó erkölcsöknek állít emléket. A Metamorphosis Transylvaniae szövegét Cserei Mihály témába vágó pótjegyzetei kísérik.
Kötetünk első levelének és a belív számos levelének fűzése a gerincnél erősítve, egy levél sarkán apró pótlás.
(Magyar történelmi emlékek - Monumenta Hungariae Historica. Második osztály: Írók. XI. kötet.)
XX. század második felében készült, aranyozott gerincű egészvászon kötésben.