Bücher: Sozialwissenschaften

Zahl der Lose: 91

Görög-magyar szótár. Bakó Dániel, Finkey József, Kálnicki Benedek, Molnár István, Somossi István, Somossi János tiszttársak közremunkálásával szerkeszték Soltész Ferenc és Zsarnay Lajos sárospataki tanárok. Sárospatak, [1857], (Ref. Főiskola-ny.), 4. sztl. lev.+ 607+(1) p. Első kiadás. Átkötött félvászon-kötésben, sérült borítóval, hiányzó gerinccel, a könyvtest több részre vált, helyenként kijáró lapokkal.
20373.

Rufpreis:
5 000 HUF

Purgstaller József:  Philosophiai propaedeutica azaz Tapasztalati lélektan, Gondolkozástan és Bevezetés a bölcsészetbe. Fel-gymnasiumi tankönyvül írta Purgstaller József. Pesten, 1860. Hartleben Konrád Ádolf sajátja (Nyomtotta Sommer Lipót Bécsben). [4] + 159 + [1] p. Purgstaller József (1806-1867) piarista szerzetes, bölcseleti doktor, akadémiai tag, a piarista rend tartományfőnökének filozófiai értekezése először 1851-ben jelent meg, példányunk a második kiadásból származik. A munka első, lélektani tanulmánya századközépi módon értelmezi az emberi lélek és tudat alkatelemeit, az emlékezet, a képzelet, az asszociáció, a kedély, az indulatok, a szenvedélyek, ösztönök típusait. Purgstaller József értekezése segít a 19. századi közbeszéd egyes lélektani fogalmainak eredeti kontextus szerinti értelmezésében; ezeknek a fogalmaknak (például a kedély fogalmának) a jelentésköre mára teljesen átalakult. A lélektani értekezés kitér az akarat, az erény kérdéseire, a véralkat szerinti felosztásra, és olyan lélektani jelenségek nyomába ered, mint amilyen az álom, az ábrándozás és az elmeháborodás. Az értekezés második része bevezető a formális logikába, harmadik része pedig a tudományok felosztásának 1850 körüli látóhatárát rögzíti. Fűzve, kézzel feliratozott, enyhén foltos korabeli borítóban, márványmintás festésű lapszélekkel, az első borítón régi tulajdonosi bejegyzés. Jó példány.
20374.

Rufpreis:
1 800 HUF

Vekerdy Tamás 2 tanulmánya: Pszichológiai szempontok érvényesülése az iskolázás alapozó szakaszában. 2. Olvasókönyvek az általános iskola első négy osztályában. Az első és a második osztály olvasókönyvei. + A 6-10 éves gyerekek tanításának és tanulásának néhány problémája Magyarországon. Bp., 1984, Országos Pedagógiai Intézet. Kiadói tűzött papírkötés. Megjelentek 400 illetve 150 példányban. Kereskedelmi forgalomba nem kerültek.
20375.

Rufpreis:
4 000 HUF

Jagić, [Vatroslav]: Evangelium Dobromiri. Ein altmacedonisches Denkmal der kirchenslavischen Sprache des XII. Jahrhunderts. Grammatisch und kritisch Beleuchtet von - - . I. Grammatischer Theil. Wien, 1898, Carl Gerold's Sohn, 80 p.+ 3 t. Német nyelven. Átkötött félvászon-kötésben, intézményi bélyegzőkkel.
20376.

Rufpreis:
4 000 HUF

Stanisław Stachowski: Historisches Wörterbuch der Bildungen auf -ci // -ici im Osmanisch-Türkischen. Studia Turcologica Cracoviensia 2. (Dedikált!) Kraków, 1996, Jagellonian University Press. Kiadói papírkötés. Az előzéklapon a szerző, Stanisław Stachowski (1930-2021) szlavista, turkológus, nyelvész, lexikográfus német nyelvű dedikációjával Hollós Attila szlavista nyelvész részére. / Signed by the author, Stanisław Stachowski (1930-2021).
20377.

Rufpreis:
4 000 HUF

Schütz Antal: Aquinói Szent Tamás szemelvényekben magyarul és latinul. Kiválogatta, bevezette, ford. és magyarázta: - -. Bp., 1943., Szent István-Társulat, VIII+479+1 p. 3. kiadás. Kiadói papírkötés, foltos borítóval.
20378.

Rufpreis:
4 000 HUF

Végh József:  Táj- és népkutatás a középiskolában. Írta és tanítványai munkáiból összeállította Végh József. Budapest, 1942. Államtudományi Intézet Táj- és Népkutató Osztálya (Városi Nyomda, Debrecen). 242 + [2] p. Egyetlen kiadás. Végh József (1912-1997) nyelvész, nyelvjáráskutató, néprajzi gyűjtő. Debreceni pedagógusként néprajzkutatói versenyt szervezett tanítványai körében. Kötetében a néprajz változatos ágazataiban írt tanulói dolgozatok sorakoznak, a népi építészettől a szokásrendszerekig, a szociológiai felméréstől a népi hiedelemvilág részleteiig. Az oldalszámozáson belül szövegközti és egész oldalas ábrákkal és rajzokkal illusztrált kötet döntően a Tiszántúl néprajzát körvonalazza. A tartalomból: Végh József: A középiskolai táj- és népkutatás módszere -- Oláh István-Oláh Károly: Paszab község emberföldrajzi leírása -- Gál Gyula: Egy bűdszentmihályi parasztház -- Nagy Miklós: Tetétlen község egészségügyi viszonyai -- Balogh Elemér: Megfigyelések a hortobágyi csikós és ménes pusztai életéből -- Kocsár László: A debreceni hentesmesterség -- Alföldi Lajos: Tiszadobi népmondák -- Papp László: Lakodalmi szokások Hosszúpályiban. Példányunk fűzése enyhén meglazult. (A magyar táj- és népismeret könyvtára. 6. kötet.) Fűzve, enyhén hiányos, sérült gerincű kiadói borítóban. Részben felvágatlan példány.
20379.

Rufpreis:
4 000 HUF

Trine, Ralph Waldo: Harmónia a mindenséggel. Ford.: Révész Paula. Bp., 1905, Athenaeum, 156 p. Kiadói egészvászon-kötés, kissé foltos borítóval, sérült gerinccel, belül nagyrészt jó állapotban, tulajdonosi névbejegyzéssel.
20380.

Rufpreis:
4 000 HUF

Zsirai Miklós (szerk.): Osztják hősénekek. Reguly A[ntal] és Pápay J[ózsef] hagyatéka. Közzéteszi Zsirai Miklós. I. kötet. Budapest, 1944. Magyar Tudományos Akadémia (Hornyánszky Viktor Rt. ny.) XVII + [1] + 487 + [1] p. + 1 t. (kihajtható). Első kiadás. Zsirai Miklós (1892-1955) finnugrista, nyelvész szövegkiadása Reguly Antal és Pápay József gyűjtésén alapul. A szövegoldalakon az osztják (hanti) nyelvű hősénekek szövege, annak latin betűs átirata, valamint magyar és német fordítása. A munka második és harmadik része 1951-ben, illetve 1963-ban jelent meg. A címlap a gerincnél megerősítve. (Reguly-könyvtár, 1. kötet.) Fűzve, enyhén sérült, javított kiadói borítóban. Körülvágatlan, jó példány.
20381.

Rufpreis:
3 000 HUF

Pais Dezső: A veszprémvölgyi apácák görög oklevele, mint nyelvi emlék. (Dedikált.) Budapest, 1939. Magyar Nyelvtudományi Társaság (Franklin-Társulat ny.) 40 p. Első javított kiadás. Dedikált: "Major Jenőnek [...] üdvözlettel: Pais Dezső. 1955. okt. 25." Pais Dezső (1886-1973) nyelvész, egyetemi tanár, MTA-tag. Az 1930-as évek végén, 1940-es végén ómagyar nyelvemlékek értelmezésével és kiadásával foglalkozott. Nyelvemlékünk az 1018-ban alapított veszprémvölgyi görögkeleti apácakolostorhoz kötődik, a kolostor birtokait is részletező alapító oklevél fennmaradt 1109. évi másolatában találhatóak bőségesen magyar helynévi adatok. Pais Dezső a görög nyelvű okirat magyar nyelvű anyaga alapján állít fel nyelvtörténeti hipotéziseket. A tudós az impresszumoldalon kitér arra, hogy a dolgozat első nyomata, mely az 1938. évi Szent István Emlékkönyvben jelent meg, a szerző önhibáján kívül számos hibával jelent meg. A nyelvészeti szempontból vállalhatatlannak bizonyuló változatnak ez az első, javított, helyesbített és ezután hivatalosnak tekintendő változata. Példányunk első borítójának fűzése meglazult. (A Magyar Nyelvtudományi Társaság kiadványai. 50. szám.) Prov.: Major Jenő (1922-1988) településtörténész, földrajztudós, urbanisztikai szakíró. Fűzve, enyhén sérült kiadói borítóban.
20382.

Rufpreis:
3 000 HUF

A köznevelés évkönyve. Ortutay Gyula vallás- és közoktatásügyi miniszter előszavával. A Köznevelés Könyvtára 5. Bp., 1948, Magyar Vallás- és Közoktatásügyi Minisztérium, 283+(1) p. Kiadói félvászon-kötés, tulajdonosi bélyegzővel.
20383.

Rufpreis:
3 000 HUF

Garai János: Vergődő magyar vidékek (A címlapot tervezte és készítette Fehér György    [Tata-Tóváros], [1936], Szentes Testvérek Könyvkiadóvállalata (Szentes Testvérek Könyvnyomdája, Tata-Tóváros), 59 p.
20384.

Rufpreis:
3 400 HUF
9,21
10,63

bis 1 000 HUF 100 HUF
bis 5 000 HUF 200 HUF
bis 10 000 HUF 500 HUF
bis 20 000 HUF 1 000 HUF
bis 50 000 HUF 2 000 HUF
bis 100 000 HUF 5 000 HUF
bis 200 000 HUF 10 000 HUF
bis 500 000 HUF 20 000 HUF
bis 1 000 000 HUF 50 000 HUF
bis 2 000 000 HUF 100 000 HUF
bis 5 000 000 HUF 200 000 HUF
bis 10 000 000 HUF 500 000 HUF
ab 10 000 000 HUF 1 000 000 HUF