Tétel

Rufpreis:

3 000 HUF

Beschreibung:

Csapodi Csaba: Bars megye verebélyi járásának nemzetiségi viszonyai az újkorban. Budapest, 1942. Magyar Történettudományi Intézet - Athenaeum Irodalmi és Nyomdai Rt. (Különnyomat a Magyar Történettudományi Intézet 1942. évi Évkönyvéből.) 85 + [1] p. + 5 térkép. Egyetlen kiadás. Csapodi Csaba (1910-2004) művelődéstörténész, könyvtörténész. Kismonográfiájában a Garam menti Bars vármegye népmozgalmát, nemzetiségi arányszámait követi figyelemmel. A bányavárosokat védelmező, magyarok lakta síkvidéki járást a törökdúlás erősen érintette, falvait számos alkalommal felégették, pusztává váló településein csak részben indult meg új élet, nemzetiségi összetétele pedig részben a 18. századi morva telepítéssel, részben a korábbi magyar-szlovák nyelvhatár délebbre húzódásával lassan átformálódott. A kismonográfia adatai levéltári kutatásokon, adóösszeírásokon alapulnak. Fűzve, feliratozott, hiányos gerincű, enyhén sérült, javított kiadói borítóban.

Teilen:

Wer das Foto des Loses gemacht hat : ekb