Bücher: Reise und Ortgeschichte

Zahl der Lose: 263

19024.

Rufpreis:
3 000 HUF

19025.

Rufpreis:
5 000 HUF

Pulszky Ferenc:  Ábránd és valóság: Mese a csillagfiról és a királyfiról. - Jellemrajzok. Eötvös, Széchenyi, Deák, Dessewffy Aurél. - Úti vázlatok. Visszaemlékezések. Budapest, [1888]. Aigner Lajos. [4] + IV + 204 p.; 132 p.; [2] + 239 + [1] p. Egyetlen kiadás. Pulszky Ferenc (1814-1897), emigráns, majd hazai szabadelvű politikus, régész, műgyűjtő, közhíresség regényes Garibaldi-életrajza, magyar jellemrajzai és útírásai. Az ,,Ábránd és valóság" címen kiadott szöveghármast így méltatja a korabeli sajtó: ,,E kötet három fő részre oszlik. Az elsőben: ,,Mese a csillagfiról és királyfiról" regényes czím alatt Garibaldi és III. Napóleon történetét beszéli el. A másodikban újabb történelmünk négy kimagasló alakjának jellemrajzát adja, a harmadikban ,,Úti-vázlatok" czím alatt leírja 1875-iki utazását Konstantinápolyba, annak lakóit, mecseteit, palotáit, régiségeit és vidékét, az ókori és újkori Athént és új Görögországot, Florenczet, Schliemann Henrik trójai ásatásait; az európai és magyar muzeumokat; két magyar úri lakot (gróf Erdődy Sándor vépi kastélyát, és Bars-Szentkeresztet, Ipolyink egykori kedves Tusculánumát); majd egy tanulmányt ír Assisi Szent Ferencről és a ferencesekről, mint az újkor úttörőiről s visszaemlékezésekkel zárja be a változatos és érdekes kötetet olaszországi élményeiről, a száműzetésből való visszatérése idejéből, a magyar alkotmány visszaállításáról, Deák feleletéről Kossuth levelére, a Nemzeti Múzeumról stb. Legnagyobb súlyt fektet ő maga is az első részre, mely a vaskos kötetnek több mint egy harmadát betölti, melynél - mint ő maga kijelenti előszavában - sohasem írt jobbat. A 60-as évek közepén írta ő ezt olaszországi száműzetésében, midőn a politikában is enyhültek már a szenvedélyek s Magyarország remélve várta a jobb kor beköszönését. Pulszky ellenállhatatlan vágyat érzett megírni kedvelt hősének, Garibaldinak életét, kinek ő az aspremontei kalandnál kíséretében volt, a miért Nápolyban hat heti fogságot kellett szenvednie. De Garibaldi neve még tiltott volt Pesten, csakúgy, mint Bécsben, mesealakba öltötte tehát elbeszélését, belevonva a legendát, úgy, mint a történetet." (Századok, 1889, 160. o.) Az enyhén foltos címlapon egykori tulajdonosi bejegyzés nyomai, az utolsó oldalakon néhány szövegkiemelés. (Nemzeti Könyvtár. XL. kötet.) Aranyozott, festett, enyhén sérült gerincű, első kötéstábláján kissé foltos kiadói egészvászon kötésben, márványmintás festésű lapszélekkel.
19026.

Rufpreis:
4 000 HUF

Nagyenyedi album (1926). Szerkeszti: Lukinich Imre. Budapest, 1926. A Nagyenyedi Bethlen-kollégium Volt Diákjainak Testvéri Egyesülete (,,Pátria" Irodalmi Vállalat és Nyomdai Rt.) 252 p. + 3 t. (dupla oldalas). Az oldalszámozáson belül gazdag szövegközi és egész oldalas illusztrációs anyaggal díszített művelődéstörténeti-pedagógiatörténeti tanulmánygyűjteményt Ravasz László püspök bevezetése nyitja, melyet Imre Sándor államtitkárnak a transzilvanizmus (erdélyiség) lényegéről írt esszéje követ, majd változatos tanulmányok méltatják Erdély politikai és művészettörténeti jelentőségét. A kötet törzsanyagaként oktatástörténeti tanulmányok. A címoldalon régi tulajdonosi bejegyzés, az első előzéken Ex libris. Poss.: Molnár János. [Molnár János helytörténész, kecskeméti népművészeti és könyvgyűjtő, a kecskeméti Katona József Társaság vezetőségi tagja, számos magyar író, költő erdélyi úti kalauza, számos erdélyi költő, író kecskeméti házigazdája az 1960-1980-as években.] Aranyozott, illusztrált kiadói egészvászon kötésben, az első kötéstáblán a Bethlen-család aranyozott címer-emblémájával. Jó példány.
19027.

Rufpreis:
3 200 HUF
8,67
10,00

Budapesti Szemle. III. kötet. Szerk. és kiadja: Csengery Antal. Pest, 1858., Herz János, 509+3 p. Korabeli aranyozott gerincű félvászon-kötés, kopott borítóval, foxing foltos lapokkal, ceruzás bejelölésekkel és aláhúzásokkal.
19028.

Rufpreis:
3 000 HUF

19029.

Rufpreis:
4 000 HUF

Házi Jenő, vitéz: Sopron a régi magyar irodalomban. Kiad. és sajtó alá rend. - -. (Bp. 1937), Kir. Magy. Egyetemi Ny. 120 p. (Magyar Irodalami Ritkaságok XXXVI.) Korabeli papírkötésben,
19030.

Rufpreis:
3 000 HUF

Erdély északi része és a Székelyföld. Bp., é. n., Országos Magyar Idegenforgalmi Hivatal. Papírkötés, gazdagon illusztrált.
19031.

Rufpreis:
3 000 HUF

Dr. Thirring Gusztáv: Felső Dunántúl. Részletes Magyar Útikalauzok 6. Bp., 1933, Turistaság és Alpinizmus. Kiadói papírkötés, kopottas állapotban, tulajdonos névbejegyzéssel.
19032.

Rufpreis:
2 800 HUF

Gálffy Ignác: A Miskolci Ipariskola története és szervezete, (1874-1885.) Miskolc, 1885, Forster Rezső, 30 p. Kiadói papírkötés, bélyegzésekkel, ceruzás bejelölésekkel, szakadt, foltos borítóval.
19033.

Rufpreis:
2 800 HUF

Tonelli Sándor: Utazás Erdélyben és Erdély körül. Utazás Erdélyben és Erdély körül. Bp.,(1941.), Athenaeum, 235 p. Kiadói papírkötés, sérült gerinccel és kötéssel, kopott borítóval.
19034.

Rufpreis:
2 400 HUF

Bugár Sándor - Nagy Attila: Szerdahelyi séta régi képeslapokon. [Dunaszerdahely], 2013, Historium Csallóközi Barátok Társulása. Kiadói kartonált kötés, jó állapotban.
19035.

Rufpreis:
6 000 HUF

bis 1 000 HUF 100 HUF
bis 5 000 HUF 200 HUF
bis 10 000 HUF 500 HUF
bis 20 000 HUF 1 000 HUF
bis 50 000 HUF 2 000 HUF
bis 100 000 HUF 5 000 HUF
bis 200 000 HUF 10 000 HUF
bis 500 000 HUF 20 000 HUF
bis 1 000 000 HUF 50 000 HUF
bis 2 000 000 HUF 100 000 HUF
bis 5 000 000 HUF 200 000 HUF
bis 10 000 000 HUF 500 000 HUF
ab 10 000 000 HUF 1 000 000 HUF