12 000 HUF
Főhercz. Nyárilak és omladék Margita ligetén. E. H. Sommerhaus samt Ruine auf der Margareth Insel (1847) Tónusos kőnyomat. Franz Prachner metszete. Pest, 1847. Szerelmey Miklós (ny.) Litográfia, mérete: 170x265 mm, lapméret: 230x310 mm. Metszetünk eredetileg Szerelmey Miklós ,,Magyar hajdan és jelen" című kötetében jelent meg (Pest, 1847), a metszet maga [František] Franz Pracher (1825-1885) cseh származású grafikus rajza. Bár a Margit-sziget régóta koronabirtoknak számított, csak 1810-től ment át teljes egészében a nádor tulajdonába. József nádor az 1820-as években építtette a sziget ferences kolostorromjaihoz kapcsolódó családi nyaralóját, és e helyről kezdte meg a sziget angolparkká, botanikus kertté változtatását. A sziget a dualizmus korától népszerű fürdő- és sétahellyé vált, egymás után nyíltak meg rajta a kisebb-nagyobb szállodák. József nádor nyaralóját a XX. század elején átépítették, az épület innentől a Nádor-szálló nevet viselte, itt lakott többek között Krúdy Gyula is. Az épület maga a második világháborúban súlyosan megrongálódott, javát bebontották 1946-ban. A bontás előtt egy évszázaddal készült metszetünkön a klasszicista stílusban épült nádori nyaraló eredeti állapotában látható, kelet felől, kisebb tisztás hátterében, a kép előterében késő reformkori öltözékben sétáló családi csoport és más sétálók, cilinderben, sétapálcával. Szép állapotú metszet, paszpartuban, keretezve, üveglap mögött.