3 000 HUF
Budapest 21 térképe, utcanévjegyzékkel és idegenvezető címtárral. Budapest, (1942). Fővárosi Közmunkák Tanácsa - Hellas Irodalmi és Nyomdai Rt. 200 p. + 21 t. (20 kétoldalas, kétszínnyomású, egy kihajtható, színes). A magyar és külföldi látogatók számára készült részletes utcajegyzék és idegenforgalmi címtár magyar, német, olasz, francia és angol nyelven igazítja el a turistát a főváros utcái és intézményei, pályaudvarai, szállodái, panziói, kávéházai, mulatói, kaszinói és klubjai, mozijai, színházai, múzeumai, könyvtárai és egyetemei, kórházai, klinikái, szanatóriumai, parkjai és sétányai, sportpályái és standfürdői, lóversenypályái között. A kiadvány eligazít az államigazgatás, a közigazgatás és a pénzügyek világában is, megadja a minisztériumok és hivatalok és bankfiókok címét is. A tömegközlekedési hálózat adatai is a lehető legfrissebbek. Kötetünk emlékezetes részlete az utalás arra, hogy a budaörsi repülőtér mellett a ferihegyi repülőtér épülőben van, illetve az érdeklődő látogató bőven tallózhat Budapest teljes szobor- és emlékmű-állományában, valamennyi jelentősebb köztéri szobor pontos helye tanulmányozható kiadványunkban. Érdekes névtörténeti adalék, hogy a XIV kerületre osztott Budapest egyes kerületei szokatlan nevet viselnek, a mai Belváros kormányzati negyede és Újlipótváros Dráva utcáig terjedő területe alkotja az V. kerületet, és e kerület a területet átszelő Szent István körút után a Szentistvánváros nevet viseli. A még jócskán parcellázatlan XI. kerület ebben az időben a Szentimreváros, a hegyvidéki XII. kerület a Mátyáskirályváros, a Dráva utcán kívüli iparnegyed, a XIII. kerület angyalföldi része a kormányzó neje után a Magdolnaváros nevet viseli, az Aréna (Dózsa György) úton túli Zugló pedig a Rákosváros nevével büszkélkedhet. A kerületi, kétszínnyomású térképvázlatok utáni nagy méretű, színes Budapest-térkép az 1942-ben aktuális utcanévanyagon kívül a kiemelt középületeket és a közlekedési hálózatot is jelöli, a térképen alul és oldal magyar, német, olasz, francia és olasz nyelvű jelmagyarázattal és hotel-mutatóval. Példányunk első és hátsó előzékén kézírásos jegyzetek. Aranyozott, sérült gerincű kiadói félvászon kötésben, a lapszéleken enyhe foltossággal. Jó példány.