1912 Nagyváradi Izraelita Szent Egylet tagsági oklevele ("egyletünkbe tagul bekebeleztük") Rosenbaum Ignác részére. "A nagyváradi izr. Szent-egylet Chevra Kadischa elöljárósága és válaszmánya részére 1912 év március hó 17 napján tartott ülésből." Az ellenőr, a pénztárnok, bekebl. elnök, főgondnok és jegyző aláírásaival. Nagyvárad, Helyfi László Lithográfiai Műintézete, rajta az orthodox zsinagóga, és két másik épület fotójával, díszes kerettel, sérült, a hátoldalán javított, foltos. Még ebben az állapotban is igazi ritkaság.
1935 Scheiber Lajos (1867-1944) rabbi (Scheiber Sándor (1913-1985) nyelvész, irodalomtörténész, a budapesti Rabbiképző Intézet (ORZSE) igazgatójának édesapja) autográf aláírása házassági okiraton (héber nyelvű, hátoldalán rövid magyar nyelvű feljegyzéssel). 1944. decemberében, a budapesti gettó kórházában hunyt el; ugyanebben a hónapban feleségét a nyilasok lőtték le egy védett házban.
"Tisztelt Képviselő Úr ! A Nagykunok egyik választó kerületének bizalmából ön lesz
annak az országgyulési képviselője ! --- Mi nem lehetnénk ott, hol a szabad polgárok
dísszes jogukkal éltek, de ha nincs is szavunk a nemzet ügyeiben, van szívünk, mely úgy
lobog, mint választóié, és velük egyaránt aggódik a haza sorsa felül ! Szivünk, melynek
bizalma a nemzet választotjaié, s mely ott lesz önökkel az ország hazában , örizve és
támogatva a magyar nemzet képviselőit egész erejével és valójának minden parányával.
Az ország izraelitá lakosai nem fognak ott képviseltetni, de mi mégis remenyljük,
hogy a nagy Kún kerület izraelitainak érdekei Önben annyival inkább találnak buzgó
képviselőre, mert ügyünk az emberiség, a jog, a műveltség ügye, mert érdekeink és
kívánalmaink kifelé Ön megbízóival azonegyek,-- befelé pedig a hazafiság és testvériség
érdekei és kívánalmai! - Mi egyek óhajtunk lenni a NagyKunokkal a hon szeretetében,
szolgálatában, és védelmében, -egyek nyelvben és érzésben!
Ha Önre ott az ország gondjainak nagy sulyja nehezülend, jusson eszébe Önnek e
nemzet utolsó képviselőinek példája, kik a hon végveszélyében is megemlékezének
humanitás és jog igényeiről, - és jusson eszébe hogy a magyar haza szabad ege alatt még
350000 elhagyott ember él, esdve hogy a szabadság templomába bebocsátassék, és hogy
azokat fel kell emelni a szolgaság porából az országgyűlés e három szavával:
Testvéreink, Magyarok vagytok !! A Nagy Kun Kerület izraelitá lakosai nevökben:
Hirsch Márton kerületi fő rabbi"
A jászkun kerületi zsidók nevében Hirsch Márton karcagi főrabbi írja Illési János (Illésy János (1794-1867)) országgyűlési követ részére, hogy képviselje a helyi zsidóságot is, akiknek nincs képviselete, mert ők is magyarok. Stencilezéssel sokszorosított dokumentum, Hirsch Márton autográf aláírásával. (Hirsch Márk (1833-1909) rabbi???, 1861-tól óbudai rabbi.) Feliratozott félvászon-kötésben, kopott borítóval, az elülső borítón törésnyommal.
1873 A háziasság és a hazafiság. Esketési beszéd, melyet Lőw Tóbiás és Hürsch Emma összekelése alkalmából 1873. február hó 23-án a pesti izraelita templomban tartott Lőw Lipót. 8p. kis beszakadással
1.000 Ft-ig
100 Ft
5.000 Ft-ig
200 Ft
10.000 Ft-ig
500 Ft
20.000 Ft-ig
1.000 Ft
50.000 Ft-ig
2.000 Ft
100.000 Ft-ig
5.000 Ft
200.000 Ft-ig
10.000 Ft
500.000 Ft-ig
20.000 Ft
1.000.000 Ft-ig
50.000 Ft
1.000.000 Ft felett
100.000 Ft
Aktuális híreink
42. Nagyaukció:
Megtekintés: április 22-től május 2-ig
Május 6-án hétfőn irodánk zárva tart!
Fizetési határidő: május 16.
Elszámolás: május 21-től